Autor:
Antonette T. Dulay, MD
Urednik sekcije:
prim.
Boris Ujević, dr. med.
Prijevod:
Ivana Petra Kolarek, dr. med.
Mrtvorođenost je porod mrtvog fetusa čija je gestacijska dob >20 tj. Radi se testiranje u majke i fetusa kako bi se utvrdio uzrok. Menadžment je isti kao i za rutinsku njegu nakon poroda živog djeteta.
Etiologija
Smrt fetusa kasno u trudnoći može imati majčine, posteljične ili fetalne anatomske i genske uzroke. Sve u svemu, najčešći uzrok je
Najčešći uzroci mrtvorođenja
Komplikacije
Ako fetus umre u kasnoj trudnoći ili blizu termina ali ostaje u maternici tjednima, može se razviti diseminirana intravaskularna koagulacija (DIK).
Dijagnoza
Dijagnoza mrtvorođenja je klinička.
Testovi za određivanje uzroka uključuju sljedeće:
-
Fetalni kariotip i obdukcija
-
Majčina kompletna krvna slika (za dokaz anemije ili leukocitoze)
-
Kleihauer-Betke test
-
Usmjereni probir za stečene trombotske poremećaje, uključujući testove antifosfolipidnih antitijela (lupus antikoagulant, antikardiolipin [IgG i IgM], anti-beta2 glikoprotein I [IgG i IgM])
-
TORCH test (toksoplazmoza [s IgG i IgM], ostali patogeni [npr ljudski parvovirus B19, varicella-zoster virus], rubeola, citomegalovirus, herpes simplex)
-
Brzi plazma reagin (RPR)
-
TSH (i ako nenormalan, slobodni T4)
-
Dijabetes testiranje (HbA1C)
-
Ispitivanje posteljice
Često se uzrok ne može utvrditi.
Liječenje
Evakuacija materišta moguća je spontano. Ako se ne dogodi, evakuaciju bi trebalo učiniti korištenjem lijekova (npr oksitocina) ili kirurškim zahvatom (primjerice, dilatacija i evakuacija [D & E], prije kojih se cerviks pripremi osmotskim dilatatorima, s ili bez mizoprostola). Postupak nakon poroda sličan je onome kod živorođenog djeteta.
Ako se DIC razvija, koagulopatiju treba odmah i agresivno liječiti zamjenom krvi ili krvnih produkata prema potrebi.
Nakon što se produkti začeća izbace, može biti potrebna kiretaža kako bi se odstranili ostaci posteljice. Više je vjerojatno da će fragmenti ostati pri mrtvorođenju u vrlo ranoj trudnoći.
Roditelji obično osjećaju znakovitu tugu te im je potrebna emocionalna podrška te ponekad službeno savjetovanje. O rizicima u budućim trudnoćama, koje se odnose na pretpostavljeni uzroka, treba razgovarati s pacijentima.
Ključne točke
-
Abrupcija posteljica je najčešći uzrok mrtvorođenja, ali postoje mnogi drugi razlozi (majke, fetusa ili posteljice).
-
DIK može razviti sekundarno.
-
Učinite testove kako bi utvrdili uzrok; međutim, često se uzrok ne može odrediti.
-
Evakuirajte maternicu pomoću lijekova ili D i E, te pružite emocionalnu podršku roditeljima.