Nedostatak cinka

Autor: Larry E. Johnson, MD, PhD
Urednica sekcije: doc. dr. sc. Tajana Pavić, dr. med.
Prijevod: Petra Ćaćić, dr. med.

Cink (Zn) se nalazi uglavnom u kostima, zubima, kosi, koži, jetri, mišićima, leukocitima i testisima. Cink je sastavni dio nekoliko stotina enzima, uključujući nikotinamid adenin dinukleotid (NADH) dehidrogenazu, RNK i DNK polimerazu i DNK transkripcijske faktore kao i alkalnu fosfatazu, superoksid dismutazu i karboanhidrazu.

Prehrana bogata vlaknima i fitatima (npr. ona koja sadrži kruh od cjelovitog brašna) smanjuje apsorpciju cinka.

(Vidi također: Pregled nedostatka minerala i toksičnosti)

Nedostatak cinka je malo vjerojatan u zdravih osoba. Sekundarni nedostatak cinka može se razviti u sljedećih bolesnika:

  • Pacijenti na diuretskoj terapiji

  • Pacijenti sa šećernom bolešću, bolesti srpastih stanica, kroničnom bolesti bubrega, bolesti jetre, poremećajem konzumacije alkohola ili sindromom malapsorpcije te oni nakon bariatrijske kirurgije.

  • Pacijenti u teškim akutnim stresnim stanjima (npr. sepsa, opekline, ozljede glave)

  • Starijim, institucionaliziranim bolesnicima

Manjak cinka u trudnica može izazvati malformacije fetusa i nisku porođajnu težinu.

Manjak cinka u djece uzrokuje poremećaj rasta i poremećaj osjeta okusa (hipogeuzija), zakašnjelo spolno sazrijevanje i hipogonadizam. U djece i odraslih simptomi uključuju hipospermiju, alopeciju, poremećaje imuniteta, anoreksiju, dermatitis, noćnu sljepoću, anemiju, letargiju i poremećeno cijeljenje rana.

Na manjak cinka treba posumnjati u pothranjenih bolesnika s tipičnim simptomima ili znakovima. Budući da su mnogi simptomi i znakovi nespecifični, klinička dijagnoza blagog manjka cinka je vrlo teška. Nedostaci biotina, riboflavina i esencijalnih masnih kiselina mogu nalikovati nedostatku cinka. Laboratorijska dijagnoza je također teška, zahtjeva posebne tehnike prikupljanja. Niska razina albumina, uobičajena u nedostatku cinka, otežava interpretaciju razine serumskog cinka; razine cinka u urinu su nepouzdane za dijagnosticiranje akutnog nedostatka, kao i razine cinka u kosi. Ako su dostupne, pretrage izotopima mogu točnije odrediti količinu cinka.

Liječenje nedostatka cinka sastoji od nadoknade elementarnog cinka 1 do 3 mg/kg peroralno jednom na dan do razrješenja simptoma i znakova bolesti.

Acrodermatitis enteropathica

Acrodermatitis enteropathica (rijetka, nekoć smrtonosna autosomno recesivna bolest) uzrokuje malapsorpciju cinka. Dermatitis nalik na psorijazu razvija se oko očiju, nosa i usta; na stražnjici i području perineuma; uz akralnu distribuciju. Poremećaj također uzrokuje gubitak kose, paronihiju, slabljenje imuniteta, ponavljajuće infekcije, poremećaj rasta i proljev. Simptomi i znakovi se obično razvijaju nakon što se dijete odvikne od dojenja. U tim slučajevima, liječnici posumnjaju na acrodermatitis enteropathica. Ukoliko je ta dijagnoza točna, primjena elementarnog cinka u dozi od 1 do 3 mg/kg peroralno jednom dnevno dovodi do potpunog povlačenja tegoba.

Nedostatak cinkaAcrodermatitis Enteropathica s perianalnim i perinealnim dermatitisom

Može se razviti psoriatiformni dermatitis.

© Springer Science+Business Media

Acrodermatitis Enteropathica s teškim perianalnim i perinealnim dermatitisom

Psoriatiformni dermatitis je napredovao do lokalne eritroderme.

© Springer Science+Business Media

Acrodermatitis Enteropathica s paronihijom

Dermatitis može obuhvatiti rubove noktiju i napredovati do paronihija.

© Springer Science+Business Media

Acrodermatitis Enteropathica u djece

Vidljivi simptomi uključuju gubitak kose i psoriatiformni dermatitis lica.

© Springer Science+Business Media

Acrodermatitis Enteropathicas teškim dermatitisom lica

© Springer Science+Business Media