Lumbalna spinalna stenoza (LSS) je suženje lumbalnog spinalnog kanala što stvara pritisak na kralježničnu moždinu ili korijen ishijadijadičnog živca prije njegova izlaska kroz foramen. To uzrokuje pozicijsku bol u leđima, simptome kompresije korijena živca i bolove u donjim ekstremitetima tijekom hoda ili nošenja tereta.
(Vidi također Procjena boli u vratu i leđima.)
Spinalna stenoza može biti kongenitalna ili stečena. Pogađa cervikalnu ili lumbalnu kralježnicu. Stečena lumbalna spinalna stenoza (LSS) je čest uzrok išijasa u sredovječnih ili starijih bolesnika. Najčešći uzroci su osteoartritis, degenrativne promjene diska, spodiloza i spondilolisteza s kompresijom caude equine. Drugi uzroci su Pagetova bolest kostiju, reumatoidni artritis i ankilozantni spondilitis. Dolaze u obzir i Pagetova bolest, RA i AS.
Simptomi i znakovi
Bol se javlja u glutealnoj regiji, natkoljenicama i listovima tijekom hoda, uspinjanja stepnicama ili čak samo stajanju. Bol ne popušta mirovanjem nego flektiranjem leđa ili sjedenjem( iako parestezije mogu biti i dalje prisutne). Hodanje uzbrdo je manje bolno od hodanja nizbrdo, s obzirom na to da su tada leđa blago flektirana, U distribuciji zahvaćenog živčanog korijena javljaju se bolovi, parestezije te su refleksi oslabljeni. Rijetko se javlja i syndrom caudae equinae.
Dijagnoza
Na spinalnu stenozu treba sumnjati kada su prisutni karakteristični simptomi. Dijagnostička obrada jednaka je onoj za išijas ( vidi: Dijagnoza). Simptomi mogu oponašati intermitentne klaudikacije. Klaudikacije se razlikuju time što popuštaju u mirovanju( bez promjene položaja), prisutnošću atrofijie kože i promjenama pulsa, kapilarnog punjenja i vaskularnim testovima.
Liječenje
-
Aktivnost koliko pacijent tolerira, analgetici, a ponekad i lijekovi koji djeluju na neuropatsku bol
-
Fizikalna terapija
-
Moguće epiduralna kortikosteroidna injekcija
-
Kirurško liječenje za teže slučajeve
Indikacije za konzervativno i kirurško liječenje su jednake kao i kod išijasa. Operativnim liječenjem kod uznapredovale spinalne stenoze dekomprimira se živčani korijen ukliješten u spinalnom kanalu ili u foramenu, za što ponekad treba izvršiti laminektomiju na 2–3 razine uz foraminotomije.
Potrebno je očuvati stabilnost kralježnice. Spinalna fuzija indicirana je pri nestabilnosti ili teškim, dobro lokaliziranim artrotskim promjenama u 1–2 intervertebralna prostora, iako recentne studije ukazuju na to da je ovaj terapijski pristup sporan (1-2).
Literatura
-
Försth P, Olafsson G, Carlsson T, et al: Randomizirano, kontrolirano ispitivanje fuzijske kirurgije za lumbalnu stenozu kralježnice. N Engl J Med 374:1413-1423, 2016. doi: 10.1056/NEJMoa1513721.
-
Ghogawala Z, Dziura J, Butler WE, et al: Laminectomy plus fusion versus laminectomy alone for lumbar spondylolisthesis. N Engl J Med 374:1424-1434, 2016. doi: 10.1056/NEJMoa1508788.