Tubulointersticijski poremećaji mogu biti posljedica nekoliko metaboličkih poremećaja.
Pregled Tubulointersticijskih bolesti
Nekoliko metaboličkih poremećaja mogu uzrokovati tubulointersticijski nefritis.
Akutna urična nefropatija:
Nije riječ o obliku ATIN, već o intraluminalnoj opstrukcijskoj uropatiji zbog odlaganja kristala mokraćne kiseline u lumen bubrežnih kanalića s posljedičnim oliguričnim ili anuričnim AZB.
Trauma je najčešći uzrok akutne mononeuropatije.
Ostali uzroci akutne uratne nefropatije uključuju napadaje, liječenje solidnih tumora, rijetke primarne poremećaje uratne hiperprodukcije (hipoksantin-guanin fosforiboziltransferaze deficiency) i poremećaje urata overexcretion zbog smanjenja proksimalnog tubula resorpcija (Fanconi nalik sindromi).
Poremećaji urata hiperprodukcije i overexcretion su rijetki.
Stanje je tipično asimptomatsko.
Na dijagnozu se posumnja kad se AZB javi uz izrazitu hiperuricemiju (>15 mg/dl). Analiza urina je uredna ili otkriva kristale urata.
Prognoza glede potpunog oporavka bubrežne funkcije je izvrsna ako se odmah započne s liječenjem. Terapija je potporna;
Kod pacijenata s normalnim srčane i bubrežne funkcije, liječenje obično sa alopurinol plus agresivnom IV hidratacije s normalnom otopinom soli. označene su suportivne mjere. ponekad je, u teškim slučajevima, potrebna hemodijaliza da se iz krvotoka ukloni suvišak urata ako se diureza ne može postići infuzijom fiziološke otopine i diureticima petlje. Alkalizacija s infuzijom natrijeva bikarbonata se više ne preporuča, jer iako se povećava topljivost urata, riskira cjevasti taloženje kalcijevog fosfata soli.
Prevencija akutnog urata nefropatije je navedeno za pacijente s visokim rizikom (npr one na rizik od sindroma lize tumora). Prevencija se sastoji iz zaluživanja mokraće do pH >6,5 i davanja alopurinola 300 mg 2–3×/dan uz infuziju fiziološke otopine da se diureza drži >2,5 L/dan prije kemo– ili radioterapije. Urat oksidaza (rasburikaza) katalizira pretvorbu urata u znatno topljiviji spoj i dolazi u obzir za prevenciju, ali se puno ne rabi jer je treba davati IV putem, a može uzrokovati anafilaksiju, hemolizu i druge nuspojave. Međutim, bolesnici daju rasburicaseom mora se pozorno pratiti, jer se lijek mora dati IV i može izazvati anafilaksu, hemolizu i druge neželjene učinke.
Kronična uratna nefropatija:
To je KTIN u sklopu kronične hiperuricemije, uzrokovan taloženjem kristala Na urata u intersticij medule. Dovodi do kronične upale i fibroze s insuficijencijom bubrega. Bolest je bila svojedobno česta u bolesnika s tofima, ali je danas postala rijetka zahvaljujući efikasnom liječenju gihta.
Sugestivan, ali nespecifični rezultati uključuju blag poremećaj sedimenta urina i hiperuricemiju nesrazmjernu za stupanj insuficijencije bubrega:
-
Urati> 9 mg / dl kod serumskog kreatinina <1,5 mg / dl
-
Uratna> 10 mg / dL sa serumskog kreatinina 1,5 do 2 mg / dL
-
Urati> 12 mg / dl uz serumski kreatinin> 2 mg / dl
Mnogi uzroci tubulointerstitial bolesti mogu imati ove rezultate, olovo nefropatija kao najčešći.
Liječenje kronične urata nefropatije je da je hiperurikozurija.
Hiperoksalurija:
Uzrokuje kako ATIN, tako i KTIN. Uzroci i prevencija hiperoksalurije raspravlja drugdje.
Hiperkalcijemija
hiperkalcemija uzrokuje nefropatiju za 2 mehanizama.
Teška (>12 mg/dl) privremena hiperkalcijemija može izazvati reverzibilnu insuficijenciju bubrega vazokonstrikcijom i deplecijom volumena zbog natriureze.
Dugotrajna hiperkalcijemija s hiperkalciurijom uzrokuje KTIN s ovapnjenjem i nekrozom stanica tubula, fibrozom intersticija i tkivnim kalcifikatima (nefrokalcinoza). Uobičajeni povezani rezultati su
Dijagnoza se temelji na prisutnosti hiperkalcemije i neobjašnjive insuficijencije bubrega; nephrokalcinoza se može otkriti ultrazvukom ili nekontrastnim CT.
Liječenje se sastoji iz suzbijanja hiperkalcijemije.
Kronična hipokalijemija:
Kronična hipokalijemija umjerenog do teškog stupnja može uzrokovati nefropatiju s oslabljenom sposobnošću koncentriranja mokraće i vakuoliziranjem stanica proksimalnih, a ponekad i distalnih tubula. Dijagnoza je postavljena na osnovi anamneze duže teške hipokalemije. Renalna Biopsija obično nije potrebna u svrhu dijagnostičke evaluacije ovih pacijenata; Međutim, kronična intersticijske upalne promjene, fibroza i bubrežne ciste su pronađeni u bubrežnim biopsijama bolesnika s hipokalemijom i ≥ 1 mj.
Liječenje se sastoji u suzbijanju uzroka i peroralne nadoknade K. Premda je hipokalijemija reverzibilna, kao i broj i veličina cista, KTIN i renalna insuficijencija često nisu.