Centralna apneja u snu (CSA) je heterogena skupina stanja za koje su karakteristične promjene u centru za disanje bez opstrukcije dišnih putova. Većina ovih stanja uzrokuje asimptomatske promjene u načinu disanja u snu. Dijagnoza se temelji na kliničkoj slici i, ako je potrebno, potvrđuje polisomnografijom. Terapija je potporna (simptomatska).
Etiologija
Etiologija centralne apneje u snu
Bolesnici s centralnom apnejom u snu (CSA) dijele se u 2 skupine na temelju razine ugljičnog dioksida i funkcije centra za disanje.
Hiperkapnija i oslabljeno spontano disanje (smanjen rad centra za disanje)
Eukapnija ili hipokapnija i pojačan rad centra za disanje ali s epizodama apneje u snu, periodičnim disanjem ili oboje
Uzroci hiperkapnije sa smanjenim radom centra za disanje su hipotireoza i centralne lezije (npr. infarkti moždanog stabla, encefalitis, Chiarijeva malformacija tipa II).
Cheyne-Stokesovo disanje je posebna vrsta drugog oblika centralne apneje u snu, a smatra se da je posljedica intrinzičnih svojstava centra za disanje, tj. odgovor na hipoksiju i acidozu koje izazivaju hiperpneju, što dovodi do reoksigenacije i alkaloze, što zatim izaziva hipopneju i apneju, tj. podljedičnu hipoventilaciju.
Centralna apneja u snu javlja se na velikoj nadmorskoj visini kod zdravih ljudi kao posljedica hipobarične hipoksije.
Kongenitalna centralna hipoventilacija (oblik Ondininog prokletstva) rijedak je oblik idiopatske CSA kod novorođenčadi, a može biti vezana za Hirschsprungovu bolest. Mutacija gena PHOX2 odgovorna je za 80 do 90% slučajeva. Ova mutacija stvara različite fenotipove, a klinički očigledni slučajevi nasljeđuju se po dominantnom tipu nasljeđivanja.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi centralne apneje u snu
Centralna apneja u snu je uglavnom asimptomatska, a otkrivaju je skrbnici (staratelji) ili partneri u krevetu koji obično primijete duge stanke u disanju, plitko disanje ili nemiran san. Bolesnici s hiperkapničkim oblicima apneje mogu imati probleme zbog dnevne pospanosti (koja se ponekad naziva i pospanost prilikom buđenja), letargije ili jutarnje glavobolje.
Dijagnoza
Dijagnoza centralne apneje u snu
klinička procjena
često polisomnografija
Na centralnu apneju u snu posumnja se na temelju anamneze, a potvrđuje se polisomnografijom. Međutim, polisomnografija možda neće biti potrebna ako nema simptoma; umjesto toga, prvo se pokušava agresivno liječiti internističke bolesti koje mogu uzrokovati apneju u snu (npr. kardijalna dekompnezacija).
Kada se uzroci centralne apneje u snu nalaze u središnjem živčanom sustavu indicirane su radiološke pretrage mozga ili moždanog debla.
Liječenje
Liječenje centralne apneje u snu
Primarno liječenje centralne apneje u snu temelji se na optimalnoj terapiji osnovnih poremećaja i izbjegavanju opijata i drugih sedativa. Sekundarno liječenje simptomatskih bolesnika može biti oksigenoterapija ili, kod bolesnika s hiperkapničkom CSA koji imaju simptome unatoč drugim tretmanima, neinvazivni kontinuirani pozitivni tlak u dišnim putovima (CPAP ) ili dvorazinski pozitivni tlak u dišnim putovima (BPAP).
Bolesnicima koji imaju CSA i Cheyne-Stokesovo disanje, kontinuirani pozitivni tlak u dišnim putovima ili oksigenoterapija mogu ublažiti epizode apneje i hipopneje, ali učinak na klinički ishod nije jasan. Acetazolamid je djelotvoran kad je uzrok centralne apneje u snu velika nadmorska visina.
Elektrostimulacija freničnog živca i/ili dijafragme je opcija, npr. kod djece > 2 godine sa sindromom kongenitalne centralne hipoventilacije.
Nedavno je postao dostupan transvenski sustav stimulacije freničnog živca. Sustav je programiran za ritmički način disanja koji stabilizira dišni volumen, protok zraka i oksigenaciju, potičući disanje u snu i potencijalno mijenjajući progresiju bolesti (1).
Literatura
1. Schwartz AR, Sgambati FP, James KJ, et al: Novel phrenic nerve stimulator treats Cheyne-Stokes respiration: Polysomnographic Insights. J Clin Sleep Med 16(5):817–820, 2020. doi: 10.5664/jcsm.8328
Više informacija
Za procjenu mogu bit korisni sljedeći alati na engleskom jeziku: Imajte na umu da PRIRUČNIK nije odgovoran za sadržaj ovog izvora.