Spinalne mišićne atrofije obuhvaćaju nekoliko tipova nasljednih bolesti koje se očituju gubitkom skeletne muskulature zbog progresivne degeneracije stanica prednjeg roga u kralježničkoj moždini i motornih jezgara u moždanom deblu. Znakovi se javljaju u dojenačkoj dobi ili djetinjstvu. Razlikuju se po specifičnom tipu i mogu uključivati hipotoniju; hiporefleksiju; otežano sisanje, gutanje i disanje; usporen razvojni tijek; i u težim slučajevima vrlo ranu smrt. Dijagnoza se postavlja genetskim testiranjem. Terapija je potporna.
Spinalne mišićne atrofije obično nastaju zbog autosomno recesivnih mutacija koje zahvaćaju gen 1 preživljavanja motornog neurona (SMN1) na dugom kraku kromosoma 5, što uzrokuje homozigotnu deleciju egzona 7. Spinalne mišićne atrofije mogu zahvaćati središnji živčani sustav i stoga nisu isključivo poremećaji perifernog živčanog sustava. SMN2 je modifikatorski gen; 99% je identičan SMN1 genu i nalazi se na 5q; ako postoji u više primjeraka, SMN2 gen može modificirati težinu bolesti i objasniti fenotipske razlike između djece sa SMA. Također, postoje rijetki oblici SMA koji nisu posljedica 5q mutacija.
Postoji pet glavnih oblika spinalne mišićne atrofije.
U spinalnoj mišićnoj atrofiji tip 0, početak je prenatalni; očituje se kao smanjeno kretanje fetusa u kasnoj trudnoći te teška slabost i hipotonija pri porodu. Oboljela novorođenčad ima diplegiju lica, arefleksiju, srčane mane, a ponekad i artrogripozu. Zbog respiratorne insuficijencije smrt nastupa unutar prvih 6 mjeseci.
Spinalna mišićna atrofija tip 1 (infantilna spinalna mišićna atrofija ili Werdnig-Hoffmannova bolest) je već prisutna in utero i postaje simptomatska u dobi od 6 mjeseci. Zahvaćena novorođenčad ima hipotoniju (koja je vidljiva već po rođenju), hiporefleksiju, fascikulacije jezika i značajne poteškoće prilikom sisanja, gutanja, a naposljetku i disanja. Zbog respiratorne insuficijencije 95% djece umire u 1. godini života, a sva do 4. godine.
U spinalnoj mišićnoj atrofiji tip 2 (intermedijarni oblik ili Dubowitz-eva bolest) simptomi se obično manifestiraju između 3. i 15. mjeseca života; < 25% oboljele djece nauči sjediti, ali ne i hodati ili puzati. Djeca imaju mlohavu mišićnu slabost i fascikulacije koje je teško primijetiti u male djece. Duboki tetivni refleksi su odsutni. Može se javiti i disfagija. Većina djece je vezana uz invalidska kolica u dobi od 2 do 3 godine života. Zbog respiratornih komplikacija, bolest je često smrtonosna u ranoj životnoj dobi. Međutim, napredovanje bolesti može spontano prestati, ali zaostaje trajna, neprogresivna slabost uz veliki rizik za razvoj skolioze i njezinih komplikacija.
Spinalna mišićna atrofija tip 3 (juvenilni oblik ili Wohlfart-Kugelberg-Welanderova bolest) se uglavnom javlja između 15. mjeseca i 19. godine života. Znakovi su slični onima u tipu 1, ali bolest sporije napreduje, a životni vijek je dulji; neki pacijenti imaju normalan životni vijek. Neki obiteljski slučajevi su posljedica deficita specifičnih enzima (npr. manjak heksozaminidaze). Simetrična slabost i propadanje mišića progredira od proksimalno prema ditalno i najprimjetnije je na nogama, najprije zahvaća kvadricepse i fleksore kuka. Kasnije zahvaća i ruke. Očekivano trajanje života ovisi o razvoju respiratornih komplikacija.
