Cenuroza (Taenia multiceps,T. serialis, ili T. brauni Infekcija)

Autori: Chelsea Marie, PhD
William A. Petri, Jr, MD, PhD
Urednici sekcije: prof. dr. sc. Adriana Vince, dr. med. i Branimir Gjurašin, dr. med.
Prijevod: Ljiljana Lukić, dr. med.

The tapeworms Taenia multiceps, Taenia serialis, Taenia brauni, and Taenia glomeratus are rare causes of human infection, which is acquired by accidental ingestion of eggs from dog feces.

Kanini su definitivni domaćin za odrasle T. multiceps, T. seralis, T. brauni, i T. glomeratus trakavice; ovce, zečevi, i ostali biljojedi su intermedijarni domaćini ovisno o vrsi trakavice. Bolest u ljudi uzrokuje slučajni unos psećeg izmeta. U ljudi, ličinke napadnu i tvore ciste (cenure) u središnjem živčanom sustavu, potkožnom tkivu, mišićima ili očima. Većina slučajeva javlja se u Africi, ali neki se javljaju u područjima za uzgoj ovaca u Sjevernoj i Južnoj Americi.

Za razvoj simptoma cenuroze potrebno je nekoliko godina, a ovise o tome koji je organ zaražen. Zahvaćanje mozga uzrokuje povećanje intrakranijskog tlaka, konvulzije, gubitak svijesti i žarišne neurološke ispade. Cenura u potkožnom tkivu ili mišiću može se manifestirati kao fluktuirajuća, bolna kvržica. Ako su oči uključene, vid može biti umanjen.

Dijagnoza cenuroze obično se postavlja nakon kirurškog uklanjanja, koji je ujedno i primarni tretman. Operacija se obično radi kod simptomatskih, prostorno-okupirajućih lezija.

Prazikvantel može biti djelotvoran. Neki su bolesnici tretirani kombinacijom operacije i antihelmintika. Ali prazikvantel se ne koristi u bolesnika s očnom cenurozom jer umirući paraziti mogu izazvati teške upale, što rezultira gubitkom vida.