Karcinom pločastih stanica orofarinksa

Autor: Bradley A. Schiff, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Davor Vagić, dr. med.
Prijevod: dr. sc. Andro Košec, dr. med.

Karcinom pločastih stanica orofarinksa odnosi se na rak tonzila, korijena jezika i stražnje trećine jezika, mekog nepca te stražnje i lateralne stijenke ždrijela. Karcinom pločastih stanica obuhvaća preko 95% malignih tumora orofarinksa. Pušenje i konzumacija alkohola važni su čimbenici rizika no infekcija humanim papilomavirusom (HPV) danas se smatra glavnim etiološkim čimbenikom u nastanku ovih tumora. Simptomi uključuju bol u ždrijelu te bolno i / ili teško gutanje. Liječenje primarnom radioterapijom, kemoterapijom ili njihovom kombinacijom umjesto primarnog kirurškog liječenja danas se sve češće koristi. Stopa preživljenja je znatno viša u HPV pozitvnih bolesnika.

(Vidi također Pregled tumora glave i vrata)

2020. u SAD-u je zabilježeno >17.500 novooboljelih bolesnika s karcinomom orofarinksa. Iako je incidencija raka orofarinksa u porastu, stopa izlječenja se također popravlja. Omjer muškaraca i žena je > 2,7: 1.

HPV tip 16 uzrokuje 60% karcinoma orofarinksa. Prosječna dob bolesnika je niža (medijan dobi 57 godina s bimodalnim vrškom na 30 godina i 55 godina), što je povezano s HPV infekcijom kao vodećim etiološkim faktorom. Broj seksualnih partnera i učestalost prakticiranja oralnog seksa važni su čimbenici rizika. Rizik za razvoj raka orofarinksa je 16 puta veći u HPV pozitivnih bolesnika. U Europi i Sjevernoj Americi, HPV infekcija povezana je sa oko 70 do 80% od karcinoma orofarinksa.

Kao i kod većine sijela karcinoma glave i vrata, HPV nevezani karcinom orofarinksa češći je kod starijih muškaraca, s prosječnom dobi od 61 godine. Pušenje i konzumacija alkohola i dalje su važni čimbenici rizika u nastanku raka orofarinksa. Bolesnici koji puše više od kutije i pol cigareta dnevno imaju oko tri puta veći rizik za nastanak raka, a bolesnici koji piju četiri ili više pića na dan imaju oko sedam puta veći rizik. Osobe koje su teški pušači i alkoholičari imaju trideset puta veći rizik za razvoj karcinoma orofarinksa.

Simptomi i znakovi

Simptomi karcinoma orofarinksa neznatno se razlikuju ovisno o primarnom sijelu tumora, no bolesnici se uglavnom tuže na bolnost u ždrijelu, otežano i bolno gutanje, otežan i nerazgovjetan govor te bol u uhu. Tumorska masa na vratu, često cistična, je često prisutan simptom kod pacijenata s karcinomom orofarinksa. Simptomi karcinoma orofarinksa nalikuju simptomima akutne upale gornjeg respiratornog trakta, što je osnovni razlog kasnog upućivanja bolesnika specijalistu.

Dijagnoza

  • Laringoskopija

  • Kirurška endoskopija i biopsija

  • Slikovne pretrage za stupnjevanje bolesti

Kod svih bolesnika potrebno je načiniti direktnu laringoskopiju i biopsiju prije početka liječenja kako bi se procijenila uznapredovalost bolesti i isključio drugi primarni tumor. Kod bolesnika s potvrđenom dijagnozom često se indicira CT vrata s kontrastom, a mnogi liječnici preporučuju PET vrata i prsišta.

Postojanje HPV infekcije potvrđuje se metodom lančane reakcije polimeraze (PCR) i identifikacijom HPV DNA. Imunohistokemijsko bojenje za p16 (intracelularni protein prisutan u većini HPV pozitivnih karcinoma, ali također u nekim HPV negativnim karcinomima) je uobičajeni surogat za određivanje povezanosti s HPV infekcijom.

Kriteriji za stupnjevanje karcinoma orofarinksa povezanog s HPV-om koreliraju s čestim zahvaćanjem limfnih čvorova vrata i boljom prognozom ovih tumora u odnosu na HPV negativne tumore. (Vidi tablice Patološki stadij karcinoma orofarinksa povezanog s HPV-om i Patološki stadij karcinoma orofarinksa koji nije povezan s HPV-om.)

Patološko stupnjevanje HPV povezanog karcinoma orofarinksa *

faza

Tumor (maksimalna dubina)†

Metastaze u regionalne limfne čvorove‡

Udaljene metastaze§

* HPV povezanost potvrđena pozitivnošću na p16

Određivanje stadija karcinoma tumora glave i vrata ovisi o veličini i sijelu primarnog tumora (T), broju i veličini metastaza u limfne čvorove vrata (N) i postojanju udaljenih metastaza (M).

