Dakriocistitis

Autor: Leila M. Khazaeni, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Zoran Vatavuk, dr. med.
Prijevod: Tomislav Cigić, dr. med.

Dakriocistitis je infekcija suzne vrećice koja ponekad dovodi do stvaranja apscesa. Dakriocistitis je infekcija suzne vrećice, obično uzrokovana stafilokokima ili streptokokima kao posljedica opstrukcije suznog kanala.

Akutni dakriocistitis s fistulom

Kod akutnog dakriocistitisa, suzna vrećica je crvena, otečena i bolna. Ova fotografija prikazuje apsces koji se formirao i probio kroz kožu, stvarajući fistulu.

Fotografija ljubaznošću dr. Jamesa Garrityja.

Kronični dakriocistitis

Kronični dakriocistitis, često uzrokovan dugotrajnom opstrukcijom suznog kanala, može se manifestirati kao ispupčenje kože iznad suzne vrećice. Kada se pritisne, ispupčenje možda neće biti bolno, ali iz punctuma često izlazi gnojni ili sirasti sadržaj.

Fotografija ljubaznošću dr. Jamesa Garrityja.

Kod akutnog dakriocistitisa, pacijent se javlja s bolom, crvenilom i edemom oko suzne vrećice. Dijagnoza se sumnja na temelju simptoma i znakova te kada pritisak na suznu vrećicu uzrokuje refluks mukoznog sadržaja kroz puncta. Početno liječenje sastoji se od toplih obloga i oralnih antibiotika za blaže slučajeve ili intravenskih antibiotika za teže slučajeve. Antibiotik je obično cefalosporin prve generacije ili sintetski penicilin otporan na penicilinazu. Ako infekcija ne reagira prema očekivanjima, treba razmotriti mogućnost infekcije s methicillin-rezistentnim Staphylococcus aureus (MRSA) i prilagoditi antibiotike u skladu s tim Apsces se može drenirati, a antibiotici se mogu promijeniti na temelju rezultata kulture ako se početni antibiotik pokaže neučinkovitim.

Pacijenti s kroničnim dakriocistitisom obično se javljaju s masom ispod medijalne kantalne tetive i kroničnim konjunktivitisom. Definitivno rješenje za akutni ili kronični dakriocistitis je operacija kojom se uspostavlja veza između suzne vrećice i nosne šupljine.

Anatomija suznog sustava