Pristup oftalmološkom pacijentu

Autor: Leila M. Khazaeni, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Zoran Vatavuk, dr. med.
Prijevod: Rašeljka Tadić, dr. med.

Oko se može pregledati s rutinskom opremom koja uključuje standardni oftalmoskop; temeljit pregled zahtijeva posebnu opremu i pregled oftalmologa.

Anamneza

Anamneza uključuje ispitivanje mjesta i brzinu pojavljivanja simptoma, trajanje sadašnjih simptoma i anamnestičke podatke dosadašnjih očnih simptoma; prisutnost i narav boli, iscjedak ili crvenilo te promjene vidne oštrine. Zabrinjavajući simptomi pored gubitka vida i boli u oku uključuje bljeskove,roj mušica(oba mogu biti simptom odvajanja mrežnice), dvoslike i gubitak perifernog vida.

Fizikalni pregled

Vidna oštrina

Prvi korak u oftalmološkom pregledu je ispitivanje vidne oštrine. Mnogi pacijenti se ne angažiraju potpuno. Osiguravanje dovoljnog vremena i razgovor s pacijentima može doprinijeti uspješnijem pregledu. Vidna oštrina se ispituje sa i bez pacijentovih vlastitih naočala. Ako pacijenti nemaju svoje naočale, može se koristiti stenopeični otvor. Ako komercijalni stenopeični otvor nije dostupan, može se izraditi bušenjem komada kartona pomoću igle promjera 18 G (gauge-a) te potom postupnim mijenjanjem promjera svakog otvora. Pacijenti odabiru otvor koji im najviše izoštri vid. If acuity corrects with pinhole refraction, the problem is a refractive error. Stenopeični otvor je brz, efikasan način za dijagnosticiranje refraktivnih grešaka koje su najčešći uzrok zamagljenog vida. Međutim, sa stenopeičnim otvorom, najbolja korekcija je obično samo oko 20/30, a ne 20/20.

Vidna oštrina na svakom oku se ispituje pokrivanjem drugog oka okluderom (ne pacijentovim prstima, jer se mogu odvojiti tijekom ispitivanja). Pacijenti gledaju u optotipe na udaljenosti od 20 stopa (6 m). Ako se ovo ispitivanje ne može biti učiniti, vidna oštrina može se ispitati pomoću optptipa na udaljenosti oko 36 cm (14 inča) od oka. Normalan i abnormalan vid se kvantificira prema Snellenovom obilježavanju. Ako je vidna oštrina pacijenta 6/12 prilikom ispitivanja Snellenovim tablicama, to znači da najmanja slova koja može pročitati osoba s normalnim vidom na udaljenosti od 12 m, bolesniku treba približiti na 6 m kako bi ih on mogao raspoznati. Vidna oštrina je onaj najmanji red u kojem pacijent može čitati polovicu slova, čak i ako pacijent osjeća da su slova nejasna ili da mora pogađati. Ako pacijent ne može pročitati prvi red na Snellenovim optotipovima na 20 ft (6 m), vidna oštrina se testira na 10 ft (3 m). Ako se ništa ne može pročitati s optotipa, čak i na najbližoj udaljenosti, ispitivač drži različit broj prstiju da vidi da li ih pacijent može točno brojati. Ako ne, ispitivač ispituje da li pacijent može uočiti mahanje ruke. Ako ne, ispituje se percepcija svjetla prosvjetaljavanjem oka svjetiljkom.

Vidna oštrina na blizinu se ispituje tako da se od pacijenta traži da čita standardizirane optotipe za blizinu na udaljenosti od 14 inča (36 cm); pacijenti > 40 god, kojima je potrebna korekcija za blizinu (naočale za čitanje) trebaju ih nositi tijekom ispitivanja vidne oštrine na blizinu.

Refraktivna pogreška se može grubo procijeniti pomoću ručnog oftalmoskopa prema jakosti leće potrebne za postizanje oštre slike na mrežnici; ovaj postupak zahtijeva da ispitivač koristi svoju korekciju i nikada nije zamjena za sveobuhvatnu procjenu refrakcije. Češće se refrakcijska greška određuje standardnim foropterom ili automatskim refraktorom (uređajem koji mjeri promjene svjetlosti emitirane i reflektirane od bolesnikova oka). Ovi uređaji također mjere astigmatizam (vidi pregled refraktivnih greški).

