Intersticijski keratitis je kronična, neulcerirajuća upala srednjih slojeva rožnice koja je ponekad povezana s uveitisom. Uzrok je obično infekcija. Simptomi su fotofobija, bol, suzenje i postupno zamućenje vida. Dijagnoza se postavlja pomoću pregleda procjepnom svjetiljkom i seroloških pretraga za utvrđivanje uzročnika. Liječenje je usmjereno na uzrok, a može biti potrebna i lokalna primjena kortikosteroida.
Intersticijski keratitis, jedna od manifestacija određenih infekcija rožnice, u SAD–u je rijedak. Većina slučajeva koja se zbiva u dječjoj i adolescentnoj dobi nastaje kao kasna komplikacija prirođenog sifilisa. U konačnici mogu biti zahvaćena oba oka. Sličan, ali manje dramatičan obostrani keratitis se javlja u Coganovom sindromu, Lyme-ovoj bolesti i kod infekcije Epstein–Barr virusom. Rijetko, u odraslih, stečeni sifilis , herpes simplex , herpes zoster ili TBC mogu uzrokovati jednostranu bolest.
Simptomi i znakovi
Česti su fotofobija, bol, suzenje i postupno zamućenje vida. Promjene započinju kao područja upale u srednjim slojevima rožnice (odnosno, u stromi) koja dovode do zamućenja . Obično kod sifilisa, a ponekad i kod drugih uzroka, čitava rožnica poprima izgled poput brušenog stakla, što onemogućava vizualizaciju šarenice. Iz limbusa urastaju nove krvne žile i stvaraju narančasto–crvena područja (mrlje boje lososa). Kod sifilitičnog intersticijskog keratitisa su česti prednji uveitis i korioiditis. Upala i neovaskularizacija obično počinju jenjavati nakon 1 do 2 mjeseca. Obično zaostaje određeni stupanj zamućenja rožnice, uzrokujući umjereno oštećenje vida.
Dijagnoza
Potrebno je utvrditi ispravnu etiologiju. Na nju ukazuju znakovi prirođenog sifilisa, vestibularno–slušni simptomi, anamnestički osip koji se širi i izloženost specifičnom uzročniku. Međutim svi pacijenti bi trebali imati serološko testiranje, uključujući sve navedeno:
Bolesnici s negativnim rezultatom serološkog testiranja mogu imati Cogan sindrom, idiopatski sindrom koji se sastoji od intersticijskog keratitisa i vestibularno-slušnog oštećenja. Zbog prevencije trajnog vestibularno–slušnog oštećenja, simptoma gubitka sluha, tinitusa ili vrtoglavice potrebno je upućivanje otorinolaringologu.
Liječenje
Keratitis se može riješiti liječenjem osnovne bolesti. Često se savjetuje dodatna lokalna primjena kortikosterioda, poput 1%–tnog prednizolona četiri puta dnevno. Potrebno je praćenje od strane oftalmologa.
Ključne poruke
-
Intersticijski keratitis, što je rijetkost u SAD-u, uključuje kronične upale srednjeg sloja rožnice.
-
Nalazi uključuju bol, suzenje, smanjenje vidne oštrine, i često narančasto-crvene promjene boje rožnice i prednji uveitis.
-
Testirati pacijente na sifilis, Lyme-ovu bolest, i Epstein-Barr virus infekcije.
-
Liječenje provodi oftalmolog; ponekad je indicirana lokalna kortikosteroidna terapija.