Pacijenti sa psihičkim tegobama, zabrinutostima ili poremećajima u ponašanju se pojavljuju u različitim kliničkim uvjetima, uključujući jedinice primarne zdravstvene zaštite i hitne medicinske pomoći. Tegobe ili zabrinutosti mogu biti novonastali ili se nastavljaju na povijest psihičkih poteškoća. Tegobe se mogu odnositi na suočavanje sa somatskim stanjem ili mogu biti izravno uzrokovane učinkom tjelesnog stanja na središnji živčani sustav. Metoda procjene ovisi o tome da li su tegobe dio hitnog stanja ili su iznesene tijekom prethodno zakazanog posjeta. U hitnim stanjima, liječnik će se možda morati usredotočiti na skorije anamnestičke podatke, simptome i obrasce ponašanja kako bi mogao donijeti odluku o tretmanu. Tijekom zakazanog posjeta je prikladnije učiniti obuhvatniju procjenu.
Rutinska psihijatrijska procjena uključuje opću medicinsku i psihijatrijsku anamnezu te ispitivanje psihičkog statusa. (See also the American Psychiatric Association’s Psychiatric Evaluation of Adults Quick Reference Guide, 3rd Edition and American Psychiatric Association: Practice guideline for the psychiatric evaluation of adults.)
Anamneza
Liječnik mora utvrditi je li pacijent može dati anamnestičke podatke, odnosno da li pacijent spremno i dosljedno reagira na inicijalna pitanja. Ako ne, informacije se traže od obitelji, skrbnika ili drugih odgovarajućih izvora (npr. policije). Čak i kada se sa pacijentom može komunicirati, najbliži članovi obitelji, prijatelji ili osobe koje su zadužene za praćenje njegovog stanja, mogu pružiti informacije koje je pacijent izostavio. Dobiveni podaci koje nije zatražio liječnik ne ugrožavaju tajnost podataka o pacijentu. Razmatraju se i prethodne psihijatrijske procjene, liječenja i razina prihvaćanja prošlih tretmana te se, što je prije moguće, pribavljaju zapisi o istima.
Psihijatrijski intervju koji se provodi na brzinu i na ravnodušan način uz pitanja zatvorenog tipa (nakon sistemskog pregleda provedenog na krut način) često sprječava pacijenta u otkrivanju važnih podataka. Utvrđivanje anamneze trenutne bolesti pomoću pitanja otvorenog tipa, na način da pacijent može ispričati svoju priču vlastitim riječima, zahtijeva jednaku količinu vremena, a omogućuje pacijentu da opiše povezane socijalne okolnosti te da otkrije emocionalne reakcije.
Intervju bi trebao prvo istražiti što je potaknulo potrebu (ili želju) za psihijatrijskom procjenom (npr. neželjene ili neugodne misli, nepoželjno ponašanje), uključujući procjenu koliko prezentirani simptomi utječu na pacijenta ili ga ometaju u socijalnom, radnom i interpersonalnom funkcioniranju. Ispitivač bi potom trebao pokušati ispitati širi kontekst pacijentove osobnosti na način sa se sagledaju značajni životni događaji - sadašnji i prošli - te pacijentove odgovore na iste. (vidi tablicu Područja koja je potrebno sagledati tijekom prvog psihijatrijskog pregleda). Između ostalog, sagledava se psihijatrijska, medicinska, socijalna i razvojna anamneza.
Važan je i pregled drugih tjelesnih sustava radi simptoma koji nisu opisani u psihijatrijskoj anamnezi. Fokusiranje samo na postojeće simptome uz isključivanje ranije anamneze i drugih simptoma može rezultirati postavljanjem netočne primarne dijagnoze (a time i preporukom pogrešnog liječenja) te propuštanjem drugih psihijatrijskih ili medicinskih komorbiditeta. Primjerice, ako se pacijenta s depresijom ne upita o prošlim maničnim epizodama, može se postaviti pogrešna dijagnoza depresivnog poremećaja umjesto bipolarnog poremećaja. Pregled sustava i ranije medicinske anamneze trebao bi uključivati pitanja o novim ili nedavnim tjelesnim simptomima, dijagnozama i trenutačnim lijekovima i tretmanima kako bi se identificirali potencijalni tjelesni uzroci mentalnih simptoma (npr. COVID-19 kao mogući uzrok anksioznosti ili depresije).
Područja koja je potrebno sagledati tijekom prvog psihijatrijskog pregleda
Područje
|
Pojedini detalji
|
Psihijatrijska anamneza
|
Poznate dijagnoze
Značajna ranija anamneza (npr. psihotični simptomi, manične epizode)
Prethodni tretmani, uključujući lijekove i hospitalizacije
|
Medicinska anamneza
|
Poznati poremećaji i kronična stanja
Novonastali tjelesni simptomi
Aktualni lijekovi i tretmani
|
Socijalna anamneza
|
Razina obrazovanosti i tijek školovanja (npr. ocjene, poteškoće svladavanja nastavnog gradiva)
Povijest bračnih odnosa, uključujući kvalitetu i stabilnost braka ili brakova te značajnih odnosa
Povijest zapošljavanja, uključujući stalnost i učinkovitosti na poslu
Povijest sukoba sa zakonom, uključujući uhićenja i zatvorske kazne
Uvjeti življenja (npr. samac, s obitelji, u zajedničkoj kući ili skloništu, na ulici)
Obrasci društvenog funkcioniranja (npr. kvaliteta i učestalost interakcija s prijateljima i obitelji)
|
Obiteljska anamneza
|
Poznate dijagnoze, uključujući i psihijatrijske poremećaje
|
Odgovor na uobičajene životne događaje
|
Razvod, gubitak posla, smrt prijatelja ili u obitelji, bolesti, drugi neuspjesi, prepreke i gubitci
Ponašanje tijekom vožnje (npr. ljutnja, agresija, nasilje)
|
Razvojna anamneza
|
Sastav obitelji i ozračje tijekom djetinjstva
Ponašanje za vrijeme školovanja
Upravljanje različitim obiteljskim i društvenim ulogama
Seksualna prilagodba i iskustva
|
Sadašnja i prošla povijest konzumacije supstanci
|
Korištenje ili zlouporaba alkohola, droga i duhana
|
Potencijal ozljeđivanja sebe ili drugih
|
Suicidalne primisli, planovi i nakane
Prethodni pokušaji samoubojstva te upotrijebljeni načini i sredstva
Nakana ozljeđivanja drugih
|
Dobiveni profil osobnosti može ukazivati na crte koje osiguravaju prilagodbu (npr. otvorenost za iskustva, savjesnost) ili poteškoće prilagodbe (npr. egocentričnost, zavisnost, slabo podnošenje frustracija) te mogu ukazati na upotrijebljene mehanizme suočavanja. Intervjuom se mogu otkriti opsesije (neželjene i uznemirujuće misli ili porivi), kompulzije (pretjerane, ponavljajuće, namjerne radnje na koje se osoba osjeća da je primorana da ih čini) i deluzije (fiksirana kriva uvjerenja kojih se čvrsto drži unatoč dokazima koji ih opovrgavaju) te se može utvrditi da li se uznemirenost očituje kroz tjelesne simptome (npr. glavobolju, bol u trbuhu), psihičke simptome (npr. fobično ponašanje, depresiju) ili kroz socijalno ponašanje (npr. povlačenje, buntovništvo). Pacijenta također treba upitati za stavove vezane uz psihijatrijsko liječenje, uključujući lijekove (farmakoterapiju) i psihoterapiju, kako bi se i taj podatak mogao integrirati u plan liječenja.
Ispitivač bi trebao ustanoviti da li tjelesno stanje ili tretman istoga uzrokuje ili pogoršava psihičko stanje (vidi Medicinska procjena pacijenta sa psihičkim simtptomima). Osim što imaju izravne učinke (npr. simptomi, uključujući i same psihičke), mnoga tjelesna stanja izazivaju ogroman stres te iziskuju mehanizme suočavanja potrebne da se izdrže tegobe vezane uz stanje. Mnogi ljudi s teškim tjelesnim bolestima dožive neki oblik poremećaja prilagodbe, a oni s osnovnim psihičkim poremećajima se mogu destabilizirati.
Promatranje tijekom provođenja intervjua može pružiti dokaze o psihičkim ili tjelesnim bolestima. Čitanje govora tijela može otkriti dokaze o stavovima i osjećajima koje bolesnik poriče. Primjerice, da li se bolesnik meškolji ili hoda amo–tamo usprkos poricanju anksioznosti? Izgleda li bolesnik tužno usprkos poricanju osjećanja depresije? Opći dojam također može pružiti dokaze. Primjerice, izgleda li bolesnik čisto i uredno? Zamjećuje li se tremor ili obješeno lice?
Procjena psihičkog statusa
Procjena psihičkog statusa se čini promatranjem i postavljanjem pitanja u cilju procjene nekoliko područja mentalnog funkcioniranja, uključujući
-
Govor
-
Emocionalna eskpresija
-
Mišljenje i percepcija
-
Kognitivne funkcije
Za procjenu određenih sastavnica kod utvrđivanja psihičkog statusa, postoje kratki standardizirani upitnici koji služe za probir, uključujući i one posebno osmišljene za procjenu orijentacije i pamćenja. Takve standardizirane procjene se mogu koristiti kod redovnih posjeta u smjeru probira pacijenata; mogu pomoći i u identifikaciji najvažnijih simptoma i pružiti osnovnu poziciju za procjenu odgovora na liječenje. Međutim, upitnici za probir ne mogu zamijeniti širu, podrobniju procjenu psihičkog statusa.
Opću prezentaciju ili aspekt treba procijeniti na osnovu neizrečenih indikativnih znakova u sklopu osnovnog stanja. Na primjer, izgled pacijenta može pomoći odrediti jesu li oni
-
nesposobni brinuti se o sebi (npr. izgledaju pothranjeno, razbarušeno ili su neprikladno obučeni za vanjske vremenske uvjete ili imaju neugodan tjelesni miris)
-
jesu li u stanju ili nisu pridržavati se društvenih normi (npr. odjeveni su u društveno neprikladnu odjeću),
-
da li zlouporabljuju opojna sredstva ili su skloni samoozljeđivanju (npr. imaju miris po alkoholu, ožiljke koji ukazuju na IV ovisnost o drogama ili ozlijede od samoozljeđivanja)
Govor se može procijeniti na osnovu bilježaka o spontanosti, sintaksi, brzini i količini izgovorenog. Pacijent s depresijom može govoriti polako i tiho, dok bolesnik s manijom može govoriti brzo i glasno. Poremećaji poput disartrija i afazija mogu ukazivati na osnovni tjelesni uzrok promjena psihičkog stanja, poput ozljede glave, moždanog udara, tumora mozga ili multiple skleroze.
Emocionalna ekspresija se može procijeniti zamolivši pacijenta da opiše svoje osjećaje. U obzir se uzimaju pacijentov ton glasa, položaj tijela, pokreti rukama i izrazi lica. Potrebno je procijeniti raspoloženje (emocije o kojima pacijenti izvješćuju) i afekt (emocionalna stanja koje bilježi osoba koja procjenjuje). Procjenjuje se afekt i njegov raspon (tj. izražen nasuprot suženog), kao i usklađenost izražavanja afekta i sadržaja misli (npr. pacijent se smiješi dok raspravlja o tragičnom događaju).
Mišljenje i percepcija se mogu utvrditi opažanjem ne samo onog o čemu se razgovara već i načinom kako se razgovara. Abnormalan sadržaj se javlja u sljedećim oblicima:
-
Sumanutosti (iskrivljena, fiksirana uvjerenja)
-
Ideje odnosa (ideje da svakodnevne pojave imaju posebni smisao ili značenje osobno namijenjen ili usmjeren na samog pacijenta),
-
Opsesije (ponavljajuće, uporne, neželjene i nametljive misli, porivi ili slike)
Liječnik može procijeniti da li su ideje povezane i usmjerene k cilju te da li su prijelazi s jedne na drugu misao logično povezani. Psihotični ili manični pacijenti mogu imati dezorganizirane misli ili nagli bijeg ideja.
Kognitivne funkcije uključuju pacijentovu
-
razinu budnosti (svjesnosti)
-
Pažnja ili koncentracija
-
Orijentacija na osobe, mjesto i vrijeme
-
Neposredno, kratkoročno i dugoročno pamćenje
-
Apstraktno mišljenje
-
Uvid
-
Kritičnost, prosudba
Kognitivne abnormalnosti se najčešće pojavljuju u deliriju ili kod demencije te kod zloporabe opojnih sredstava ili apstinencijskog sindroma, ali se također mogu pojaviti i u depresiji.
Više informacija
U nastavku je materijal na engleskom jeziku koji može biti koristan. Imajte na umu da THE MANUAL nije odgovoran za sadržaj ovog izvora.