Pregled vjeđe i spojnice:

Rubovi vjeđa i periokularna dermalna regija se pregledavaju pod fokalnim osvjetljenjem i povećanjem (npr. pomoću povećala, procjepne svjetiljke ili oftalmoskopa). U slučajevima sumnje na dakriocistitis ili kanalikulitis, suzne vrećice se opipavaju uz pokušaj istiskivanja sadržaja kroz kanaliće i otvore. Nakon izvrtanja vjeđe moguće je pregledati palpebralnu, bulbarnu spojnicu i fornikse kod prisutnosti stranih tijela, znakova upale (npr. folikularna hipertrofija, postojanje sekreta, hiperemije, edema) ili drugih promjena.

Pregled rožnice:

Nejasni ili zamagljeni rubovi rožničnog odsjaja svjetlosti (odraza svjetla od rožnice prilikom osvjetljenja) ukazuju kako površina rožnice nije cjelovita ili je hrapava, što se zbiva kod erozije ili keratitisa. Bojenje pomoću fluoresceina otkriva abrazije i ulkuse. Prije bojenja, može se ukapati kap lokalnog anestetika (npr. 0,5 %- tnog propakaina ili 0,5 % -tnog tetrakaina) zbog lakšeg pregleda ako bolesnik osjeća bol ili je potrebno dodirnuti rožnicu ili spojnicu (npr. zbog odstranjenja stranog tijela ili mjerenja očnog tlaka). Sterilna, pojedinačno pakirana traka fluoresceina se navlaži s jednom kapi sterilne fiziološke otopine ili lokalnog anestetika te se njome, dok bolesnik usmjerava pogled prema gore, na trenutak dodirne unutrašnja strana donje vjeđe. Bolesnik nekoliko puta trepne, kako bi se boja raspršila u sloj suza, te se potom oko pregledava pod povećanjem i osvjetljenjem kobaltno plavim svjetlom. Područja ne kojima nedostaje epitel rožnice ili spojnice (uslijed erozije ili ulkusa) pokazuju zelenu fluorescenciju.

Pregled zjenice:

Ispituje se veličina i oblik zjenice, te reakcija zjenice na svjetlost, svakog oka pojedinačno dok pacijent gleda u daljinu. Tada se pomoću ručne lampice vrši naizmjenično prosvjetljavanje kako bi se ispitala izravna i konsenzualna reakcija zjenice. Postoje 3 koraka:

  • Osvjetljavanjem zjenice ručnom lampicom u trajanju od 1 do 3 sekundi, zjenica je sužena.

  • Svjetiljka se brzo premješta na drugo oko 1 do 3 sekundi.

  • Svjetlo se potom vraća natrag do prvog oka.

Normalno, zjenica se sužava jednako kada je izravno osvijetljena (izravni odgovor) i kad je svjetlost uperena na drugo oko (konsenzualni odgovor). Međutim, ako jedno oko ima manju svjetlosnu percepciju od drugog, što je uzrokovano disfunkcijom aferentnih vlakana (od vidnog živca do optičke hijazme) ili opsežnu bolest mrežnice, tada je konsenzualni odgovor na zahvaćenom oku je jači od direktnog odgovora. Zato, se paradoksalno u 3. koraku, kada se jaka svjetlost usmjeri natrag na zahvaćeno oko, zjenica proširi. Ovaj nalaz ukazuje na relativni aferentni zjenični defekt (RAPD ili Marcus Gunn zjenica).

Vanjski očni mišići

Ispitivač navodi pacijenta da gleda u osam smjerova(gore,gore i desno,desno, dolje i desno,, dolje, dolje i lijevo, lijevo, lijevo i gore,) pokretnim prstom, svjetiljkom i transiluminacijskim svjetlom, promatrajući odstupanje pogleda, ograničenje pokreta, disokonjugirani pogled ili kombinaciju koja je u skladu s paralizom kranijalnih živaca,bolešću orbite ili drugim abnormalnostima koje ograničavaju kretanje.

Oftalmoskopija

Oftalmoskopija (pregled stražnjeg segmenta oka) može se obaviti izravno koristeći ručni oftalmoskop ili pomoću ručne leće zajedno s biomikroskopom. Neizravna oftalmoskopija se može učiniti pomoću oftalmoskopa s ručnom lećom. Prilikom ručne oftalmoskopije, ispitivač prvo podešava oftalmoskop na dioptriju nula, a potom povećava ili smanjuje dioptriju sve dok u fokus ne dođe očna pozadina. Pregled mrežnice je limitiran kod ručnog oftalmoskopa, dok indirektna oftalmoskopija daje trodimenzionalni pregled i bolja je za vizualizaciju periferne mrežnice gdje se odvajanje mrežnice najčešće dogada.

