Jednostavna, netoksična struma, koja može biti nodozna ili difuzna, nemaligna je hipertrofija štitnjače bez hiper–, hipotireoze ili upale. Osim pri izrazitom nedostatku joda, funkcija štitnjače je uredna i bolesnici nemaju tegoba osim vidno uvećane, bezbolne žlijezde. Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike i urednih nalaza funkcije štitnjače. Liječenje se usmjerava na uzrok, ali je za vrlo velike strume potrebna kirurška intervencija.
(Vidi također Pregled funkcije štitnjače .)
Obična netoksična struma, najčešći tip uvećanja štitnjače, većinom se otkriva u pubertetu, u trudnoći i u menopauzi. Uzročni su čimbenici u tim razdobljima uglavnom nepoznati. Poznati uzroci uključuju
-
defekt u stvaranja hormona štitnjače
-
unos hrane koja sadrži strumogene/goitrogene tvari (npr. brokula, cvjetača, kupus, tapioka) koje inhibiraju sintezu hormona štitnjače u predjelima siromašnim jodom
-
I neki lijekovi djeluju na taj način (npr. amiodaron i drugi spojevi bogati jodom te litij).
Manjak joda je rijedak u Sjevernoj Americi, ali predstavlja glavni uzrok gušavosti u svijetu (endemska gušavost). Dolazi do malih kompenzacijskih porasta TSH koji sprječavaju hipotireozu, ali istodobno potiču rast strume. Ponavljana razdoblja stimulacije i involucije dovode do čvoraste, netoksične strume. Međutim, prava etiologija većine netoksičnih struma u predjelima koji ne oskudijevaju jodom ostaje nepoznata.
Simptomi i znakovi
Anamneza može ukazati na premali unos joda ili na preveliki unos strumogenih tvari, no te su pojave rijetke u razvijenim zemljama. U ranim fazama struma je obično mekana, simetrična i glatka. Kasnije se razvijaju brojni čvorovi i ciste.
Dijagnoza
U početku je nakupljanje radiojoda u štitnjači uredno ili pojačano uz normalan scintigram. Testovi funkcije štitnjače su obično normalni. Određuju se protutijela na tireoidnu peroksidazu i tireoglobulin radi isključivanja Hashimotove bolesti.
Kod endemske guše, TSH može biti blago povišen, a T4 uredan ili blago snižen, dok je T3 uredan ili blago povišen.
Ultrazvukom štitnjače se mogu naći promjene sumnjive na malignitet.
Liječenje
U predjelima siromašnim jodom, gušavost se spriječava:
-
jodiranjem kuhinjske soli
-
oralnom primjenom jodiranog ulja
-
godišnjom IM primjenom jodiranog ulja
-
jodiranje vode, usjeva ili stočne hrane
Potrebno je izbjegavati unos hrane koja sadrži strumogene tvari.
U određenim slučajevima supresija hipotalamo-hipofizne osovine hormonima štitnjače koči stvaranje i lučenje TSH (a time i stimulaciju štitnjače). Mlađim bolesnicima se mogu dati umjerene doze levotiroksina (100-150 mcg/dan PO ovisno o razini TSH) kako bi se TSH snizio na donju granicu referentnog intervala.
Levotiroksin je kontraindiciran kod starijih bolesnika s nodularnom netoksičnom strumom jer se takve strume povlače tek izuzetno, a mogu sadržavati autonomna područja pa primjena levotiroksina može izazvati hipertireozu.
Velike strume ponekad treba operirati ili smanjiti primjenom 131I toliko da ne ometaju disanje i gutanje odnosno iz kozmetskih razloga.
Ključne točke
-
Funkcija štitnjače je obično uredna.
-
Kada je uzrok nedostatak joda, nadoknada joda je učinkovit tretman.
-
Blokiranje stvaranja TSH primjenom levotiroksina korisno je u mlađih pacijenata da se prekine stimulacija štitnjače i smanji gušavost.
-
kirurški zahvat ili 131I mogu biti potrebni za izrazito velike strume.