Rotavirus je najčešći uzročnik sporadičnog proljeva karakteriziranog teškom dehidracijom u male djece (vršna incidencija, 3 do 15 mjeseci). Dijagnoza se temelji na kliničkoj sumnji, ali može se provesti testiranje lančane reakcije polimerazom kao dio multipleks ploče za različite uzroke akutnog gastroenteritisa. Liječenje je potporno; oralne tekućine, ali ponekad je potrebna intravenska tekućina.
Incidencija rotavirusa se smanjila za oko 80% u SAD-u od uvođenja rutinskog cjepiva za Rotavirus. Rotavirus je vrlo zarazan; većina infekcija se ostvaruje fekalno-oralnim putem. Odrasli se mogu zaraziti nakon bliskog kontakta sa zaraženom bebom. U umjerenom pojasu, većina infekcija nastaje zimi. Svake godine u SAD–u, val infekcije uzrokovane rotavirusom započinje jugozapadno u studenom a završava sjeveroistočno u ožujku. Inkubacijski period traje 1 do 3 dana.
(Vidi također "Pregled gastroenteritisa".)
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi rotavirusnog gastroenteritisa
Rotavirusni gastroenteritis u dojenčadi i male djece može trajati 5 do 7 dana. Povraćanje se pojavljuje kod 90% bolesnika, i groznica >39° C (> 102.2° F) se javlja u oko 30%. Prolijevaste stolice su vodenasti i bez krvi. U odraslih su simptomi rotavirusnog gastroenteritisa obično blagi. U djece je vjerojatnije da će proljev uzrokovati teške dehidracija pa čak i smrt.
Dijagnoza
Dijagnostika rotavirusnog gastroenteritisa
Dijagnostičko testiranje ne provodi se rutinski osim za dijagnosticiranje izbijanja; kada bude završeno, uključuje testove za dijagnostiku Rotavirusa iz stolice. Imunoenzimski test (ELISA) i lateks aglutinacija su dva testa koja se često koriste. Testiranje nukleinske kiseline (PCR) vrlo je osjetljivo i često se provodi u multiplex PCR panelu, uključujući niz uzroka gastroenteritisa.
Liječenje
Liječenje rotavirusnog gastroenteritisa
Potporna njega, uključujući rehidraciju tekućinom i elektrolitima, glavni je oslonac liječenja i sve što je potrebno većini odraslih osoba. Peroralne otopine glukoze i elektrolita ili goveđa juha mogu spriječiti ili liječiti blaži oblik dehidracije. Djeca mogu brže dehidrirati i treba im dati odgovarajuću otopinu za rehidraciju (nekoliko ih je dostupno u prodaji—pogledajte Oralna rehidracija). Antiemetik (npr. ondansetron) može se dati ako povraćanje otežava oralnu rehidraciju.
Izotonične intravenske tekućine kao što je Ringerov laktat i fiziološka otopina trebaju se dati kada postoji teška dehidracija, šok ili promijenjen mentalni status i neuspjeh oralne rehidracijske terapije ili ileusa (vidi također Američko društvo za infektivne bolesti [IDSA] 2017 clinical practice guidelines for the diagnosis and management of infectious diarrhea). U slučaju teške dehidracije, IV rehidraciju treba nastaviti dok se puls, perfuzija i mentalni status ne normaliziraju.
Antidijaroici se ne bi trebali primjenjivati u djece mlađe od 18 godina koja imaju akutni proljev (vidi IDSA guidelines). Antidijaroici se mogu uzeti u obzir kod odraslih bolesnika s vodenastim proljevom (kao što pokazuje hem-negativna stolica), osobito tijekom izbijanja, što ukazuje da je vjerojatan virusni uzrok. Međutim, lijekovi protiv proljeva mogu uzrokovati pogoršanje stanja bolesnika s Clostridioides difficile ili E. coli O157:H7 infekcija i stoga se ne smije davati pacijentima kod kojih uzrok proljeva nije identificiran i kod kojih se može posumnjati na ove poremećaje (tj. na temelju nedavne uporabe antibiotika, krvavog proljeva, heme-pozitivne stolice ili proljeva s groznicom).
Prevencija
Prevencija rotavirusnog gastroenteritisa
Dva živa atenuirana oralna rotavirusna cjepiva su dostupna, sigurna i učinkovita protiv većine sojeva odgovornih za bolesti. Rotavirusna imunizacija je dio preporučenog kalendara cijepljenja. ().
Ključne poruke
-
Rotavirusni gastroenteritis značajno se smanjio u zemljama u kojima se cjepivo protiv rotavirusa naširoko koristi, ali ostaje značajan uzrok ozbiljne i potencijalno smrtonosne dijareje u djece diljem svijeta.
-
Klinički tijek može trajati od 5 do 7 dana.
-
Oralna rehidracija obično je dovoljna, ali mogu biti potrebni antiemetici i ponekad IV tekućine.
-
Antidijaroici su sigurni za odrasle s vodenastim proljevom, ali ih treba izbjegavati kod djece < 18 godina i kod svih pacijenata koji su nedavno uzimali antibiotike, imaju krvavi proljev, heme-pozitivnu stolicu ili proljev s vrućicom.
Više informacija
Mogu bit korisni sljedeći alati za procjenu: Imajte na umu da PRIRUČNIK nije odgovoran za sadržaj ovog izvora.