Pregled očne pozadine se može poboljšati širenjem zjenica. Prije širenja zjenica se procjenjuje dubina prednje očne sobice jer, ukoliko je prednja sobica plitka, midrijaza može izazvati napad akutnog glaukoma zatvorenog kuta. Dubina se može procijeniti pomoću procjepne svjetiljke, ili manje točno, pomoću ručne svjetiljke koju se drži u području temporalnog limbusa, paralelno s ravninom šarenice i usmjeri prema nosu. Ako je medijalni dio šarenice u sjeni, sobica je plitka i proširivanje zjenica treba izbjegavati. Ostale kontraindikacije za širenje zjenica uključuju ozljede glave, sumnja na rupturu očne jabučice, uski kut i glaukom uskog kuta.

Zjenice se mogu proširiti korištenjem 1 kapi tropikamid 1%, fenilefrin 2,5%, ili oboje (ponavlja se u 5 do 10 minuta ako je potrebno); za dulje djelovanje, veću midrijazu, ili oboje, ciklopentolat 1% može zamijeniti tropikamid.

Oftalmoskopijom se mogu otkriti zamućenja leće ili staklovine, omjer središnje jamice i optičkog diska i promjene na mrežnici i krvnim žilama. Središnja jamica je središnje udubljenje optičkog diska, a optički disk je čitavo područje vidnog živca; Normalan omjer promjera jamice i diska je 0 do 0.4. Omjer 0,5 može značiti gubitak ganglijskih stanica i može biti znak glaukoma.

Mrežnične promjene uključuju

  • Krvarenja, manifestiraju se kao mala ili velika područja krvi

  • Druze (mala subretinalne žuto-bijele točke koje mogu značiti suhu makularnu degeneraciju)

Promjene na krvnim žilama uključuju

  • AV zarezivanje, znak kronične hipertenzije gdje su vene mrežnice pritisnute arterijama na mjestu gdje se sijeku.

  • Refleks bakrene žice, obilježje arterioskleroze kod koje zadebljanje stijenke arteriola povećavaju debljinu svjetlosnog odraza;

  • Refleks srebrne žice, obilježje hipertenzije kod kojega tanke fibrozirane stijenke arteriola smanjuju debljinu svjetlosnog refleksa;

  • gubitak venskih pulzacija, što je znak povišenog intrakranijskog tlaka u bolesnika za kojeg se zna da su one prethodno postojale.

Pregled biomikroskopom

Procjepnom se svjetiljkom fokusira visina i širina snopa svjetlosti u svrhu podrobnog pregleda očnih vjeđa, spojnice, rožnice, prednje očne sobice, šarenice, leće i prednjeg dijela staklovine. Biomikroskop se također može koristiti za detaljan pregled mrežnice i makule uz ručne lupe. Posebno je koristan za sljedeće:

Tonometrija i gonioskopija, kojom se pregledava iridokornealni kut, a za izvođenje je potrebno koristiti posebne leće.

Ispitivanje vidnog polja

Vidna polja mogu biti oštećena lezijama bilo gdje u neuralnim vidnim putovima od optičkih živaca do okcipitalnih režnjeva(vidi tablu vrste defekta vidnog polja i vidi sliku viši vidni putevi). Glaukom uzrokuje gubitak perifernog vida. Vidno polje se može određivati testom konfrontacije ili točnije, detaljnijim ispitivanjem.

Kod testa konfrontacije, bolesnik fiksira pogledom oko ili nos ispitivača. Ispitivač unosi mali ciljni predmet (npr. šibicu ili prst) s periferije bolesnikovog vidnog polja u svaki od 4 kvadranta vidnog polja i traži od bolesnika da kaže kad po prvi put uoči predmet. Polako pomicanje malog predmeta pomaže pacijentima razlikovati i definirati ga. Druga metoda izravne konfrontacije je držati broj prstiju u svakom kvadrantu i pitati pacijente koliko ih oni vide. U obje metode, svako oko se ispituje zasebno. Poremećaji uočavanja ciljnog predmeta trebali bi dovesti do detaljnijeg ispitivanja pomoću preciznijih instrumenata.

