Autor:
Richard D. Pearson, MD
Urednici sekcije:
prof. dr. sc.
Adriana Vince, dr. med. i dr. sc. Neven Papić, dr. med.
Prijevod:
Vedran Stevanović, dr. med.
Transmisija trakavice Taenia multiceps, T. serialis, i T. brauni, rijetkih uzročnika infekcije u ljudi, ostvaruje se slučajnim dospijevanjem psećeg izmeta zaraženog jajima u probavni sustav čovjeka.
Pseće vrste su definitivni domaćini za odrasle T. multiceps, T. seralis, i T. brauni trakavice; ovce i drugi biljojedi su posrednički domaćini. Bolest u ljudi uzrokuje slučajni unos psećeg izmeta. U ljudi, ličinke napadnu i tvore ciste (cenure) u CNSu, potkožnom tkivu, mišićima ili očima. Većina slučajeva javlja se u Africi, ali neki se javljaju u područjima za uzgoj ovaca u Sjevernoj i Južnoj Americi.
Za razvoj simptoma cenuroze potrebno je nekoliko godina, a ovise o tome koji je organ zaražen. Zahvaćanje mozga uzrokuje povećanje intrakranijskog tlaka, konvulzije, gubitak svijesti i žarišne neurološke ispade. Cenura u potkožnom tkivu ili mišiću može se manifestirati kao fluktuirajuća, bolna kvržica. Ako su oči uključene, vid može biti umanjen.
Dijagnoza cenuroze obično se postavlja nakon kirurškog uklanjanja, koji je ujedno i primarni tretman. Operacija se obično radi kod simptomatskih, prostorno-okupirajućih lezija.
Prazikvantel može biti djelotvoran. Neki su bolesnici tretirani kombinacijom operacije i antihelmintika. Ali prazikvantel se ne koristi u bolesnika s očnom cenurozom jer umirući paraziti mogu izazvati teške upale, što rezultira gubitkom vida.