Hijatalna hernija je protruzija želuca kroz otvor ošita. Većina hernija je asimptomatska, ali učestali refluks kiseline može dovesti do simptoma gastroezofagealne refluksne bolesti. Dijagnoza se postavlja radiološki, gutanjem barijeve kaše. Terapija je usmjerena na simptome gastroezofagealne refluksne bolesti, ukoliko su izraženi.
(Vidi također: Pregled bolesti jednjaka i poremećaja gutanja.)
Etiologija
Etiologija hijatalne hernije
Etiologija je obično nepoznata, ali se smatra da nastaje istezanjem tračaka fascije između jednjaka i ošita u području hijatusa (otvor kroz koji jednjak prolazi kroz ošit).
Patofiziologija
Patofiziologija hijatalne hernije
Postoje 2 glavne vrste hijatalne hernije:
-
Klizna hijatalna hernija (najčešća): kod klizne hijatalne hernije, spoj jednjaka i želuca, kao i dio želuca, nalaze se iznad ošita.
-
Paraezofagealna hernija: kod paraezofagealne hijatalne hernije, gastroezofagealni spoj je na uobičajenom mjestu, ali se dio želuca iznad ošita nalazi uz jednjak.
Hernias may also occur through other parts of the diaphragm ( vidi: Dijafragmalna kila).
Razumijevanje hijatalne hernije
Hijatalna hernija je zapravo abnormalno ispupčenje dijela želuca kroz otvor u dijafragmi.
|
Klizna hijatalna hernija je česta te se radiološki slučajno nađe u >40% populacije; stoga je povezanost hernije i simptoma nejasna. Premda većina bolesnika s gastroezofagealnom refluksnom bolesti (GERB-om) ima određeni stupanj hijatalne hernije, <50% bolesnika s hijatalnom hernijom ima GERB.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi hijatalne hernije
Većina pacijenata sa kliznom hernijom su asimptomatski, ali mogu se pojaviti bol u prsima i drugi simptomi refluksa. Paraezofagealna hijatalna hernija je uglavnom bez simptoma, ali za razliku od klizne, može nastati uklještenje i strangulacija. Kod oba tipa hijatalne hernije dosta rijetko, ali može se javiti oskudno ili obilno krvarenje iz GI sustava.
Dijagnoza
Dijagnoza hiatalne hernije
Veće hijatalne hernije se najčešće nađu slučajno radiološkim pregledom prsnog koša. Manje hernije se dijagnosticiraju radiološki gutanjem barijeve kaše.
Gutljaj barija pokazuje kliznu hijatalnu herniju
Ova slika prikazuje kliznu hijatusnu herniju aksijalne duljine od 5 centimetara (5 cm) (isprekidana linija označava granicu dijafragme).
© Springer Science+Business Media
Hernije se također mogu vidjeti i prilikom endoskopije gornjeg GIT-a.
Hijatalna Hernia
Sliku ustupio by David M. Martin, MD.
Liječenje
Liječenje hijatalne hernije
Asimptomatske klizne hijatalne hernije ne zahtijevaju liječenje. Bolesnici s popratnim GERB-om trebaju uzimati inhibitore protonske pumpe.
Kod paraezofagealne hernije treba razmotriti liječenje s obzirom na povećani rizik od strangulacije.