Pika je trajno jedenje nehranjivih, neprehrambenih tvari tijekom ≥ 1 mj koje ne odgovara razvojnom stadiju (pika se ne dijagnosticira kod djece <2 god) i nije kulturološki određeno (primjerice, u narodnoj medicini, vjerskim obredima ili uobičajena praksa, kao što je ingestija gline (kaolina) u Georgia Pijemont).
(Vidi također Uvod u poremećaje hranjenja i jedenja).
Pacijenti jedu netoksične materijale (npr, papir, glinu, prljavštinu, kosu, kredu, žicu, vunu). Kod djece <2 god. takvo ponašanje se ne smatra razvojno neprikladnim; djeca <2 god. često stavljaju u usta i gutaju razne predmete. Pika je česta tijekom trudnoće.
Obično ne uzrokuje značajna medicinska oštećenja. Međutim, neki pacijenti razvijaju komplikacije kao što su
Pika rijetko narušava socijalno funkcioniranje, ali je česta kod osoba s drugim psihičkim smetnjama koje utječu na funkcionalnost (npr. autizam, intelektualne poteškoće, shizofrenija). Gutanje predmeta s ciljem samoozlijeđivanja ili lažiranja bolesti se ne smatra pikom.
Pika može trajati nekoliko mjeseci, a zatim se spontano povlači, osobito kod djece.
Dijagnoza
Pika se dijagnosticira kada
-
Pacijent trajno jede nehranjive, neprehrambene tvari ≥ 1 mjesec.
-
Ingestija ovih tvari nije prikladna za razvojni stadij pacijenta.
-
Ingestija nije dio kulturne tradicije.
-
Ako ingestija prati drugim poremećaj, iziskuje medicinski nadzor.
Pika se ne dijagnosticira kod djece <2 god jer je u toj dobi konzumacija takvih tvari odgovarajuća razvoju.
Kod sumnje na piku, procjenjuje se nutritivni status za provjeru gubitka težine i nutritivni deficit.
Ponekad se pika ustanovi uslijed simptoma crijevne opstrukcije (npr. jakih grčeva, konstipacije), trovanja olovom ili parazitske infestacije zbog kojih zatraže medicinsku pomoć.
Testovi se provode na temelju simptoma pacijenta i/ili unesenih tvari. Uključuju krvne testove za provjeru trovanja olovom u slučaju ingestije obojanih dijelova i testove stolice za otkrivanje parazitske infestacije kod ingestije zemlje.
Liječenje
Bihevioralne tehnike su korisne, dok je specifičan tretman pike slabo poznat.
Liječe se nutritivni deficit i druge komplikacije. Crijevna opstrukcija može zahtjevati kiruršku intervenciju.
Ključne točke
-
Pika obično ne uzrokuje značajna medicinska oštećenja, međutim može rezultirati GI opstrukcijom nastalom materijalima, trovanjem olovom iz obojanih dijelova i parazitskom infestacijom iz prljavštine.
-
Dijagnosticira se u slučaju trajne konzumacije nehranjivih, neprehrambenih tvari u trajanju od ≥ 1 mjeseci; Pika se ne dijagnosticira u djece <2 god.
-
Važno je predvidjeti gubitak tjelesne težine i nutritivni deficit u procjeni pacijenta kao i mogućih simptoma crijevne opstrukcije, trovanja olovom i parazitske infestacije.
-
Bihevioralne tehnike su korisne, dok je specifičan tretman pike slabo poznat.
-
Liječe se nutritivni deficit i druge komplikacije.