†T0 = primarni tumor ne može se uočiti; T1 = tumor 2 cm u najvećem promjeru; T2 = tumor > 2 cm, ali ≤ 4 cm; T3 = tumor > 4 cm ili sa zahvaćanjem jezične plohe epiglotisa; T4 = tumori koji zahvaćaju grkljan, vanjske mišiće jezika, medijalni pterigoidni mišić, tvrdo nepce, mandibulu ili šire.

‡ pN = patološki N; pN0 = bez; pN1 = metastaze u ≤ 4 limfnih čvorova; pN2 = metastaze u > 4 limfna čvora.=

§M0 = bez metastaza; M1 = metastaze prisutne

Data from  Amin MB, Edge S, Greene F, Byrd DR, et al: American Joint Committee on Cancer (AJCC) Cancer Staging Manual, 8th edition. New York, Springer, 2017; AJCC Cancer Staging Form Supplement, 2018.

I

T0-2

pN0-1

M0

II

T0-2

pN2

M0

 

T3-4

pN0-1

M0

III

T0-4

pN2

M0

IV

Bilo koji T

Bilo koji pN

M1

Patološko stupnjevanje HPV nevezanog karcinoma orofarinksa

Stadij

Tumor (maksimalna dubina)†

Metastaze u regionalne limfne čvorove‡

Udaljena metastaza§

Data from  Amin MB, Edge S, Greene F, Byrd DR, et al: American Joint Committee on Cancer (AJCC) Cancer Staging Manual, 8th edition. New York, Springer, 2017; AJCC Cancer Staging Form Supplement, 2018.

I

T1

pN0

M0

II

T2

pN0

M0

III

T3

pN0

M0

 

T1-3

pN1

M0

IVA

T4a

pN0-1

M0

 

T1-4a

pN2

M0

IVB

T4b

Bilo koji pN

M0

 

Bilo koji T

pN3

M0

IVC

Bilo koji T

Bilo koji pN

M1

* HPV povezanost korelira s pozitivnošću p16.

† Definicija primarnog tumora (T) u orofarinksu (p16-)

Tis

Karcinom in situ

T1

Tumor ≤ 2 cm u najvećoj dimenziji

T2

Tumor promjera > 2, ali ≤ 4 cm

T3

Tumor > 4 cm ILI proširenje na lingvalnu površinu epiglotisa

T4A

Umjereno uznapredovala lokalna bolest; tumor zahvaća grkljan, vanjske mišiće jezika, medijalni pterigoid, tvrdo nepce ili mandibulu (Napomena: širenje sluznice na lingvalnu površinu epiglotisa od primarnih tumora baze jezika i valekule ne predstavlja invaziju grkljana)

T4b

Vrlo uznapredovala lokalna bolest; tumor zahvaća lateralni pterigoidni mišić, pterigoidne ploče, lateralni nazofarinks ili bazu lubanje ili obuhvaća karotidnu arteriju

† Definicija primarnog tumora (T) u hipofarinksu

Tis

Karcinom in situ

T1

Tumor ograničen na jedno podmjesto hipofarinksa i/ili ≤ 2 cm

T2

Tumor invazira više od jednog podmjesta hipofarinksa ili susjednog mjesta, ILI je > 2 cm, ali ≤ 4 cm bez fiksacije hemilarinksa

T3

Tumor > 4 cm ILI s fiksacijom hemilarinksa ili proširenjem na jednjak

T4A

Umjereno uznapredovala lokalna bolest; tumor zahvaća tireoidnu/krikoidnu hrskavicu, hioidnu kost, štitnjaču ili meko tkivo središnjeg odjeljka (uključujući mišiće prelaringealnog remena i potkožno masno tkivo)

T4b

Vrlo uznapredovala lokalna bolest; tumor zahvaća prevertebralnu fasciju, obuhvaća karotidnu arteriju ili zahvaća medijastinalne strukture

‡ Definicija patološkog N (pN) — orofarinks (p16-) i hipofarinks

N0

Nema metastaza u regionalnim limfnim čvorovima

N1

Metastaza u jedan ipsilateralni limfni čvor, ≤ 3 cm, bez ekstranodalnog proširenja

N2

Metastaza u jednom ipsilateralnom čvoru ≤ 3 cm s ekstranodalnim proširenjem ILI > 3 cm, ali ≤ 6 cm i bez ekstranodalnog proširenja; ILI u više ipsilateralnih čvorova, < 6 cm i bez ekstranodalnog proširenja; ILI u bilateralnim ili kontralateralnim limfnim čvorovima ≤ 6 cm i bez ekstranodalnog proširenja