Detaljnije metode uključuju korištenje zaslona, Goldmann perimetra ili kompjutorizirane automatizirane perimetrije (u kojoj je vidno polje nacrtano u detalje na temelju pacijentova odgovora na niz svjetlosnih podražaja na različitim mjestima pod kontrolom standardiziranog računalnog programa). Za ispitivanje centralnog vida rabi se Amslerova rešetka. Iskrivljene rešetke (metamorfopsina) ili nedostatak rešetke (centralni skotom) mogu upućivati na bolest makule (npr. koroidalna neovaskularizacija), kao što se događa u senilnoj makularnoj degeneraciji.

Vrste ispada vidnog polja

Tip*

Opis

Uzroci

* Migrena može uzrokovati različite ispade vidnog polja, iako najčešće uzrokuje homonimnu hemianopsiju.

Adapted from Bagheri N, Wajda BN: The Wills Eye Manual: Office and emergency room diagnosis and treatment of eye disease, ed. 7. Philadelphia, Lippincott Williams &Wilkins, 2016.

Altitudinalni ispad

Gubitak cijele ili dijela gornje ili donje polovice vidnog polja; ne prelazi središnju horizontalnu liniju

češće: ishemijska optička neuropatija, okluzija dijela ogranka mrežnične arterije, odvajanje mrežnice

rjeđe: glaukom, optički živac ili lezija optičke hijazme, kolonom optičkog živca

Lučni skotom

Mali ispad vidnog polja u obliku luka (lučni) koji slijedi lučni uzorak živčanih vlakana mrežnice; ne prelazi središnju horizontalnu liniju

Oštećenje ganglijskih stanica koje pripadaju određenom dijelu glave vidnog živca

rjeđe: glaukom

rjeđe: ishemijska optička neuropatija (obično nearterijska), druze optičkog živca, visoka miopija

Binazalni ispad (neuobičajeno)

Gubitak cijele ili dijela medijalne polovice oba vidna polja; ne prelazi središnju vertikalnu liniju

Češće: Glaukom, bitemporalna bolest retine (npr. retinitis pigmentosa)

Rijetko: Bilateralna bolest zatiljnog režnja, tumor ili aneurizma koji pritišću oba vidna živca

Bitemporalna hemianopija

Gubitak cijele ili dijela lateralne polovice oba vidna polja; ne prelazi središnju vertikalnu liniju

rjeđe: lezija hijazme (eg, pituitarni adenom, meningeom, kraniofaringeom, aneurizma, gliom)

Manje uobičajeno: nakošeni optički disk

Rijetko: nazalni retinitis pigmentosa

Povećanje slijepe pjege

Povećanje slijepe pjege glave vidnog živca

edem papile, druze optičkog živca, kolobom optičkog živca, mijelizirana živčana vlakna optičkog živca, lijekovi, miopska papila s polumjesecom, spektrum bolesti akutne zonalne okultne vanjske retinopatije), multiple evanescent white dot syndrome (MEWDS)

Centralni skotom

Gubitak vidne funkcije u sredini vidnog polja

bolest makule , optička neuropatija (npr. ishemijskiji ili Leberova nasljedna neuropatija, optički neuritis- multipla skleroza), atrofija vidnog živca (npr.zbog tumorske kompresije živca ili toksično-metabolički poremećaji )

Rijetko: Lezija okcipitalnog korteksa

Suženje perifernog dijela polja, ostavljajući samo malo preostalo središnje polje

Gubitak vanjskog dijela cjelokupnog vidnog polja u jednom ili oba oka

Glaukoma, retinitis pigmentosa ili drugi periferni mrežnični poremećaj, kronični edem papile nakon panretinalne fotokoagulacije, okluzija centralne mrežnične retine s poštedom cilioretinalne arterije, bilateralni infarkt zatiljnog režnja s poštedom makule, nefiziološki gubitak vida, retinopatija povezana s karcinomom

Rijetko: lijekovi

Homonimna hemianopija

Gubitak dijela ili cijele lijeve ili desne polovice oba vidna polja; ne prelazi središnju vertikalnu liniju

Oštećenje optičkog trakta ili lateralnog koljenastog tijela; oštećenje u sljepoočnom, tjemenom ili zatiljnom režnju (češće moždani udar ili tumor, rjeđe aneurizma ili trauma); migrena (koja može uzrokovati prolaznu homonimnu hemianopiju)

Ispitivanje raspoznavanja boja:

Za ispitivanje raspoznavanja boja obično se koriste 12 do 24 Ishiharinih tablica u boji, koje sadrže brojeve ili simbole skrivene unutar obojenih točaka. Bolesnici slijepi za boje ili oni sa stečenim gubitkom raspoznavanja boja (npr. kod bolesti vidnog živca) ne mogu raspoznati neke ili sve skrivene brojeve. Većina prirođenih sljepoća za boje je crveno-zelena; većina stečenih (npr. uzrokovanih glaukomom ili bolestima vidnog živca) je plavo-žuta.

