Roseola infantum je bolest dojenčadi ili male djece koju uzrokuje humani herpesvirus 6B (HHV-6B) ili rjeđe, HHV-7. Očituje se visokom vrućicom i rubeliformnim osipom koji se pojavljuje tijekom ili nakon pada temperature, a nema simptoma ili znakova zahvaćenosti nekog organa. Dijagnoza se postavlja klinički, a liječenje je simptomatsko.
Većina virusa koji inficiraju ljude mogu zaraziti odrasle i djecu te se o njima raspravlja u drugom dijelu priručnika. Virusi sa značajnijim utjecajem na novorođenačad su opisani u Infekcije novorođenčadi. Ovo poglavlje obuhvaća virusne infekcije koje se obično stječu tijekom djetinjstva (iako mnoge mogu zahvaćati i odrasle).
Roseola infantum je najbolje opisana bolest koja proizlazi iz humanog herpesvirusa-6 (HHV-6); Postoje 2 različite vrste HHV-6, A i B, s većinom ako ne i svim kliničkim bolestima povezanim s infekcijom HHV-6B. HHV-6B može uzrokovati i bolest SŽS-a u imunokompromitiranih bolesnika (npr. osobe nakon transplantacije matičnih stanica). Roseola infantum češća je u proljeće i jesen. Zabilježene su manje lokalne epidemije.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi nutritivnog deficita
Inkubacija iznosi 5 do 15 dana. Bolest počinje naglo, vrućicom do 39.5°C ili 40.5°C koja traje 3 do 5 dana bez lokalizirajućih simptoma i znakova zahvaćenosti organa. Unatoč visokoj temperaturi, dijete je obično aktivno i uredne svijesti, premda se mogu pojaviti febrilne konvulzije. Često se registrira cervikalna i retroaurikularna limfadenopatija. Rijetki su encefalitis ili hepatitis.
Roseola infantum (osip)
Na ovoj slici se vidi makulopapularni egzantem na trupu, abdomenu, licu i ekstremitetima nakon pada temperature u djece s roseolom infantum.
SCOTT CAMAZINE/SCIENCE PHOTO LIBRARY
Temperatura obično naglo pada četvrtog dana i kada se to dogodi, pojavljuje se makulozni ili makupopapulozni osip, najizraženiji je na prsima i trbuhu, manje je intenzivan na licu i udovima; traje od nekoliko sati do 2 dana te može proći nezamijećeno u blažim oblicima bolesti. U 70% HHV-6 infekcija ne pojavljuje se klasični osip.
Dijagnoza
Dijagnoza Roseola infantum
Na roseolu treba posumnjati u djeteta starosti od 6 mjeseci do 3 godine s tipičnim simptomima i znakovima. Laboratorijska potvrda je rijetko potrebna, a dijagnoza se može postaviti kultivacijom ili serološki.
Molekularni testovi (npr. kvantitativni PCR) su dostupni, ali se češće koriste za detekciju virusne reaktivacije.
Liječenje
Liječenje Roseola infantum
Liječenje je simptomatsko. Foskarnet ili ganciklovir korišteni su za liječenje imunokompromitiranih bolesnika s teškim oblikom bolesti, ali nedostaju kontrolirana klinička ispitivanja.