Tromboza kavernoznog sinusa

Autor: James Garrity, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Zoran Vatavuk, dr. med.
Prijevod: Edita Brezovec, dr. med.

Tromboza kavernoznog sinusa je veoma rijetka, obično septična tromboza, najčešće uzrokovana bakterijskom upalom sinusa ili nosnih furunkula. Simptomi i znakovi uključuju bol, protruziju oka, kljenutost moždanih motoričkih živaca, gubitak vida, edem glave vidnog živca te vrućicu. Dijagnoza se potvrđuje pomoću CT–a ili MR-a. Liječi se intravenskom primjenom antibiotika. Komplikacije su česte, a prognoza upitna.

Etiologija

Tromboza kavernoznog sinusa

Kavernozni sinusi su trabekulirani sinusi smješteni na bazi lubanje, koji odvode vensku krv iz vena lica. Tromboza kavernoznog sinusa (TKS) je izrazito rijetka komplikacija čestih infekcija lica, ponajprije furunkula nosa (50%), upala sfenoidnih ili etmoidnih sinusa (30%) kao i infekcija zubi (10%). Najčešći uzročnici su Staphylococcus aureus (70%) te Streptococcus sp, dok su anaerobi češći u slučaju infekcije zubi ili sinusa.

Tromboza lateralnog sinusa (poznatija kao mastoiditis), kao i tromboza gornjeg sagitalnog sinusa (poznatija kao bakterijski meningitis), manje su učestali u odnosu na trombozu kavernoznog sinusa.

Patofiziologija

Tromboza kavernoznog sinusa

Uz kavernozni sinus smještni su 3., 4. i 6. moždani živac, kao i oftalmički te maksilarni ogranak 5. moždanog živca pa su obično zahvaćen u slučaju tromboze sinusa. Komplikacije uključuju meningoencefalitis, apsces mozga, moždani udar, sljepoću te smanjenu funkciju hipofize.

Simptomi i znakovi

Tromboza kavernoznog sinusa

Početni simptomi tromboze kavernoznog sinusa su progresivna te jaka glavobolja ili bol u području lica, najčešće jednostrana, smještena retroorbitalno te u čeonim područjima. Često je prisutna i visoka vrućica. Kasnije se razvija kljenutost motoričkih moždanih živaca (u početku 6. moždanog živca), protruzija oka i edem vjeđe te se tada simptomi jave obostrano na licu. Osjet u području lica može biti smanjen ili odsutan. Oslabljena je svijest, a konfuzija i konvulzije i lokalni neurloški ispadi su znakovi širenja na središnji živčani sustav (SŽS). Pacijenti sa trombozom kavernoznoga sinusa mogu također imati razliku u širini zjenica, proširenu zjenicu (kljenutost 3. moždanog živca), edem papile i gubitak vida.

Dijagnoza

Tromboza kavernoznog sinusa
  • MR ili CT

Tromboza kavernoznog sinus se često dijagnosticira pogrešno zato što je vrlo rijetka. Sumnju treba poostaviti u bolesnika koji imaju simptome u kombinaciji sa orbitalnim celulitisom. Osobine po kojima se tromboza kavernoznog sinusa razlikuje od orbitalnog celulitisa su kljenutost moždanih živaca, zahvaćanje oba oka i promjene stanja svijesti.

Dijagnoza se temelji na neuro-slikovnoj dijagnostici. MR je superiorniji, no CT je jednako koristan Dodatna dijagnostika uključuje vađenje krvi i lumbalnu punkciju.

Prognoza

Tromboza kavernoznog sinusa

Smrtnost u eri antibiotika je oko 15 do 20%. U dodatnih 40% bolesnika razvijaju se teške komplikacije (npr. kljenutost motoričkih moždanih živaca, sljepoća, moždani udar, smanjena funkcija hipofize), koje mogu biti i trajne.

Liječenje

Tromboza kavernoznog sinusa
  • IV visoke doze antibiotika

  • Ponekad kortikosteroidi.

Može se primijeniti nafcilin ili oksacilin u dozi od 1 do 2 grama svakih 4 do 6 sati u kombinaciji s 3. generacijom cefalosporina (npr. ceftriakson od 1 grama svakih 12 sati). U područjima gdje prevladava meticilin-rezistentni S. aureus, vankomicin od 1 gram intravenski svakih 12 sati trebao bi zamjenitii nafcilini ili oksacilin. Ako postoji infekcija sinusa ili zuba, treba dodati i lijek protiv anaeroba (npr. metronidazol u dozi od 500 miligrama svakih 8 sati).

U slučajevima sa sfenoidalnim sinusitisom, indicirana je kirurška drenaža sinusa, osobito ukoliko nemamo kliničkoga odgovara na antibiotsku terapiju unutar 24 sata.

Sekundarno liječenje može uključivati i kortikosteroide (npr. deksametazon 10 miligrama svakih 6 sati) u slučaju kljenutosti moždanih živaca; primjena antikoagulantne terapija je kontroverzna, jer većina pacijenata dobro reagira na antibiotike, a nuspojave mogu premašiti prednosti.

Više informacija

U sljedećem linku je izvor na engleskom jeziku koji može biti koristan. Uzmite u obzir da priručnik nije odgovoran za sadržaj ovog izvora.

  • Plewa MC, Tadi P, Gupta M: Cavernous sinus thrombosis. StatPearls Publishing, Treasure Island, 2020.