Halacion i hordeolum

Autor: Leila M. Khazaeni, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Zoran Vatavuk, dr. med.
Prijevod: Tomislav Cigić, dr. med.

Halacioni i hordeolumi (inficirani hordeolum) su iznenadna oticanja vjeđa. Halacion je posljedica nezaraznog začepljenja Meibomovih žlijezda, dok hordeolum uzrokuje infekcija. Obje promjene u početku izazivaju hiperemiju i oticanje (edem) vjeđa i bol. Vremenom halacion postaje mali bezbolni čvorić u sredini vjeđa, dok hordeolum ostaje bolan i smještan na rubu vjeđa. Dijagnoza se postavlja klinički. Liječi se toplim oblozima. Obje promjene prolaze spontano, no taj se proces može ubrzati incizijom ili, u slučaju halaciona, primjenom kortikosteroida u leziju.

Halacion

Halacion

U početnim fazama, halacion je klinički neprepoznatljiv od hordeoluma.

SCIENCE PHOTO LIBRARY

Halacion je neinfektivna opstrukcija meibomove žlijezde koja uzrokuje izlijevanje iritirajućeg lipidnog materijala u meka tkiva kapka s lokaliziranom sekundarnom granulomatoznom upalom. Poremećaji koji uzrokuju abnormalno guste sekrecije meibomovih žlijezda (npr. disfunkcija meibomovih žlijezda, rozacea) povećavaju rizik od opstrukcije meibomovih žlijezda.

Hordeolum

Hordeolum (Vanjski)

Ovaj hordeolum je otečen, crven i upaljen, s blagim žućkastim središtem.

DR. CHRIS HALE/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Hordeolum je akutna, lokalizirana oteklina očnog kapka koja može biti vanjska ili unutarnja i obično je gnojna (tipično stafilokokna) infekcija ili apsces. Većina hordeoluma je vanjska i nastaje zbog začepljenja i infekcije folikula trepavice te susjednih Zeisovih ili Mollovih žlijezda. Začepljenje folikula može biti povezano s blefaritisom. Unutarnji hordeolum, koji je vrlo rijedak, nastaje zbog infekcije Meibomove žlijezde. Ponekad se celulitis može razviti uz hordeolum

Simptomi i znakovi

Simptomi i znakovi halaciona i hordeoluma

Halacioni i hordeolumi uzrokuju crvenilo vjeđa, oticanje i bol.

Halacion

U početku je vjeđa difuzno natečena. Povremeno vjeđa može biti masivno otečena, tako da se oko uopće ne može vidjeti. Nakon 1 ili 2 dana, chalazion se lokalizira u dijelu vjeđe. Tipično se razvija kao mala mekana kvržica ili izraslina . Halacion se drenira kroz unutarnju stranu vjeđe ili spontano apsorbira tijekom 2 do 8 tjedana, rijetko traje duže. Ovisno o veličini i lokaciji, halacion može pritiskati rožnicu i može uzrokovati zamućen vid.

Hordeolum

Nakon 1 do 2 dana, vanjski hordeolum lokalizira se uz rub vjeđe. Može postojati suzenje oka, fotofobija i osjećaj stranog tijela. Obično se razvije mala žućkasta pustula uz korijen trepavice, okružena hiperemijom, otvrdnuće i difuzni edem. U roku od 2 do 4 dana, lezija pukne i iscijedi se sadržaj (gnoj), dođe do smanjenja bolova i izlječenja lezije.

Simptomi unutarnjeg hordeoluma su jednaki kao kod halaciona: bol, crvenilo i edem na stražnjoj površini vjeđe, tj. na tarzalnoj spojnici. Upala može biti teška ponekad popraćena s vrućicom ili zimicom. Pregled tarzalne spojnice otkriva malo izdignuće ili žuto područje na mjestu zahvaćene žlijezde. Može doći i do razvoja apscesa. Spontana ruptura je rijetka; međutim, kada se dogodi, obično se pojavljuje na konjunktivalnoj strani očnog kapka, a ponekad probija kroz kožnu stranu. Često dolazi do recidiva.

Dijagnoza

Dijagnoza halaciona i hordeoluma
  • Klinička procjena

Dijagnoza halaciona i obje vrste hordeoluma je klinička. Tijekom prva dva dana teško se međusobno razlikuju. Unutarnji hordeolumi su izuzetno rijetki i obično se ne sumnja na njih osim ako se radi o teškoj upali praćenoj vrućicom ili zimicom. Ako se halacion ili hordeolum nalaze blizu unutarnjeg kuta donjeg očnog kapka, potrebno ih je razlikovati od dakriocistitisa ikanalikulitisa, što se obično može isključiti promatranjem mjesta maksimalne induracije i osjetljivosti (npr. očni kapak za chalazion, ispod medijalnog kuta blizu nosa za dakriocistitis i iznad punkta za kanalikulitis).

Kod kroničnih halaciona koji ne odgovaraju na liječenje potrebno je napraviti biopsiju kako bismo isključili tumore vjeđa.

Liječenje

Liječenje halaciona i hordeoluma
  • Topli oblozi

  • Ponekad drenaža ili terapija lijekovima, kao što je injekcija kortikosteroida (za chalazione) ili antibiotici na usta (za hordeolume).

Topli oblozi u trajanju od 5 do 10 minuta 2 ili 3 puta dnevno mogu ubrzati liječenje halaciona i vanjskih hordeoluma.

Halacion

Incizija i kiretaža ili intrakhalazijska terapija kortikosteroidima (0,05 do 0,2 mL triamcinolona 25 mg/mL) mogu biti indicirane ako su chalazije velike, neestetske i traju dulje od nekoliko tjedana unatoč konzervativnoj terapiji.

Hordeolum

Vanjski hordeolum koji ne reagira na tople obloge može se incizirati oštrim nožem s finim vrhom. Sistemski antibiotici (npr. dikloksacilin ili eritromicin 250 mg oralno 4 puta dnevno) indicirani su kada preseptalni celulitis prati hordeolum.

Unutarnji hordeolumi se liječe antibioticima na usta te, ako treba, incizijom i drenažom. Lokalna primjena antibiotika je obično neučinkovita.

Ključne poruke

  • Halacioni i hordeolumi u početku uzrokuju hiperemiju i edem očnog kapka, oteklinu i bol te mogu biti klinički nerazlučivi nekoliko dana.

  • Područje hordeoluma je bolno i lokalizirano uz rub vjeđe.

  • Topli oblozi mogu ubrzati zacjeljivanje obje lezije.

  • Ostali tretmani koji mogu biti potrebni uključuju intralezijske kortikosteroide (za halacione) te inciziju i/ili antibiotike (za hordeolume).

  • Razmotrite biopsiju kako biste isključili tumor očnog kapka kod kroničnih halaciona koje ne reagiraju na uobičajene tretmane.