Sindrom lomljivog (fragilnog) X kromosoma s tremorom i ataksijom je genetički poremećaj koji zahvaća uglavnom muškarce, a uzrokuje tremor, ataksiju i demenciju. Tremor je često rani simptom iza kojeg slijede ataksija, parkinsonizam i na kraju demencija. Dijagnozu potvrđuje genetsko testiranje. Tremor se često može ublažiti primjenom primidona, propranolola i / ili antiparkinsonika.
(Vidi također Pregled poremećaja pokreta i malog mozga.)
Sindrom fragilnog X kromosoma s tremorom i ataksijom (FXTAS) se javlja u oko 1/3000 muškaraca starijih od 50 godina. Rezultat je premutacije (50 do 200 CGG ponavljanja) u FMR1 genu na X kromosomu. Fragilni X sindrom, najčešći je oblik intelektualnih teškoća u muškaraca, razvija se kad je mutacija potpuna (> 200 ponavljanja).
Osobe s premutacijom se smatraju nositeljima. Kćeri (ali ne i sinovi) muškaraca koji imaju premutaciju će je naslijediti. Djeca tih kćeri (unučad muškaraca s FXTAS premutacijom) imaju 50% šanse za nasljeđivanjem premutacije, koja se može proširiti u punu mutaciju kad se prenosi s majke na dijete (i tako izazva fragilni X sindrom).
FXTAS se razvija u oko 30% muškaraca s premutacijom i u < 5% žena s premutacijom.
Rizik od razvoja FXTAS-a se povećava s godinama.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi FXTAS-a
Simptomi FXTAS-a postaju vidljivi u kasnoj odrasloj dobi. Što je više CGG ponavljanja, simptomi su teži i nastup je raniji.
Tremor, često pogrešno dijagnosticiran kao esencijalni tremor, je česti rani simptom FXTAS-a. Tremor je obično intencijski. Pacijenti razvijaju ataksiju (koja se progresivno pogoršava), potom parkinsonizam (uključujući i tremor u mirovanju) i na kraju demenciju.
Bolesnici s drugim poremećajima X kromosoma (npr. Klinefelterov sindrom [XXY kariotip]) mogu imati tremor koji oponaša esencijalni tremor.
Demencija počinje gubitkom kratkoročnog pamćenja, usporenjem misli i poteškoćama u rješavanju problema. Može se razviti depresija, tjeskoba, nestrpljivost, neprijateljstvo i labilno raspoloženje.
Periferna neuropatija je često prisutna, uzrokujući gubitak osjeta i refleksa u nogama. Može se pojaviti disautonomija (npr. ortostatska hipotenzija). U kasnijim fazama je moguć gubitak kontrole nad mokraćnim mjehurom i crijevima.
Očekivano trajanje života nakon pojave motoričkih simptoma se kreće između 5 i 25 godina.
U žena s premutacijom, simptomi su obično manje ozbiljni, možda zbog toga što je prisutnost drugog X kromosoma zaštitna. Te žene imaju povećan rizik od rane menopauze, neplodnosti i disfunkcije jajnika.
Dijagnoza
Dijagnosticiranje FXTAS-a
Ako se sumnja na FXTAS, pacijente treba pitati ima li koji od njihovih unuka intelektualne teškoće i jesu li njihove kćeri imale ranu menopauzu ili neplodnost.
Također, ako pacijent ima sindrom fragilnog X kromosoma, kliničari bi trebali utvrditi imaju li baka i djed pacijenta simptome koji upućuju na FXTAS; ako je tako, preporuča se genetsko savjetovanje za djecu i unuke baka i djedova.
MR je potreban; njime se može uočiti karakteristični povišeni signal u srednjim cerebelarnim pedunklima.
Dijagnoza FXTAS–a se potvrđuje genetskim testiranjem.
Liječenje
Liječenje FXTAS-a
Tremor u mirovanju kod FXTAS-a često se može ublažiti primidonom, propranololom, topiramatom, gabapentinom, pregabalinom, benzodiazepinima i/ili antiparkinsonicima; doze još nisu standardizirane (1, 2).
Literatura
1. Hall DA, Berry-Kravis E, Hagerman RJ, et al: Symptomatic treatment in the fragile X-associated tremor/ataxia syndrome. Mov Disord 21 (10):1741–1744, 2006. doi: 10.1002/mds.21001
2. Cabal-Herrera AM, Tassanakijpanich N, Salcedo-Arellano MJ, Hagerman RJ: Fragile X-associated tremor/ataxia syndrome (FXTAS): Pathophysiology and clinical implications. Int J Mol Sci 21 (12): 4391, 2020. Published online 2020 Jun 20. doi: 10.3390/ijms21124391
Ključne točke
Sindrom lomljivog X kromosoma s tremorom i ataksijom (FXTAS) zahvaća oko 1/3000 muškaraca > 50; fragilni X sindrom, najčešći uzrok intelektualnih teškoća u muškaraca, razvija se kao posljedica srodne mutacije gena.
Pitajte pacijente ima li koji od njihovih unuka intelektualne teškoće i jesu li njihove kćeri imale ranu menopauzu ili neplodnost. Pitajte djedove pacijenata s fragilnim X sindromom imaju li simptome koji ukazuju na FXTAS.
Napravite genetsko testiranje za potvrdu dijagnoze.
Liječite tremor primjenom primidona, propranolola, topiramata. gabapentina, pregabalina, benzodiazepina i / ili antiparkinsonika.