Spinalna mišićna atrofija tip 4 (kasni početak) može biti recesivna, dominantna ili X vezana, sa početkom u odrasloj dobi (30 do 60 godina) i sa sporom progresijom mišićne slabosti i propadanja mišića najprije u proksimalnim mišićima. Razlikovanje ovog poremećaja od amiotrofične lateralne skleroze koja zahvaća predominantno donji motoneuron može biti zahtjevno.
Dijagnoza
Dijagnoza SMA
Na dijagnozu spinalne mišićne atrofije je potrebno posumnjati kod pacijenata sa neobjašnjivim gubitkom mišićne mase i mlohavom slabosti, osobito kod dojenčadi i djece.
Potrebno je učiniti elektromiografiju (EMG) i ispitivanje provodljivosti živaca; potrebno je uključiti i mišiće inervirane od strane kranijalnih živaca. Provodljivost živaca je uredna, ali su mišići koji su klinički obično nezahvaćeni, denervirani.
Definitivna dijagnoza se postavlja genetskim testiranjem koje otkriva uzročnu mutaciju u oko 95% pacijenata.
Ponekad se može učiniti biopsija mišića u svrhu isključenja izlječivih ili smrtonosnih uzroka. Serumski enzimi (npr. kreatin kinaza, aldolaza) mogu biti blago povišeni.
Amniocenteza je često korisna u dijagnozi, ukoliko je obiteljska anamneza pozitivna.
Liječenje
Liječenje SMA
Ne postoji izlječenje Liječenje spinalnih mišićnih atrofija je uglavnom suportivno.
Fizikalna terapija i proteze pomažu bolesnicima sa statičkom i sporo progresivnom bolešću sprječavanjem skolioze i kontraktura. Fizikalna i radna terapija mogu poboljšati neovisnost djece te omogućiti da brinu sama o sebi, da se samostalno hrane, pišu ili koriste računalo.
Nusinersen je protusmjerni oligonukleotid koji modulira glasničku RNA i reže gen 2 preživljavajući motorni neuron (SMN2); ovaj lijek može neznatno poboljšati motoričku funkciju i odgoditi invaliditet i smrt.
Onasemnogene abeparvovec-xioi može se koristiti za liječenje djece mlađe od 2 godine i koja imaju bialelne mutacije u SMN1 genu. Ovaj lijek koristi vektor dobiven iz adenovirusa za isporuku radnog SMN gena za stanice motoričkih neurona. Jednokratna doza lijeka daje se tijekom 1 sata IV infuzijom. U studiji koja je uključivala 15 djece, neka su postigla motoričko poboljšanje, uključujući sjedenje bez pomoći, oralno hranjenje, prevrtanje i samostalno hodanje (1). Ozbiljna ozljeda jetre potencijalni je rizik.
Risdiplam, modifikator spajanja motornog neurona 2 (SMN2), može se koristiti za liječenje spinalne mišićne atrofije u bolesnika starijih od 2 mjeseca. Daje se kao tekućina oralno ili kroz sondu za hranjenje jednom dnevno (2). Vrućica, proljev i osip su najčešće nuspojave.
Literatura
-
1. Mendell JR,, Al-Zaidy S, Shell R, et al: Single-dose gene-replacement therapy for spinal muscular atrophy. N Engl J Med 377 (18):1713–1722, 2017. doi: 10.1056/NEJMoa1706198
-
2. Baranello G, Servais L, Day J, et al: P.353FIREFISH Part 1: 16-month safety and exploratory outcomes of risdiplam (RG7916) treatment in infants with type 1 spinal muscular atrophy. Neuromuscul Disord 29 (supplement 1):S184, 2019, doi: https://doi.org/10.1016/j.nmd.2019.06.515
Ključne točke
-
Ako dojenčad i djeca imaju neobjašnjivi gubitak mišićne mase i mlohavu slabost, potrebno je učiniti obradu na spinalne mišićne atrofije.
-
EMG pokazuje denervaciju mišića.
-
Potrebno je koristiti genetsko testiranje kako bi se potvrdila spinalna mišićna atrofija i odredio tip.
-
Nužno je uputiti pacijente fizikalnim i radnim terapeutima, koji će im pomoći da funkcioniraju samostalnije.
-
Nusinersen, onasemnogene ili risdiplam mogu neznatno poboljšati motoričku funkciju i odgoditi invaliditet i smrt.