Lichen simplex chronicus je kronični dermatitis uzrokovan ponavljanim češanjem i/ili trljanjem kože. Češanje ili trljanje uzrokuje daljnji svrbež, a zatim daljnje češanje i/ili trljanje, stvarajući začarani krug (ciklus svrbež-češanje). Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom. Liječenje je usmjereno na temeljni uzrok svrbeža i uključuje edukaciju i bihevioralne tehnike kako bi se spriječilo češanje i trljanje, uz primjenu lokalnih kortikosteroida te antihistaminika.
(Vidi također Definicija dermatitisa.)
Etiologija
Etiologija lichen simplex chronicus
Lichen simplex chronicus karakterizira zadebljana i lihenificirana koža s promjenjivim ljuskanjem, a nastaje kao reakcija na ponavljano češanje ili trljanje. Lichen simplex chronicus nije primarni proces. Osjećaj svrbeža u određenom području kože (sa ili bez podležeće patologije) izaziva trenje i mehaničku traumu, što rezultira sekundarnom lihenifikacijom i daljnjim svrbežom. Lichen simplex chronicus se često pojavljuje u osoba s anksioznim poremećajima i nespecifičnim emocionalnim stresom. Osobe s atopijom i atopijskim dermatitisom su posebno osjetljive, s obzirom na njihovu predispoziciju za svrbež. Lichen simplex chronicus skrotuma ili vulve često je uzrokovan signalom svrbeža izazvanim radikulopatijom sakralnog senzornog neurona.
Patofiziologija
Patofiziologija lichen simplex chronicus
Počevši od početnog signala svrbeža (čijem je razlog ponekad nejasan), pacijent reagira opetovanim češanjem i/ili trljanjem kože. Patofiziološka podloga je nepoznata, ali može uključivati promjene u načinu na koji živčani sustav doživljava i obrađuje osjećaj svrbeža.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi lichen simplex chronicus
Lichen simplex chronicus je obilježen pruritičnim, suhim, skvamoznim, pojedinačnim ili multiplim hiperpigmentiranim lihenificiranim plakovima koji imaju nepravilan, ovalan ili uglati oblik. Zahvaća lako dohvatljiva mjesta, najčešće noge, ruke, vrat, gornji dio trupa i genitalnu regiju. Ne pojavljuje se na dijelovima kože koje pacijent ne može dosegnuti, kao što je sredina leđa (osim ako pacijent ne koristi alat za češanje leđa).
Prurigo nodularis je srodno stanje, vjerojatno izraženija manifestacija lichen simplex chronicus. U ovom poremećaju, kožne lezije (nodusi) su deblje i obično višestruke.
Lichen simplex chronicus
Lichen simplex chronicus je zadebljanje kože koje nastaje kao odgovor na kronično trljanje ili trenje. Zahvaćena koža je lihenificirana te pokrivena ljuskama i krustama.
Sliku ustupio Thomas Habif, MD.
Dijagnoza
Dijagnoza lichen simplex chronicus
Dijagnoza lichen simplex chronicus se postavlja kliničkim pregledom. Potpuno razvijeni plak je hiperpigmentiran, različitog intenziteta eritema, oštro ograničenen, naglašenog kožnog crteža, što leziji daje karakterističan lihenificirani izgled.
Lichen planus je glavna diferencijalna dijagnoza, a biopsija je ponekad potrebna kako bi se ta dva stanja razlikovala.
Liječenje
Liječenje ichen simplex chronicus
Liječenje uzroka svrbeža
Edukacija pacijenata i promjene u ponašanju
Kortikosteroidi (najčešće lokalno, ponekad intralezijski)
Antihistaminici
Ako se može identificirati uzrok početnog svrbeža (npr. radikulopatija, neprikladne cipele, atopija), potrebno ga je liječiti ili ga ukloniti. Inače, primarno liječenje lichen simplex chronicus je edukacija bolesnika o učincima češanja i trljanja.
Sekundarno liječenje su lokalni kortikosteroidi. Debele, dobro razvijene lezije obično zahtijevaju lokalni kortikosteroid visoke potentnosti (npr. klobetazol mast). Učinkovitost se može dodatno povećati korištenjem lokalnog kortikosteroida pod okluzijom, na primjer, prekrivanjem tretiranog područja plastičnom folijom i ostavljanjem preko noći. Dostupni su i komercijalni proizvodi u kojima je lokalni kortikosteroid (npr. flurandrenolid) integriran u okluzivnu ljepljivu traku. Na mala područja se mogu se intralezijski primijeniti kortikosteroidi dugog djelovanja kao što je kristalna suspenzija triamcinolon acetonida 5-10 mg/mL; liječenje se može ponoviti svaka 3-4 tjedna.
Oralni antihistaminici koji blokiraju H1, emolijensi i lokalna kapsaicinska krema također mogu biti od pomoći.
Ključne točke
Nakon početnog svrbeža, kronično češanje i/ili trljanje uzrokuje daljnji svrbež, stvarajući začarani krug.
Suhi, ljuskavi, hiperpigmentirani, lihenificirani plakovi koji svrbe pojavljuju se u nepravilnim, ovalnim ili uglatim oblicima na nogama, rukama, vratu, gornjem dijelu trupa i genitalnoj regiji
Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike, a biopsija obično nije potrebna.
Uzrok početnog svrbeža, ako se može identificirati, mora se ukloniti.
Bolesnici trebaju biti educirani o začaranom krugu češanja/trljanja te izbjegavati ponavljano češanje i trljanje; lokalna kortikosteroidna terapija i antihistaminici pomažu kontrolirati svrbež.