Autor: Danielle Tholey, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Goran Hauser, dr. med.
Prijevod: Luka Vranić, dr. med.
Patološki jetreni nalazi često se nađu u bolesnika bez simptoma i znakova bolesti jetre, jer se aminotransferaze i alkalna fosfataza nalaze među laboratorijskim parametrima koji se određuju rutinski. U takvih bolesnika, liječnik bi trebao uzeti dobru anamezu o mogućoj izloženosti jetrenim toksinima, uključujući alkohol, korištenju lijekova na recept kao i one u slobodnoj prodaji, biljnih čajeva i pripravaka i druge kemijske supstance.
(Vidi isto Evaluacija bolesnika s poremećajima jetre i Laboratorijske pretrage jetre i žučnog mjehura.)
Aminotransferaze
Izolirane blaže povišene vrijednosti alanine aminotransferaze ALT-a ili aspartat aminotransferaze AST-a (< od dvostrukih normalnih vrijednosti) mogu zahtijevati samo ponavljanje pretraga; time se riješi oko jedna trećina slučajeva. Važno je razjasniti jesu li laboratorijske pretrage rađene natašte jer oralni unos može uzrokovati blago povišenje testova funkcije jetre. Daljnja evaluacija je potrebna ukoliko su poremećeni i ostali laboratorijski nalazi, ili su vrijednosti izrazito povišene, ili se ponavljaju nakon više uzastopnih testiranja.
-
Masna jetra može biti prisutna kod metaboličkog sindroma; često se može klinički prepoznati.
-
Bolesnici bi trebali biti testirani na hepatitis B i C.
-
Patients > 40 should be screened for hemochromatosis.
-
Bolesnici mlađi od 30 godina trebaju biti testirani na Wilsonovu bolest.
-
Većina bolesnika, osobito mladi ili sredovječne žene, trebaju biti testirani na autoimune bolesti.
-
Rizične bolesnike treba testirati na malariju i shistosomijazu.
-
Većinu bolesnika, osobito one s opstruktivnom bolešću pluća, treba testirati na nedostatak alfa-1 antitripsina.
-
Većina bolesnika mora se testirati na celijakiju.
-
Kod svih bolesnika treba razmotriti moguće korištenje lijekova na recept, ljekovitog bilja, dodataka prehrani, energetskih pića i nedavno upotrebljavanih antibiotika kako bi se isključila ozljeda jetre izazvana lijekovima.
-
Sve bolesnike treba pitati o mogućoj štetnoj upotrebi alkohola.
-
Ultrazvuk abdomena s Doppler efektom može se koristiti u procesu postavljanja dijagnoze masne jetre, ciroze, žučnih poremećaja, i tromboze portalne vene.
Ukoliko obrada ne pokaže uzrok, indicirana je biopsija jetre .
Alkalna fosfataza:
Kod izoliranog povišenja vrijednosti alkalne fosfataze u asimptomatskog bolesnika treba dokazati povišenje 5´nukleotidaze ili γ–glutamil transpeptidaze da bi se potvrdila hepatična etiologija. Tada su indicirane slikovne dijagnostičke pretrage, obično ultrazvuk ili MRCP. Ukoliko nema anatomskih abnormalnosti, moguće je da se radi o intrahepatičnoj kolestazi, na koju se može posumnjati na temelju anamnestičkih podataka o izloženosti lijekovima ili toksinima. Također treba uzeti u obzir infiltrativne bolesti i metataze u jetri (npr. od karcinoma debelog crijeva). Pozitivna antimitohondrijska antitijela jasno upućuju na primarni bilijarni kolangitis. Perzistentno nerazjašnjeno povišenje vrijednosti alkalne fosfataze ili sumnja na intrahepatičnu kolestazu zahtijeva biopsiju jetre.