Trakavice (cestodes) su plosnati, parazitski crvi. Najvažnije patogene crijevne protozoe su
Druge vrste cestoda također zaraze ljude, uzrokujući bolesti kao što su sparganoza, coenurosis, i ehinokokoza. Infekcija cestodom obično se prenosi hranom ili se dobiva slučajnim gutanjem beskralježnjaka domaćina.
Životni ciklus svih trakavica (cestodes) prolazi kroz 3 stadija—jajašca, larve i odrasle jedinke. Odrasle jedinke naseljavaju crijeva krajnjih domaćina, sisavaca mesojeda. Nekoliko odraslih trakavica koje zaražuju ljude nazvane su prema intermedijarnim domaćinima: Iznnika su azijske trakavice (Taenia asiatica), koja je slična T. saginata , ali se dobije konzumiranjem svinjetine u Aziji.
Jajašca se izlučuju u okoliš stolicom, te dospijevaju u intermedijarnog domaćina (tipično druge životinjske vrste) u kojem se razvijaju larve, ulaze u cirkulaciju i začahure se u mišićima ili drugim organima. Iz jaja se izlegu ličinke, koje se razvijaju, ulaze u krvotok srednjeg domaćina i cistiraju se u muskulaturi ili drugim organima. Kad se intermedijarni domaćin pojede, ciste se razvijaju u odrasle trakavice u crijevima konačnog domaćina, započinjući od početka životni ciklus. Kod nekih vrsta trakavica (npr, T. solium), konačni domaćin može poslužiti i kao srednji domaćina; to jest, ako se jaja, a ne tkivne ciste, progutaju, ona se razviju u ličinke koje ulaze u cirkulaciju i encistiraju u različitim tkivima.
Odrasle trakavice su tipično dugački, multisegmentirani plosnati crvi koji nemaju probavni sustav već apsorbiraju hranjive tvari neposredno iz domaćinovog tankog crijeva. U probavnom sustavu domaćina, odrasle trakavice mogu postati velike, najduži parazit u svijetu je bio 40m duga trakavica kita, Tetragonoporus calyptocephalus.
Trakavice imaju 3 prepoznatljiva dijela.
-
Skoleks (glava) funkcionira kao sidreni organ za prijanjanje na crijevnu sluznicu.
-
Vrat je nesegmentirana regija s visokom regenerativnom sposobnosti. Ako se liječenjem ne uspije odstraniti vrat i skoleks, čitava se trakavica može regenerirati.
-
Ostatak trakavice se sastoji od brojnih proglotida (segmenata). Proglotide koje se nalaze najbliže vratu su nediferencirane. Kako se proglotide pomiču prema kaudalno, u svakoj se razvijaju dvospolni spolni organi. Distalne su proglotide gravidne i u maternici sadrže jajašca. Zreli proglotidi sadrže jedan jajnik - jajašca se uočavaju jer su vidljiva mikroskopski.
Prikaz strukture trakavice, bazirano na Taenia solium.
Veličina i morfologija razlikuju se ovisno o vrsti i zrelosti.
|
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi kompresije kralježničke moždine
Odrasle trakavice su tako dobro prilagođene svojim domaćinima da obično uzrokuju tek minimalne simptome. Postoje neke iznimke. Teške infekcije Hymenolepis nana mogu uzrokovati nelagodu u trbuhu, proljev, gubitak tjelesne težine; članovi familije Diphyllobothriidae mogu uzrokovati vitamin B12 deficijenciju i megaloblastičnu anemiju.
Za razliku od odraslih trakavica, larve mogu uzrokovati tešku, čak i smrtonosnu bolest kada se razviju i ekstraintestinalnim organima poput mozga ali i u jetri, plućima, očima, mišićima i potkožnim tkivima. Kod ljudi, T. solium uzrokuje cisticerkozu, a Echinococcus granulosus i E. multilocularis hidatidnu bolest. T. saginata ne uzrokuje cisticerkozu u ljudi. Nije jasno je li T. asiatica uzrokuje cisticerkozu u ljudi. Rijetko, ličinke od Spirometra vrsta, Sparganum proliferum, Taenia multiceps, Taenia serialis, Taenia brauni, i Taenia glomeratus također može zaraziti ljude, stvarajući masovne lezije u potkožnom tkivu ili mišićima, a rjeđe u mozgu ili oku, ovisno o vrsti koja inficira.
Dijagnoza
Pregled infekcija trakavicama
-
Za infekcije odraslim trakavicama, mikroskopski se pregledava uzorak stolice.
-
Za infekciju ličinkama, koriste se metode slikovne dijagnostike.
Infekcije odraslim trakavicama dijagnosticiraju se po nalazu jajašaca ili gravidnih proglotida u stolici. Infekciju larvama najbolje je identificirati slikovnim metodama (primjerice, CT mozga i / ili MRI). Serološki testovi također mogu biti od pomoći.
Liječenje
Pregled infekcija trakavicama
Antihelmintici prazikvantel i niklozamid su učinkoviti protiv većine crijevnih trakavica. Niklozamid je alternativa koja nije dostupna u SAD-u. Nitazoxanide može koristiti za H. nana infekcija.
Neke infekcije izvan crijeva odgovaraju na antihelmintike, dok je kod ostalih potreban kirurški zahvat.
Prevencija
Pregled infekcija trakavicama
Prevencija i kontrola uključuju sljedeće:
-
Temeljno kuhanje svinjetine, govedine, janjetine, mesa divljači i ribe (preporučene temperature i vremena variraju)
-
Dugotrajno zamrzavanje mesa za neke trakavice (npr riblje trakavice)
-
Redovito čišćenje pasa i mačaka od crva;
-
Sprječavanje recirkuliranjem kroz domaćine, poput pasa koji jedu ubijenu divljač ili stoku;
-
Redukcija i izbjegavanje intermedijarnih domaćina poput glodavaca, buha i žohara;
-
Inspekcija mesa
-
Sanitarna inspekcija mesa i sanitarno odlaganje ljudskog izmeta.
Sušenje mesa nije djelotvorno u prevenciji infekcije.