N3

Metastaza u limfnom čvoru > 6 cm i bez ekstranodalnog proširenja; ILI u jednom ipsilateralnom čvoru > 3 cm s ekstranodalnim proširenjem; ILI u više ipsilateralnih, kontralateralnih ili bilateralnih čvorova, bilo koji s ekstranodalnim proširenjem

§ Definicija udaljenih metastaza (M) — orofarinks (p16-) i hipofarinks

M0

Nema udaljenih metastaza

M1

Udaljene metastaze

Prognoza

Ukupno petogodišnje preživljenje u bolesnika s karcinomom orofarinksa iznosi 60%. Međutim, prognoza ovisi o uzroku. Kod bolesnika koji su HPV pozitivni petogodišnje preživljenje je > 75% (trogodišnje preživljavanje gotovo 90%), dok je kod bolesnika koju su HPV negativni petogodišnje preživljenje je <50%. Viši stupanj petogodišnjeg preživljenja kod HPV pozitivnih karcinoma posljedica je povoljnih bioloških odlika tumora i zahvaćanja mlađe, zdravije populacije bolesnika. Visoka izražajnost p16 poboljšava prognozu i za HPV pozitivne i za HPV negativne karcinome orofarinksa.

Liječenje

  • Kirurški, sve više, transoralna laserska mikrokirurgija.

  • Radioterapija, sa ili bez kemoterapije

Kirurgija se sve više koristi kao primarni oblik liječenja karcinoma orofarinksa. Transoralna laserska mikrokirurgija (TLM) sve se više koristi u endoskopskoj resekciji tumora tonzila i korijena jezika, čime se izbjegava morbiditet otvorenog pristupa. Transoralna robotska kirurgija (TORS) je vrlo popularan način liječenja odabranih karcinoma orofarinksa. U TORS-u kirurg na konzoli upravlja kirurškim robotom koji ima višestruke prilagodljive nastavke. Savitljivi nastavci robota i endoskopska kamera umeću se kroz usta bolesnika koja se održavaju otvorenim pomoću retraktora. Robotska kirurgija omogućuje bolji prikaz struktura i uzrokuje manji morbiditet u odnosu na otvoreni pristup. Međutim, indikacije za korištenje TORS-a još nisu jasno određene. Kada se TORS koristi kod bolesnika s uznapredovalim tumorima, često je potrebno bolesnike postoperativno liječiti radioterapijom ili kemoradioterapijom.

Radioterapija, ponekad u kombinaciji s kemoterapijom (kemoradioterapija), može se primijeniti kao primarni oblik liječenja ili kao adjuvantno postoperativno liječenje. Radioterapija se najčešće propisuje za tumore nižeg stadija, a kemoradioterapija kod uznapredovale bolesti. Radioterapija moduliranog intenziteta (IMRT) sve se više koristi s ciljem očuvanja okolnog tkiva i smanjenja dugoročnih štetnih učinaka.

Budući da orofarinks obiluje limfatičkim tkivom, metastaze u limfnim čvorovima vrata su česte i potrebno ih je uzeti u obzir kod svih bolesnika s karcinomom orofarinksa. Kod bolesnika kod kojih metastatski čvorovi perzistiraju nakon provedene primarne radioterapije ili kemoradioterapije na vratu, potrebno je pristupiti kirurškom liječenju (disekcija vrata).

Liječenje karcinoma orofarinksa je jednako, neovisno o HPV statusu tumora. Liječenje sniženog intenziteta HPV povezanih tumora je danas predmet istraživanja. Očekuje se da bi se kod ovih bolesnika manje agresivnim liječenjem mogla postići dobra kontrola bolesti.

Ključne poruke

  • Većina slučajeva karcinoma orofarinksa je uzrokovana humanim papilomavirusom (HPV).

  • Simptomi orofaringealnog raka ovise o mjestu tumora; masa na vratu je čest nalaz.

  • Orofaringealni karcinoma se dijagnosticira laringoskopijom, kirurškom endoskopijom i slikovnim pretragama za stupnjevanje bolesti.

  • Liječite orofaringealni rak transoralnom laserskom mikrokirurgijom ili transoralnom robotskom kirurgijom, kada je to moguće, kao alternativa otvorenoj operaciji.

  • Radioterapija, ponekad u kombinaciji s kemoterapijom (kemoradioterapija), može se primijeniti kao primarni oblik liječenja ili kao adjuvantno postoperativno liječenje.

Više informacija

Mogu bit korisni sljedeći izvori na engleskom jeziku: Imajte na umu da THE MANUAL nije odgovoran za sadržaj ovog izvora.

  • National Cancer Institute’s Summary: Oropharyngeal Cancer Treatment