Autor:
Bradley W. Kesser, MD
Urednik sekcije:
prof. dr. sc.
Davor Vagić, dr. med.
Prijevod:
dr. sc.
Andro Košec, dr. med.
Perihondritis uha može biti difuzan upalni, ali ne nužno infektivni proces koji se može očitovati kao difuzna oteklina, crvenilo i boli u području uške ili kao apsces između hrskavice i perihondrija.
Uzroci perihondritisa uključuju
Budući da perihondrij omogućuje krvnu opskrbu hrskavice, njegovo odvajanje od obje strane hrskavice može izazvati avaskularnu nekrozu i izobličenje uške ( uho poput cvjetače= Također može doći do septične nekroze, često zbog infekcije gram–negativnim bacilima.
Perichondritis With Abscess Formation
Perihondritis uha se vidi na ovoj slici
Sliku omogućio Bechara Ghorayeb, MD.
Simptomi su crvenilo, bol i oteklina. Tijek perihondritis može biti indolentan, rekurirajući, kronični i razarajući.
Liječenje
Liječenje Perihondritisa uha
Oralna terapija antibioticima, obično fluorokinolonom, ponekad aminoglikozidom uz polusintetski penicilin
Za apsces, brza incizija i drenaža.
Bolesnicims s difuznom upalom cijele uške empirijski se daju antibiotici (npr Fluorokinoloni, koji imaju dobru penetraciju u hrskavicu) i često sistemski kortikosteroidi zbog svog protuupalnog učinka. Svako strano tijelo (primjerice naušnicu) treba ukloniti. Ako etiologija nije očito infektivna (npr. u slučaju inficiranog piercinga), treba uzeti u obzir moguće upalne poremećaje ( vidi: Pregled vaskulitis).
U slučaju perihondralnog apscesa zahvaćeno područje se incidira, a dren se ostavlja 24 do 72 h. Započinje se sa sistemskom primjenom antibiotika (florokinoloni ili aminoglikozidi i polusintetski penicilin). Kasniji izbor antibiotika ovisi o nalazu kulture i antibiograma. Topli oblozi mogu pomoći. Važno je osigurati da perihondrij bude priljubljen za hrskavicu kako bi se održavala prokrvljenost hrskavice i spriječila nekroza. Kontakt hrskavice i perihondrija osigurava se uz pomoć 1 ili 2 madrac šava kroz cijelu debljinu uške. (1).