Elastičnipseudoksantom

Autor: Frank Pessler, MD, PhD
Urednik sekcije: doc. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: Sanja Dorner, dr. med.

Elastičnipseudoksantom je rijedak genski poremećaj karakteriziran kalcifikacijom elastičnih vlakana kože, mrežnice i kardiovaskularnog sustava. Dijagnoza se postavlja klinički. Ne postoji specifično liječenje, ali intravitrealne injekcije blokirajućih antitijela angiogeneze mogu se dati u slučaju angioidnih pruga.

Elastični pseudoksantom je uzrokovan mutacijama u genu ABCC6 koje se nasljeđuju u autosomno dominantnom i autosomno recesivnom obliku. Proizvod ABCC6 gena je transmembranski transporter protein koji vjerojatno ima ulogu u staničnoj detoksifikaciji. Karakteristične kožne papularne lezije javljaju se u djetinjstvu i primarno su estetski problem. Pojavljuju se u obliku malih žućkastih papula koje se obično javljaju na području vrata, pazuha i fleksornih površina. Elastični tkiva postaju kalcificirana i fragmentirana, što uzrokuje poremećaj zahvaćenih organskih sustava:

  • Očni sustav: angioidne pruge mrežnice, krvarenja mrežnice i postupni gubitak vida

  • Kardiovaskularni sustav: preuranjena ateroskleroza sa posljedičnom intermitentnom klaudikacijom, hipertenzija, angina i infarkt miokarda

  • Vaskularna krhkost: gastrointestinalno krvarenje i krvarenje malih krvnih žila sa posljedičnom anemijom

Elastični pseudoksantom (Kožne promjene)

Ovafotografija prikazuje žućkaste papule duž vrata kod pacijenta s elastičnim pseudoksantomom, dajući izgled "očupanog pileta".

© Springer Science+Business Media

Elastični pseudoksantom (Angioidne pruge)

Crvene retinalne krvne žile se vide kako ulaze u mrežnicu iz žutog optičkog diska (u sredini desno). Ispod ovih krvnih žila nalaze se tamne, valovite, razgranate pruge koje se nazivaju angioidne pruge (strelice).

PAUL PARKER/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Dijagnoza

Elastični pseudoksantom
  • Klinička procjena

Dijagnoza elastičnog pseudoksantoma temelji se na kliničkim i histološkim nalazima.

Provode se laboratorijske i slikovne pretrage zbog popratnih dijagnoza (npr. kompletna krvna slika, ehokardiografija, CT glave).

Liječenje

Liječenje Elastičnog pseudoksantom
  • Uporaba blokirajućih antitijela angiogeneze kod angioidnih pruga.

Liječenje angioidnih pruga mrežnice s intravitrealnim injekcijama blokirajućih antitijela angiogeneze (npr. bevacizumab) djeluje obećavajuće.

Ne postoji specifično liječenje, svrha je prevencija komplikacija. Ljudi bi trebali izbjegavati lijekove koji mogu prouzročiti krvarenja u probavnom sustavu, kao aspirin, drugi nesteroidni protuupalni lijekovi, te antikoagulanti. Razine lipida u krvi treba dobro kontrolirati kako bi se smanjio rizik od preuranjene ateroskleroze i povezanih vaskularnih komplikacija. Osobe s elastičnim pseudoksantomom bi trebale izbjegavati bavljenje kontaktnim sportovima zbog rizika od ozljeda oka.

Komplikacije mogu skratiti životni vijek.