Autor:
Rebecca Dezube, MD, MHS
Urednik sekcije:
Željko Ivančević, dr. med.
Prijevod:
Željko Ivančević, dr. med.
Medijastinoskopija je postupak u kojem se endoskop uvodi kroz suprasternalnu incizuru (fossa jugularis) u medijastinum kako bi se omogućila njegova vizualizacija. Medijastinotomija je kirurško otvaranje medijastinuma.
Obje se metode nadopunjuju. Medijastinotomija omogućava direktan pristup limfnim čvorovima u aortnopulmonalnom prozoru koji nisu dostupni medijastinoskopiji.
Indikacije
Oba postupka (medijastinoskopija i medijastinotomija) se izvode radi evaluacije ili ekscizije medijastinalnih limfnih čvorova ili tumora te radi određivanja stadija raka (npr. pluća, jednjaka), iako su pozitronska emisijska tomografija (PET) i transbronhalna biopsija pod kontrolom endobronhalnog ultrazvuka (EBUS) smanjili potrebu za ovim postupcima u zadnje navedenoj indikaciji.
Kontraindikacije
Kontraindikacije za medijastinoskopiju i medijastinotomiju su:
Postupak
Medijastinoskopiju i medijastinotomiju rade kirurzi u operacijskoj sali u općoj anesteziji.
Za medijastinoskopiju, meko tkivo vrata se ispreparira grubo prstom ispod pretrahealne fascije i distalno od karine pristupom kroz incizijski otvor iznad sternuma (fossa jugularis). Medijastinoskop se uvodi u taj prostor što omogućava pristup paratrahealnim, traheobronhalnim, azigosnim i subkarinalnim limfnim čvorovima te u gornji stražnji medijastinum.
Prednja medijastinotomija (Chamberlainov postupak) je kirurški pristup medijastinumu parasternalno kroz 2. lijevi interkostalni prostor, što omogućava pregled limfonoda u prednjem medijastinumu i aortopulmonalnom prozoru, čestim sijelima metastaza raka pluća lijevog gornjeg režnja.
Komplikacije
Komplikacije se javljaju u < 1% bolesnika i uključuju: