Norovirus je čest uzrok proljeva. Simptomi su povraćanje, grčevi, proljev koji obično prođe za 1-3 dana. Dijagnoza se temelji na kliničkoj sumnji, a može se provesti testiranje lančane reakcije polimerazom kao dio multiplex panela za različite uzroke akutnog gastroenteritisa. Liječenje je potporno uz intravensku nadoknadu tekućine, analgetika i nutritivne potpore.
Od uvođenja rotavirusnih cjepiva, norovirus je postao najčešći uzrok akutnog sporadičnog i epidemijskog gastroenteritisa u SAD-u u svim dobnim skupinama, uključujući djecu, posebice u dobi od 6-18 mjeseci. Infekcije se javljaju tijekom cijele godine, ali 80% se javljaju od studenog do travnja. Dolazi do velikih epidemija koje se prenose vodom i hranom. Obzirom da je virus vrlo zarazan moguć je prijenos s osobe na osobu. Ovaj virus uzrokuje većinu slučajeva epidemija gastroenteritisa na krstarenju brodovima i u staračkim domovima. Inkubacijski period traje 24 do 48 h.
(Vidi također "Pregled gastroenteritisa".)
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi gastroenteritisa infekcijom Norovorirusa
Norovirus obično uzrokuje akutni napadaj povraćanja, grčeve u trbuhu i proljev, sa simptomima koji traju obično 1-3 dana. U djece, povraćanje je izraženije nego proljev, dok kod odraslih, proljev obično prevladava. Gubitak tekućine varira od minimalnog do teške dehidracije.
Pacijenti također mogu doživjeti vrućicu, glavobolju i mijalgiju.
Dijagnoza
Dijagnostika norovirusnog gastroenteritisa
Dijagnoza norovirusa obično se temelji na kliničkoj sumnji kod bolesnika s tipičnim simptomima, osobito tijekom izbijanja.
Laboratorijska pretraga može potvrditi dijagnozu norovirusne infekcije pomoću RT-PCR uzorka stolice. Ovaj test se obično radi kao multipleksni PCR panel koji uključuje brojne uzroke gastroenteritisa. Potreban je oprez pri tumačenju pozitivnog rezultata testa na norovirus jer može doći do asimptomatskog izlučivanja, što vrlo osjetljivi PCR test može otkriti. Pozitivan rezultat testa na norovirus u bolesnika s atipičnim simptomima, poput krvavog proljeva, ili u bolesnika s pozitivnim testom na drugi patogen sugerira da norovirus nije uzrok gastroenteritisa.
Liječenje
Liječenje norovirusnog gastroenteritisa
Potporna njega, uključujući rehidraciju tekućinom i elektrolitima, glavni je oslonac liječenja i sve što je potrebno većini odraslih osoba. Peroralne otopine glukoze i elektrolita ili goveđa juha mogu spriječiti ili liječiti blaži oblik dehidracije. Djeca mogu brže dehidrirati i treba im dati odgovarajuću otopinu za oralnu rehidraciju (nekoliko ih je dostupno u prodaji—vidi Oralna rehidracija). Antiemetik (npr. ondansetron) može se dati ako povraćanje otežava oralnu rehidraciju.
Izotonične intravenske tekućine kao što su Ringerov laktat i fiziološka otopina trebaju se primjeniti kada postoji teška dehidracija, hipovolemijski šok ili promijenjen mentalni status , odnosnoneuspjeh oralne rehidracijske terapije ili nastanak ileusa (vidi također Američko društvo za infektivne bolesti [IDSA] 2017 clinical practice guidelines for the diagnosis and management of infectious diarrhea). U slučaju teške dehidracije, IV rehidraciju treba nastaviti dok se puls, perfuzija i mentalni status ne normaliziraju.
Antidijaroici se ne bi trebali primjenjivati u djece mlađe od 18 godina koja imaju akutni proljev (vidi IDSA guidelines). Antidijaroici se mogu uzeti u obzir kod odraslih bolesnika s vodenastim proljevom (kao što pokazuje hem-negativna stolica), osobito tijekom izbijanja, što ukazuje da je vjerojatan virusni uzrok. Međutim, lijekovi protiv proljeva mogu uzrokovati pogoršanje stanja bolesnika s Clostridioides difficile ili E. coli O157:H7 infekcija i stoga se ne smije davati pacijentima kod kojih uzrok proljeva nije identificiran i kod kojih se može posumnjati na ove poremećaje (tj. na temelju nedavne uporabe antibiotika, krvavog proljeva, heme-pozitivne stolice ili proljeva s groznicom).
Ključne poruke
-
Virusi su najčešći uzročnici gastroenteritisa u SAD–u.
-
Klinički tijek je kratak, ali može uključivati jako povraćanje i proljev.
-
Oralna rehidracija obično je primjerena, ali mogu biti potrebni antiemetici i ponekad IV tekućine.
-
Antidijaroici su sigurni za odrasle s vodenastim proljevom, ali ih treba izbjegavati kod djece < 18 godina i kod svih pacijenata koji su nedavno uzimali antibiotike, imaju krvavi proljev, heme-pozitivnu stolicu ili proljev s vrućicom.
Više informacija
Sljedeći podaci na engleskom jeziku bi mogli biti od koristi Imajte na umu da THE MANUAL nije odgovoran za sadržaj ovog izvora.