Testiranje

Tonometrija

Tonometrijom se mjeri intraokularni tlak tako da se određuje jačina sile potrebne za udubljivanje rožnice. Za probir se rabe ručni tonometri. Za mjerenje je potrebna lokalna anestezija (npr. 0,5%–tni proparakain). Još jedan ručni tonometar, iCare tonometar mjeri vrijeme povrata male lagane sonde i može se koristiti bez lokalne anestezije. ICare tonometar je koristan kod djece i često se koristi u hitnim odjelima od strane drugih liječnika. Probir u ambulanti se može vršiti i pomoću nekontaktnog air-puff tonometra: to zahtjeva manju obuku jer nema direktnog kontakta s rožnicom. Najtočniji postupak je Goldmannova aplanacijska tonometrija, no za nju je potrebno više vještine i obično ju izvode samo oftalmolozi. Samo mjerenje intraokularnog tlaka nije dovoljno adekvatno za probir glaukoma;potrebno je pregledati i optički živac.

Angiografija

Fluoresceinska angiografija koristi se za isptivanje perfuzije, istjecanja iz krvnih žila i neovaskularizacija u stanjima poput dijabetesa, senilne makularne degeneracije, okluzije mrežničnih žila i upala oka. Također je korisna prilikom preoperativne procjene laserskih zahvata na mrežnici. Nakon intravenske injekcije otopine fluoresceina, krvne žile mrežnice, žilnice, optičkog diska ili šarenice se fotografiraju u brzom slijedu.

Indocijanin zelena angiografija koristi se za snimanje krvnih žila mrežnice i žilnice i ponekad može dati i više pojedinosti o krvnim žilama žilnice nego što daje fluoresceinska angiografija. Koristi se i za prikaz eksudativne ili vlažne senilne makularne degeneracije

Optička koherentna tomografija

Optička koherentna tomografija (OCT) pruža slike visoke rezolucije struktura stražnjeg očnog segmenta, kao što su mrežnica (uključujući pigmentni epitel mrežnice), žilnica,stražnja staklovina i optički živac. Edem mrežnice se može otkriti. OCT radi na način sličan onom u ultrasonografiji, ali koristi svjetlo umjesto zvuka; to ne zahtjeva upotrebu kontrasta ili ionizirajućeg zračenja te je neinvazivno. OCT je koristan u prikazivanju retinalnih poremećaja koji uzrokuju makularni edem ili fibroznu proliferaciju iznad ili ispod makule uključujući senilnu makularnu degeneraciju, dijabetičku retinopatiju, rupe u makuli, i epiretinalne membrane . Također je koristan za praćenje progresije glaukoma i ostalih abnormalnosti vidnog živca

Elektroretinografija

Na svaku rožnicu i na okolnu kožu postavljaju se elektrode te se bilježi električna aktivnost mrežnice. Ovim postupkom se određuje funkcija mrežnice u bolesnika s degeneracijom mrežnice. Njome se ne procjenjuje vid.

Ultrasonografija

Konvencionalni B-mod ultrazvuka pruža dvodimenzionalne strukturne informacije čak i u prisustvu zamućenja rožnice i leće koje mogu ometati izravan pregled (npr. kod oftalmoskopije). Primjeri oftalmoloških primjena uključuju procjenu tumora mrežnice, odvajanje mrežnice, i krvarenja staklastog tijela; lokacija stranih tijela; detekcija posteriornog skleralnog edema karakterističnog za posteriorni skleritis;i razlikovanje koroidalnog melanoma od metastatskog karcinoma i subretinalnog krvarenja.

A-mod ultrazvuka je jednodimenzionalni ultrazvuk koji se koristi za određivanje aksijalne duljine oka, mjerenje potrebno za izračunavanje jakosti intraokularne leće za implantaciju kao dio operacije sive mrene.

CT i MR

Ove se slikovne pretrage najčešće rabe za procjenu ozljede oka, osobito ako se sumnja na intrabulbarno strano tijelo, i prilikom procjene tumora orbite, neuritisa i tumora vidnog živca. Kad postoji sumnja na metalno strano tijelo unutar oka, MR se ne bi trebala izvoditi.