Tromboza portalne vene dovodi do portalne hipertenzije i posljedično do GI krvarenja iz varikoziteta, najčešće lokaliziranih u donjem dijelu jednjaka te želucu. Dijagnoza se postavlja ultrazvukom ili CT-om. Liječenje uključuje kontrolu GI krvarenja (obično endoskopski ili oktreoidom parenteralno), ponekad kirurškim šantovima ili beta-blokatorima, dok se akutno nastala tromboza po mogućnosti rješava trombolizom.
(Vidi također Pregled vaskularnih poremećaja jetre.)
Etiologija
Najčešći uzroci razlikuju se prema dobnoj skupini (vidi tablicu).
Najčešći uzroci tromboze portalne vene *
Dobna skupina
|
Uzrok
|
Komentari
|
* Uzrok je multifaktorijalan u većini slučajeva i nepoznat u oko trećine slučajeva.
|
Novorođenčad
|
Infekcija pupčanog batrljka ili omfalitis (širi se preko pupčane vene do portalne vene)
Kongenitalne abnormalnosti portalne vene (rjeđi)
|
Kongenitalne anomalije portalne vene, koje mogu dovesti do tromboze portalne vene obično su udružene s anomalijama drugih organa.
|
Starija djeca
|
Pileflebitis
|
Kod akutnog apendicitisa, infekcija ulazi u portalni sustav; vaskularna infekcija/upala zatim aktivira trombozu.
|
Odrasli
|
Operacija (npr. splenektomija)
Hiperkoagulabilna stanja (npr. mijeloproliferativni poremećaj, nedostatak proteina C ili S, trudnoća)
Rak (npr. hepatocelularni karcinom ili karcinom pankreasa, bubrega ili nadbubrežne žlijezde)
Ciroza
Trauma
Portalna hipertenzija može uzrokovati kongestiju i zastoj
|
|
Simptomi i znakovi
Akutna tromboza portalne vene često je asimptomatska, osim ako je povezana s drugim stanjima, kao što je pankreatitis, ili nekom drugom komplikacijom, kao što je mezenterijalna venska tromboza. Najčešće se prvotne manifestacije tromboze, koje uključuju splenomegaliju (osobito kod djece) i krvarenje iz varikoziteta, razvijaju sekundarno kao posljedica portalne hipertenzije. Ascites nije čest (10%) u postsinusoidalnoj portalnoj hipertenziji. Ascites se može pogoršati kada je istrovremeno prisutna i ciroza ili kada se koncentracija albumina u plazmi smanji, kao posljedica nadoknade volumena prilikom masivnih GIT-krvarenja.
Dijagnoza
Na portalnu vensku trombozu treba posumnjati kod:
-
Znakova portalne hipertenzije bez ciroze
-
Blage abnormalnosti u funkciji jetre ili rezultata testova jetrene funkcije, uz prisutnost rizičnih čimbenika kao što su neonatalna infekcija pupka, apendicitis u djetinjstvu ili poremećaja hiperkoagubilnosti
Doppler ultrazvukom se obično postavlja dijagnoza, prikazujući smanjeni ili odsutan protok kroz portalnu venu, a ponekad prikazujući i ugrušak. Problematični slučajevi mogu zahtijevati daljnju obradu pomoću MR-a ili CT-a s kontrastom. Angiografija može biti potrebna u slučaju kirurškog postavljanja šanta.
Terapija
-
Za neke akutne slučajeva, tromboliza
-
Dugoročna antikoagulantna terapija
-
Liječenje portalne hipertenzije i njenih komplikacija
U akutnim slučajevima, tromboliza je ponekad uspješna, posebice ako je primjenjena kod nedavne okluzije, posebno u hiperkoagulabilnim stanjima. Antikoagulantna terapija ne dovodi do lize ugrušaka, ali ima vrijednost u dugoročnoj prevenciji kod hiperkoagulabilnih stanja, unatoč riziku od krvarenja. Kod novorođenčadi i djece, liječenje je usmjereno na uzrok (npr. omfalitis, apendicitis). Inače, liječenje je usmjereno na terapiju portalne hipertenzije i njenih komplikacija; liječenje može uključivati primjenu oktreotida IV (sintetski analog somatostatina) te endoskopsko podvezivanje za kontrolu krvarenja kod varikoziteta i primjenu selektivnih beta-blokatora, kako bi se spriječilo ponovno krvarenje. Ove terapijske mogućnosti, smanjile su potrebu za postavljanje kirurških šantovia (mezokavalni, splenorenalni), koji mogu okludirati i imaju operativnu smrtnost između 5–50%. Transjugularni intrahepatični portosistemski šant (TIPS) se ne preporučuje. TIPS zahtijeva praćenje (uključujući i česte angiografije) za procjenu prohodnosti, a ukoliko postane neprohodan, postoji mogućnost da ne vrši adekvatnu dekompresiju jetre.
Ključne poruke
-
Uzroci i rizični faktori za trombozu portalne vene uključuju infekciju pupkovine (u novorođenčadi), apendicitis (kod djece) te hiperkoagubilna stanja (u odraslih).
-
Na trombozu portalne vene treba posumnjati ukoliko pacijenti imaju znakove portalne hipertenzije, u odsutnosti ciroze ili ako su prisutni blagi i nespecifični poremećaji jetre, u kombinaciji s rizičnim fatorima.
-
Za potvrdu dijagnoze koristi se doppler ultrazvuk, ili u nejasnim slučajevima MR i CT.
-
Potrebno je liječiti uzrok tromboze portalne vene i komplikacije portalne hipertenzije.