Tumori mozga su najčešći solidni tumori u djece mlađe < 15 godina i drugi su vodeći uzrok smrti od raka u djece. Dijagnoza se uobičajeno postavlja slikovnom pretragom (najčešće MR-om) i biopsijom. Liječenje može uključivati kirurško uklanjanje, kemoterapiju i zračenje.
Uzrok većine tumora SŽS-a u djetinjstvu je nepoznat, ali dva utvrđena čimbenika rizika su ionizirajuće zračenje (npr. visoke doze kranijalne iradijacije) i specifični genetski sindromi (npr. neurofibromatoza).
Najčešći tumori SŽS-a u djece su (prema redoslijedu)
Simptomi i znakovi
Pregled tumora mozga u djece
Povećani intrakranijski tlak je uzrok najčešćih simptoma i znakova, koji uključuju
Dijagnoza
Pregled tumora mozga u djece
MR je metoda izbora jer pruža detaljnije prikaze parenhimnih tumora i može otkriti tumore u stražnjoj lubanjskoj jami, subarahnoidalnim prostorima te u arahnoideji i piji mater. CT može biti od koristi, međutim pretraga je manje osjetljiva i manje specifična.
Biopsija se može napraviti radi potvrde dijagnoze i radi određivanja tipa i stupnja tumora.
Kada je dijagnoza postavljena, određuje se stupanj proširenosti bolesti, gradus i pripadnost rizičnoj skupini. Određivanje stupnja proširenosti bolesti uključuje MR cijele kralježnice, lumbalnu punkciju radi citološke analize cerebrospinalnog likvora i postoperativni MR SŽS-a zbog procjene veličine ostatnog tumora. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) stvorila je općenito rabljen grading system koji uključuje molekularne i histološke podatke za daljnju klasifikaciju tumora središnjeg živčanog sustava. Procjena rizika temelji se na dobi, veličini ostatnog tumora i proširenosti bolesti.
Liječenje
Liječenje tumora mozga u djece
Nakon uklanjanja tumora, obično je potrebno primijeniti radioterapiju, kemoterapiju ili obje.
Za svu djecu s tumorima mozga treba razmotriti uključenje u kliničko ispitivanje, ukoliko je moguće. Optimalno liječenje zahtijeva multidisciplinarni tim sastavljen od dječjih onkologa, pedijatrijskih neuroonkologa, pedijatrijskih neurokirurga, neuropatologa, neuroradiologa i onkologa-radioterapeuta koji imaju iskustva u liječenju djece s tumorima mozga. Budući da je radioterapija tumora mozga tehnički zahtjevna, ukoliko je moguće, djecu treba uputiti u centre koji imaju iskustva u tom području.
Više informacija
Mogu bit korisni sljedeći alati za procjenu: Imajte na umu da THE MANUAL nije odgovoran za sadržaj ovog izvora.