Autori:
Robert A. Barish, MD, MBA
Thomas Arnold, MD
Urednik poglavlja:
prof. dr. sc.
Miroslav Šimunić, dr. med.
Prijevod:
Dora Božić, Iris Mašković, Ivan Šustić, Ivo Visković, Piero Živkovic, Marin Šimunić
dr. med.
Krpeljna paraliza je rijetka, uzlazna mlohava kljenut koja nastane kada krpelji iz porodice Ixodidae ostanu pričvršćeni za kožu nekoliko dana i luče otrov.
U Sjevernoj Americi krpeljnu paralizu uzrokuju neke vrste iz roda Dermacentor i Amblyomma lučenjem neurotoksina slinom. Otrov nije u slini krpelja u ranim stadijima hranjenja stoga se paraliza javlja kada je krpelj pričvršćen za kožu nekoliko ili više dana. Paralizu može uzrokovati samo jedan krpelj, pogotovo ako je pričvršćen na stražnjoj strani lubanje ili blizu kralješnice.
Simptomi i znakovi su anoreksija, letargija, mišićna slabost, poremećaj koordinacije, nistagmus i uzlazna mlohava kljenut. Može nastati i bulbarna ili respiratorna paraliza.
Dijagnoza počiva na kliničkim nalazima. Krpeljnu paralizu treba uzeti u obzir u Sjevernoj Americi kod bolesnika s akutnom uzlaznom mlohavom kljenuti ili bulbarnom paralizom; krpelja treba tražiti po cijeloj površini tijela i ukloniti. Diferencijalna dijagnoza uključuje Guillain-Barre sindrom, botulizam, mijasteniju gravis, hipokalijemiju i tumor leđne moždine.
Liječenje
-
Uklanjanje krpelja
-
Potporno liječenje:
Krpeljna paraliza može biti smrtonosna, ali je reverzibilna ako se krpelj brzo odstrani. Uglavnom dolazi do poboljšanja paralize nekoliko sati nakon uklanjanja krpelja ali može doći i do pogoršanja u idućih 24 do 48 sati. Ako je poremećeno disanje može biti potrebna terapija kisikom i respiratorna potpora.