Dojenački botulizam rezultira ingestijom Clostridium botulinum spora, njihovo kolonizacijom u debelom crijevu i produkcijom toksina in vivo. Simptomi su početni zatvor nakon kojeg slijedi neuromuskularna paraliza. Dijagnoza se postavlja klinički i laboratorijskom identifikacijom toksina ili organizma u stolici. Liječi se suportivnim mjerama i humanim botulin imunoglobulinom.
(Vidi također Botulizam, Pregled anaerobnih bakterija, i Pregled klostridijskih infekcija.)
Dojenački botulizam najčešće se pojavljuje kod dojenčadi mlađe od 6 mjeseci. Najmlađi opisani bolesnik bio je star samo dva tjedna, a najstariji 12 mjeseci. Za razliku od botulizma prenesenog hranom, dojenački botulizam nije posljedica unosa prethodno stvorenog toksina. Većina slučajeva su idiopatski, iako su neki uspjeli pronaći poveznicu između bolesti i meda, koji može isadržavati C. botulinum spore; zbog toga djecu < 12 mjeseci ne bi trebalo hraniti medom.
Većina slučajeva uzrokovani su toksinima tipa A ili B.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi dojenačkog botulizma
Kod dojenačkog botulizma, opstipacija je u početku izražena u 90% slučajeva, a slijedi je neuromuskularna paraliza, koja počinje s kranijalnim živcima i širi se do periferne i respiratorne muskulature. Tipični simptomi zahvaćanja kranijalnih živaca su ptoza, kljenuti vanjskih mišića oka, tihi plač, slabo sisanje, oslabljen refleks povraćanja, nakupljanje sekreta u ustima, oslabljeni mišićni tonus (sindrom mlohavog djeteta) i bezizražajan izgled lica.
Težina bolesti varira od blage pospanosti i usporenog hranjenja, do teške hipotonije i respiratorne insuficijencije.
Dijagnoza
Dijagnoza botulizma dojenčadi
U početku, na dojenački botulizam treba posumnjati na temelju kliničke slike. Liječenje ne treba odgađati do rezultata testova.
Dojenački botulizam se može zamijeniti sa sepsom, kongenitalnom mišićnom distrofijom, spinalnom mišićnom atrofijom, hipotireozom i benignom kongenitalnom hipotonijom.
Nalaz C. botulinum toksina ili organizama u stolici potvrđuje dijagnozu.
Liječenje
Liječenje botulizma dojenčadi
Dojenčad se hospitalizira, a suportivna skrb (npr. ventilacijska podrška) se osigurava po potrebi. Budući da se organizam i toksin luče u stolici tjednima ili mjesecima nakon pojave simptoma, moraju se poštivati odgovarajuće kontaktne mjere opreza.
Liječenje započinje čim postoji sumnja na dijagnozu; čekanje potvrdnih rezultata testova može potrajati danima te je opasno.
Specifično liječenje dojenačkog botulizma s humanim botulizam imuni globulin (BabyBIG®), koji je dostupan kroz Infant Botulism Treatment and Prevention Program (IBTPP—call 510-231-7600 or see the IBTPP web site). Protuotrov se proizvodi od više ljudskih donora koji imaju visoki titar protutijela na toksin A i/ili B. Doza humanog botulinum imunoglobulina je 50 mg / kg IV, koja se daje polako.
Heptavalentni protuotrov konjskog serumu se koristi u odraslih i ne preporučuje se za djecu.
Antibiotici se ne daju, jer oni mogu uništiti C. botulinum u crijevima te povećati koncentraciju toksina.
Više informacija
Mogu bit korisni sljedeći alati za procjenu: Imajte na umu da PRIRUČNIK nije odgovoran za sadržaj ovih izvora.
-
Program liječenja i prevencije botulizma dojenčadi: Web site ili nazovite 510-231-7600
-
Centers for Disease Control and Prevention (CDC): Infant Botulism: Information for Clinicians
-
CDC: Clinical Guidelines for Diagnosis and Treatment of Botulism, 2021