U čeljusti mogu nastati brojni dobroćudni i zloćudni tumori. Simptomi bolesti su oteklina, bol, osjetljivost na dodir i nestabilnost zuba. Tumori se često otkriju dentalnim RTG-om ili tijekom redovitih posjeta stomatologu. Liječenje ovisi o sijelu i vrsti tumora. Benigni tumori mogu se klinički pratiti i kod njih možda neće biti potrebno kirurško liječenje. Kod većine tumora ipak je potrebna kirurška resekcija i moguća rekonstrukcija.
(Vidi također Pregled tumora glave i vrata)
Ako tumori čeljusti ne budu otkriveni RTG-om, najčešće se dijagnosticiraju klinički. Njihov rast uzrokuje edem lica, nepca ili alveolarnog grebena (dijela čeljusti koji podupire zube). Također mogu uzrokovati osjetljivost kosti na dodir i jaku bol.
U području tvrdog nepca ili donje čeljusti mogu se razviti koštane izrasline (torus palatinus, torus mandibularis); Ove izrasline javljaju se često i mogu izazvati zabrinutost. Radi se o benignim promjenama koje liječimo samo ako ometaju dentalnu higijenu ili funkciju submandibularne žlijezde. Na nepcu se nalaze u središnjoj liniji i imaju netaknutu, glatku nadležeću sluznicu.
Torus Mandibularis
Benigni rast jezičnog dijela mandibule je vidljiv ovdje na lijevoj strani pacijentovih usta.
© Springer Science+Business Media
Torus Palatinus
Torus palatinus je česta koštana, tvrda masa koja se pojavljuje duž medijalne linije tvrdog nepca (često obostrano, i vidljiva je ovdje).
DR P. MARAZZI/SCIENCE PHOTO LIBRARY
Zloćudni tumori čeljusti
Najčešći tumor mandibule i maksile je karcinom pločastih stanica koji zahvaća kost putem dentalnih alveola. Ovi tumori mogu zahvatiti bilo koji segment intraoralnog dijela gornje ili donje čeljusti.
Osteosarkom, giant cell tumor, Ewingov tumor, multipli mijelom, i metastatski tumori mogu zahvatiti čeljust. Liječenje ovih tumora jednako je kao i kad se pojave u drugim kostima.
Planocelularni karcinom (Lezije gingive)
Pregled gingive ovog pacijenta pokazuje dokaz planocelularnog karcinoma. Slikovne studije pokazale su invaziju mandibule.
© Springer Science+Business Media
Planocelularni karcinom mandibule
Ova slika mandibule zahvaćene karcinomom skvamoznih stanica pokazuje masu mekog tkiva (vrh strelice) i destrukciju kosti (strelica).
© Springer Science+Business Media
Dobroćudni tumori čeljusti
Odontom je najčešći odontogeni tumor koji zahvaća zubne folikule ili tkiva zuba i obično se pojavljuje u donjoj čeljusti kod mlađih osoba. Odontomi obuhvaćaju fibrozne odontome i cementome. Klinički vidljiv nedostatak kutnjaka ukazuje na složeni odontom. Kad je dijagnoza dvojbena, ovi se tumori mogu odstraniti.
Ameloblastom je najčešći epitelni odontogeni tumor i obično nastaje na stražnjem dijelu donje čeljusti. Sporo je invazivan i rijetko metastazira. Na rendgenskoj se slici tipično prikazuje kao multilokularno ili mjehuričasto prosvjetljenje. Liječenje je široka kirurška resekcija i rekonstrukcija ako je to potrebno.