Roseola infantum

Autor: Brenda L. Tesini, MD
Urednik sekcije: prof. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: dr. sc. Katarina Bojanić, dr. med. i Lorita Mihovilović Prajz, dr. med.

Roseola infantum je bolest dojenčadi ili male djece koju uzrokuje humani herpesvirus 6B (HHV-6B) ili rjeđe, HHV-7. Očituje se visokom vrućicom i rubeliformnim osipom koji se pojavljuje tijekom ili nakon pada temperature, a nema simptoma ili znakova zahvaćenosti nekog organa. Dijagnoza se postavlja klinički, a liječenje je simptomatsko.

Većina virusa koji inficiraju ljude mogu zaraziti odrasle i djecu te se o njima raspravlja u drugom dijelu priručnika. Virusi sa značajnijim utjecajem na novorođenačad su opisani u Infekcije novorođenčadi. Ovo poglavlje obuhvaća virusne infekcije koje se obično stječu tijekom djetinjstva (iako mnoge mogu zahvaćati i odrasle).

Roseola infantum je najbolje opisana bolest koja proizlazi iz humanog herpesvirusa-6 (HHV-6); Postoje 2 različite vrste HHV-6, A i B, s većinom ako ne i svim kliničkim bolestima povezanim s infekcijom HHV-6B. HHV-6B može uzrokovati i bolest SŽS-a u imunokompromitiranih bolesnika (npr. osobe nakon transplantacije matičnih stanica). Roseola infantum češća je u proljeće i jesen. Zabilježene su manje lokalne epidemije.

Simptomi i znakovi

Simptomi i znakovi nutritivnog deficita

Inkubacija iznosi 5 do 15 dana. Bolest počinje naglo, vrućicom do 39.5°C ili 40.5°C koja traje 3 do 5 dana bez lokalizirajućih simptoma i znakova zahvaćenosti organa. Unatoč visokoj temperaturi, dijete je obično aktivno i uredne svijesti, premda se mogu pojaviti febrilne konvulzije. Često se registrira cervikalna i retroaurikularna limfadenopatija. Rijetki su encefalitis ili hepatitis.

Roseola infantum (osip)

Na ovoj slici se vidi makulopapularni egzantem na trupu, abdomenu, licu i ekstremitetima nakon pada temperature u djece s roseolom infantum.

SCOTT CAMAZINE/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Temperatura obično naglo pada četvrtog dana i kada se to dogodi, pojavljuje se makulozni ili makupopapulozni osip, najizraženiji je na prsima i trbuhu, manje je intenzivan na licu i udovima; traje od nekoliko sati do 2 dana te može proći nezamijećeno u blažim oblicima bolesti. U 70% HHV-6 infekcija ne pojavljuje se klasični osip.

Savjeti i zamke
  • U roseoli infantum karakterističan osip se javlja s padom temperature.

Dijagnoza

Dijagnoza Roseola infantum
  • Klinička procjena

Na roseolu treba posumnjati u djeteta starosti od 6 mjeseci do 3 godine s tipičnim simptomima i znakovima. Laboratorijska potvrda je rijetko potrebna, a dijagnoza se može postaviti kultivacijom ili serološki.

Molekularni testovi (npr. kvantitativni PCR) su dostupni, ali se češće koriste za detekciju virusne reaktivacije.

Liječenje

Liječenje Roseola infantum
  • Potporno liječenje:

Liječenje je simptomatsko. Foskarnet ili ganciklovir korišteni su za liječenje imunokompromitiranih bolesnika s teškim oblikom bolesti, ali nedostaju kontrolirana klinička ispitivanja.