Vankomicin je baktericidni antibiotik koji inhibira sintezu stanične stijenke.
Farmakokinetika
Vankomicin se značajno ne apsorbira iz normalnog GI sustava nakon peroralne primjene. Primijenjen parenteralno, prodire u žuč te u pleuralnu, perikardijalnu, sinovijsku i ascitesnu tekućinu. Međutim, prodiranje u cerebrospinalnu tekućinu je slabo i nepouzdano, čak i u sučaju upale.
Vankomicin se izlučuje nepromijenjen glomerularnom filtracijom.
Indikacije
Vankomicin je djelotvoran protiv
-
Većine gram-pozitivnih koka i bacila, uključujući gotovo sve Staphylococcus aureus i sojeva koagulaza negativnih stafilokoka koji su rezistentni na penicilin i cefalosporine
-
Mnogih sojeva enterokoka (putem bakteriostatskog mehanizma)
Međutim, mnogi sojevi enterokoka i neki sojevi S. aureus su rezistentni.
Vankomicin je lijek izbora za ozbiljne infekcije i endokarditis uzrokovan sljedećim bakterijama (isključujući sojeve rezistentne na vankomicin):
-
Meticilin-rezistentni S. aureus
-
Meticilin-rezistentni koagulaza-negativni stafilokoki
-
Određeni sojevi Streptococcus pneumoniae koji su rezistentni na beta-laktame, tj. koji su višestruko rezistentni.
-
Beta-hemolitički streptokoki (kada se beta-laktami ne mogu koristiti uslijed alergije ili rezistencije)
-
Corynebacterium spp, uključujući i C. jeikeium
-
Viridans streptokoki (kada se beta-laktami ne mogu koristiti uslijed alergije ili rezistencije)
-
Enterokoki (kada se beta-laktami ne mogu koristiti uslijed alergije ili rezistencije)
Međutim, vankomicin je slabije učinkovit od antistafilokoknih beta-laktama u liječenju meticilin-osjetljivih S. aureus infekcija. Vankomicin se kombinira s drugim antibioticima u liječenju endokarditisa mehaničkog zalistka uzrokovanog meticilin-rezistentnim koagulaza negativnim stafilokokom ili enterokoknog endokarditisa. Vankomicin se također koristi kao alternativa u liječenju pneumokoknog meningitisa uzrokovanog sojevima sa smanjenom osjetljivošću na penicilin; međutim, slaba i nepouzdana penetracija u cerebrospinalni likvor (posebice tijekom istodobne primjene deksametazona) i izvještaji o kliničkom neuspjehu u liječenju, čine ga suboptimalnim kada se koristi kao monoterapija u liječenju pneumokoknog meningitisa.
Oralni vankomicin se koristi za liječenje proljeva (pesudomembranoznog kolitisa) uzokovanog Clostridioides (prije nazivan Clostridium) difficile infekcijom. Preferira u odnosu na metronidazol kod pacijenata sa teškom C. difficile infekcijom te kod pacijenata koji ne reagiraju na metronidazol.
Kontraindikacije
Vankomicin je kontraindiciran u bolesnika koji su imali alergijsku reakciju na njega.
Uporaba tijekom trudnoće i dojenja
Ispitivanja reprodukcije životinja s vankomicinom nisu pokazala rizik za fetus. Nema jasnih dokaza u studijama na ljudima. Vankomicin treba dati trudnicama samo ako je to nužno. Oralni vankomicin se može koristiti za proljev uzrokovan C. difficile infekcijom u trudnica.
Vankomicin ulazi u majčino mlijeko, pa se njegova uporaba tijekom dojenja ne preporučuje; međutim, budući da je oralna apsorpcija slaba kod normalnog GI trakta, nuspojave u dojenčadi nisu vjerojatne.
Nuspojave
Glavna nuspojava vankomicina je
Infuziju vankomicina treba se primijeniti kroz dulje od 60 minuta, kako bi se izbjegao tzv. sindrom crvenog čovjeka ("red-person" sindrom) - histaminska reakcija koja dovodi do svrbeža i crvenila lica, vrata i ramena. Mogu se pojaviti i druge reakcije preosjetljivosti (npr. osip, vrućica), pogotovo kada terapija traje > 2 tjedna.
Ostale nuspojave uključuju reverzibilnu neutropeniju i trombocitopeniju. Nefrotoksičnost je rijetka, osim kod uporabe visokih doza ili u slučaju istodobne primjene s aminoglikozidima. Flebitis se javlja rijetko tijekom IV infuzije.
Ototoksičnost (ovisna o dozi) nije česta s današnjim formulacijama; češća je kod istodobnog liječenja sa drugim ototoksičnim lijekovim.
Doziranje
U liječenju meningitisa trebaju se koristiti veće doze.
U slučaju renalne insuficijencije dozu je potrebno smanjiti.
U kritično bolesnih pacijenata potrebno je mjeriti serumsku koncentraciju netom prije sljedeće doze (eng. "trough concentration") nakon 2. ili 3. doze, a ona bi trebala iznositi 15 do 20 mcg/mL.
MIK-ovi vankomicina za mnoge patogene rasli su tijekom proteklog desetljeća. Osjetljivost S. aureus temelju MIK-a vankomicina određujemo na sljedeći način:
Međutim, infekcije uzrokovane sojevima S. aureus sa MIK-om vankomicina od ≥ 2 mcg/mL mogu suboptimalno reagirati na standardno doziranje, čak i kada je serumska koncentracija netom prije sljedeće doze (eng. "trough concentration") između 15 do 20 mcg/mL, zbog čega kod slabog kliničkog odgovora i MIK-a ≥ 2 treba razmišljati o alternativnoj terapiji