fascioliasis

Autori: Chelsea Marie, PhD
William A. Petri, Jr, MD, PhD
Urednici sekcije: prof. dr. sc. Adriana Vince, dr. med. i Branimir Gjurašin, dr. med.
Prijevod: Ema Ormanec, dr. med.

Fascioloza je infekcija jetrenim metiljem Fasciola hepatica, do koje dolazi konzumacijom zagađene salate potočarke ili drugih vodenih biljaka. Kliničke manifestacije uključuju bol u trbuhu i hepatomegaliju. Dijagnoza se postavlja otkrivanjem jajašaca u stolici, mokraći ili bioptičkim uzorcima. Triklabendazol ili nitazoksanid

Metilji su parazitski plošnjaci koji inficiraju razne dijelove tijela (npr. krvne žile, probavni sustav, pluća ili jetru) ovisno o vrsti.

F. hepatica je jetreni metilj ovaca i goveda. Do slučajne zaraze u ljudi dolazi konzumiranjem biljaka kontaminiranih izmetom ovaca ili goveda u Europi, Africi, Kini i Južnoj Americi, no u SAD–u je to rijetkost.

Životni ciklus fasciole hepatice
  • 1. Neembrionirana jajašca otpuštaju se u žučne vodove i izlučuju stolicom u okolinu.

  • 2. Jajašca embrioniraju u vodi.

  • 3. Iz jajašca se razvija miracidija, koja invadira puževe (intermedijarni domaćin).

  • 4. U samom pužu, paraziti prolaze nekoliko razvojnih stadija (sporociste, redije i cerkarije).

  • 5. Puževi izlučuju cerkarije koje potom encistiraju kao metacerkarije u vodenom okruženju ili na ostalim površinama.

  • 6. Fasciolijaza se akvirira jedenjem biljaka, posebice potočarki zaraženih metacerkarijama.

  • 7. Nakon ingestije, metacerkarije egzcistiraju u duodenumu.

  • 8. Slijedi migriranje kroz crijevnu stijenku u peritonealnu šupljinu i jetreni parenhim do žučnih vodova, gdje se razvijaju odrasli oblici.

Slika ustupljena od Centers for Disease Control and Prevention Image Library.

U akutnoj infekciji, nezreli oblici metilja migriraju kroz stijenku crijeva, peritonealnu šupljinu, kapsulu jetre i jetreni parenhim te ulaze u žučne vodove gdje sazrijevaju do odraslih oblika za 3 do 4 mjeseca. Odrasle jedinke polažu jaja koja prolaze kroz žučne kanale u dvanaesnik, a zatim izlaze stolicom.

Simptomi i znakovi

Simptomi i znakovi nutritivnog deficita

Akutna infekcija može uzrokovati bol u trbušnoj šupljini, hepatomegaliju, mučninu, povraćanje, intermitentnu vrućicu, urtikariju, eozinofiliju, malaksalost i mršavljenje uslijed oštećenja jetre.

Kronična infekcija može biti asimptomatska ili dovesti do intermitentne boli u trbuhu, kolelitijaze, kolangitisa, opstruktivne žutice ili pankreatitisa.

Teška infekcija može dovesti do sklerozirajućeg kolangitisa i bilijarne ciroze. Ektopične lezije mogu se pojaviti u stijenci crijeva, plućima i drugim organima.

Fascioloza ždrijela koja uzrokuje disfagiju je prijavljena nakon konzumiranja zaražene sirove jetre na Bliskom istoku; ova se infekcija naziva halzoun.

Dijagnoza

Dijagnoza fascioliaze
  • Mikroskopski nalaz jajašaca u stolici, duodenalnom ili bilijarnom materijalu

  • Serologija

Fascioliazu treba razmotriti u bolesnika s bolovima u trbuhu i/ili hepatomegalijom, te u povijesti prehrane s gutanjem potočarke ili konzumiranjem sirovog povrća izloženog kontaminiranoj vodi.

Kada se sumnja na fasciolijazu, pacijentima treba napraviti pregled stolice na jajašca i analizu serumskih antitijela. Potporni nalazi na krvnim i slikovnim pretragama učinjenim za procjenu trbušnih tegoba uključuju anemiju, eozinofiliju, abnormalne jetrene testove, povišenu brzinu sedimentacije eritrocita i hipergamaglobulinemiju, te hipodenzne lezije u jetri na CT snimci tijekom akutne faze fascioliaze.

Ako su pregled stolice i testiranje na antitijela negativni ili dvosmisleni, ali se i dalje sumnja na fasciolijazu (tj. na temelju brojnih potpornih nalaza, osobito eozinofilije), tada treba učiniti endoskopiju s duodenalnom i bilijarnom aspiracijom. U uzorcima dobivenim tijekom endoskopije mogu se otkriti jajašca i ponekad odrasli crvi.

Testovi za otkrivanje protutijela su korisni u

  • Ranim fazama infekcije prije nego što se počnu proizvoditi jajašca

  • Kroničnoj fazi infekcije kad je proizvodnja jajašaca je sporadična ili niska

Gubitak protutijela nastupa 6 do 12 mjeseci nakon provedenog liječenja.

U kroničnim infekcijama, jajašca se mogu izolirati iz stolice te duodenalnog ili žučnog materijala. Jajašca se ne razlikuju od onih Fasciolopsis buski.

U endemskim područjima, jajašca se također može vidjeti u stolici nakon konzumiranja zaražene životinjske jetre, zbog čega dolazi do pogrešne dijagnoze fascioloze. Zbog toga se bolesnike treba uputiti da izbjegavaju jetru u prehrani nekoliko dana prije davanja uzorka stolice.

Ultrazvuk, CT, MR, ERCP ili kolangiografija može otkriti abnormalnosti bilijarnog trakta u kroničnoj fazi bolesti.

Liječenje

Liječenje uzroka
  • Triklabendazol ili nitazoksanid

Liječenje fascioliaze za pacijente ≥ 6 godina je s 2 doze od 10 mg/kg triklabendazola koje se daju u razmaku od 12 sati, oralno uz hranu. Nitazoksanid 500 mg 2 puta dnevno kroz 7 dana može biti učinkovit, ali nema dovoljno podataka.

Liječenje prazikvantelom je često neuspješno te se ne preporučuje.

U nekih bolesnika ekstrakcija odraslih metilja iz bilijarnog trakta pomoću ERCP-a može biti korisna.

Prevencija uključuje nekonzumiranje potočarke ili drugih slatkovodnih biljaka u regijama gdje je F. hepatica endemska. Potrebno je snimiti EKG i članovima obitelji.