Pityriasis rosea

Autor: Shinjita Das, MD
Urednica sekcije: akademkinja prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med.
Prijevod: Zdenka Šitum Čeprnja, dr. med. i Mislav Mokos, dr. med.

Pityriasis rosea (PR) je samoograničavajuća upalna bolest obilježena difuznim ljuskavim papulama ili plakovima. Liječenje obično nije potrebno.

Pityriasis rosea (PR) se najčešće pojavljuje u dobi između 10 i 35 godina. Češće pogađa žene. Uzrok može biti virusna infekcija (neka istraživanja su ukazala na utjecaj humanog herpes virusa 6, 7 i 8). Lijekovi mogu izazvati reakciju koja nalikuje pityriasis rosea.

Simptomi i znakovi

Simptomi i znakovi pityriasis rosea

Bolest tipično započinje jednom, primarnom promjenom (primarni medaljon) promjera 2–10 cm koja se pojavljuje na trupu ili proksimalnim dijelovima ekstremiteta. Za 7–14 dana slijedi generalizirana centripetalna pojava ružičastih do smećkastih ovalnih papula i plakova promjera od 0.5–2 cm. Promjene imaju ljuskavi, blago izdignuti rub i nalikuju na tineu corporis. Većina se bolesnika žali na svrbež koji je ponekad jako izražen. U djece i trudnica mogu prevladavati papule bez ili s malo ljuskanja. Lezije žute ili smećkaste boje nisu tako jasno vidljive u bolesnika s tamnijom kožom; djeca češće imaju inverznu PR (lezije u području pazuha ili prepona koje se šire centrifugalno).

Klinička slika pityriasis roseaPityriasis rosea (primarni medaljon)

U početku, većina ljudi razvija jednu veliku ljuskavu mrlju (primarni medaljon; strjelica), a unutar 1-2 tjedna, manje ružičaste mrlje se mogu pojaviti na trupu, rukama i nogama.

Image courtesy of the Public Health Image Library of the Centers for Disease Control and Prevention.

Pityriasis rosea

Pityriasis rosea obilježena je primarnim medaljonom veličine 2 do 10 cm, nakon koje slijedi centripetalna erupcija ovalnih papula i plakova s blago uzdignutim rubom, koje se tipično pojavljuju duž linija kalanja kože.

Sliku ustupio Thomas Habif, MD.

Pityriasis rosea (glava i trup)

Ova slika prikazuje eritematozne i ljubičaste, ovalne, ljuskave papule koje se spajaju u mrlje na glavi i trupu bolesnika s pityriasis rosea.

Fotografija zahvaljujući Karen McKoy, dr. med.

Pityriasis rosea (leđa)

Ova slika prikazuje ljubičaste, ljuskave plakove na leđima i rukama bolesnika s pityriasis rosea. Mrlje koje izgledaju više ružičaste u bolesnika sa svjetlijom kožom izgledaju ljubičaste i/ili hiperpigmentirane u bolesnika s tamnijom kožom.

Fotografija zahvaljujući Karen McKoy, dr. med.

Pityriasis rosea na preponama

Ova fotografija prikazuje atipičnu (inverznu) pityriasis rosea koja je obilježena ovalnim ljuskavim plakovima u preponama.

Sliku ustupio E. Laurie Tolman, MD.

Klasično se promjene vide uzduž linija kalanja kože, dajući raspodjelu lezija poput božićnog drvca, kad se na leđima pojave brojne promjene. U manjine bolesnika promjenama prethode prodromi malaksalosti i glavobolje.

Dijagnoza

Dijagnoza pityriasis rosea
  • Klinička procjena

Dijagnoza se temelji na kliničkoj slici i raspodjeli promjena.

Diferencijalna dijagnoza uključuje

Serološko testiranje na sifilis je indicirano kad su zahvaćeni dlanovi i tabani, kad se glasnička promjena ne vidi ili kad se promjene pojave neuobičajenim redoslijedom ili raspodjelom.

Liječenje

Liječenje Pityriasis Rosea
  • Antipruritička terapija

Liječenje nije potrebno, jer se promjene obično povlače za 5 tjedana, a recidivi su rijetki.

Umjetna ili prirodna sunčeva svjetlost može ubrzati rezoluciju promjena.

Liječenje svrbeža lokalnom primjenom kortikosteroida, oralnom primjenom antihistaminika ili drugim lokalnim preparatima se može provoditi prema potrebi.

Neki podaci ukazuju na to da aciklovir 800 mg pet puta dnevno tijekom 7 dana može biti koristan u bolesnika s ranom i široko rasprostranjenom bolešću, ili u onih kojima se javljaju simptomi nalik gripi. Treba spomenuti da je PR tijekom trudnoće (posebice tijekom prvih 15 tjedana gestacije) povezana s preranim porodom ili ranom smrti fetusa. Trudnicama treba ponuditi aciklovir; međutim, pokazalo se da antivirusna terapija ne smanjuje opstetričke komplikacije.

Ključne točke

  • Pityriasis rosea je samoograničavajuća, upalna bolest kože vjerojatno uzrokovana humanim herpes virusom 6, 7, ili 8 ili lijekovima.

  • Početni 2 do 10 cm plak imenom primarni medaljon slijedi centripetalna erupcija ovalnih papula i plakova s malo izdignutim i ljuskavim rubovima, obično u linijama kalanja kože.

  • Dijagnoza se temelji na kliničkoj slici i raspodjeli promjena.

  • Liječi se antipruritičkim lijekovima prema potrebi, a moguća je i primjena lokalnih kortikosteroida i/ili izlaganje suncu.

  • Pityriasis rosea tijekom prvih 15 tjedana trudnoće je povezana s preranim porodom ili povećanim rizikom smrti fetusa.

  • Trudnicama je indicirano provesti antivirusnu terapiju, iako nije dokazano da smanjuje opstetričke komplikacije.