Autori:
Robert A. Barish, MD, MBA
Thomas Arnold, MD
Urednik poglavlja:
prof. dr. sc.
Miroslav Šimunić, dr. med.
Prijevod:
Dora Božić, Iris Mašković, Ivan Šustić, Ivo Visković, Piero Živkovic, Marin Šimunić
dr. med.
Morski ježevi su prisutni u cijelom svijetu. Većina ozljeda bodljama morskih ježeva nastaje nakon što se one prelome i ostanu u koži uzrokujući lokalnu reakciju. Ako se ne uklone, mogu migrirati u dublja tkiva uzrokujući granulomatozne lezije, ili mogu dospjeti do živca ili kosti. Mogu nastati bolovi u mišićima i zglobovima te dermatitis. Neki morski ježevi imaju otrovne organe (npr. Globiferous pedicellariae) s nazubljenim čeljustima koje mogu probiti ljudsku kožu, ali su takve ozljede jako rijetke.
Dijagnoza je očita već nakon uzimanja anamneze. Plavkasta obojenost na ulaznom mjestu može pomoći u pronalaženju bodlji. Plavkasto obojenje kože može pomoći da se nađe mjesto ulaska bodlje a katkad se može vidjeti i na RTG snimku.
Liječenje
Bodlju treba odmah ukloniti. Natapanje rane u octu, nekoliko puta/dan i stavljanje octenog povoja može biti dovoljno. Vruće kupke mogu ublažiti bolove. Ponekad se mora napraviti manji rez kako bi se izvadila bodlja; mora se paziti jer je bodlja vrlo krhka. Bodlja koja dospije u dublja tkiva može zahtijevati kirurško odstranjivanje. Bol može trajati danima nakon uspješnog vađenja bodlje, ali ako traje dulje od 5 do 7 dana treba posumnjati na infekciju ili zaostalo strano tijelo.
G. pedicellariaeG. pedicellariae Ubodi se tretiraju ispiranjem i nanošenje balzama koji sadrži mentol.
Potrebno je dati profilaksu tetanusa (vidi tablicu) Profilaksa tetanusa u rutinskom liječenju rana).