Autor:
William Coryell, MD
Urednik sekcije:
prof. prim. dr. sc.
Tomislav Franić, dr. med.
Prijevod:
Marina Bježančević, dr. med.Krešimir Melnik, dr. med.
Poremećaji raspoloženja su emocionalni poremećaji koji se sastoje od duljih razdoblja pretjerane tuge, veselja ili oboje. Poremećaji raspoloženja mogu se javiti kod djece i adolescenata (vidi Depresivni poremećaji kod djece i adolescenata i Bipolarni poremećaj kod djece i adolescenata).
Poremećaji raspoloženja se dijele na:
Anksioznost i srodni poremećaji, iako nisu klasificirani kao poremećaji raspoloženja, često im prethode ili koegzistiraju s njima.
Tuga i radost (veselje) su dio svakodnevnog života. Tuga je općenita reakcija na poraz, razočarenje i druge obeshrabrujuće situacije. Radost je općenita reakcija na uspjeh, postignuće i druge ohrabrujuće situacije. Žalost, oblik tuge, se smatra normalnom emocionalnom reakcijom na gubitak. Žalovanje se specifično odnosi na emocionalni odgovor na smrt voljene osobe. Međutim, u nekim slučajevima reakcija na gubitak je trajnija i onesposobljavajuća te uključuje simptome koji se donekle preklapaju s onima posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i velikog depresivnog poremećaja (VDP) i traju duže od 12 mjeseci, čime se ispunjavaju kriteriji za nedavno opisani poremećaj produljenog žalovanja (1).
Dijagnoza poremećaja raspoloženja se postavlja kada su tuga ili veselje
-
Pretjerano intenzivni i dugotrajni
-
Popraćeni potrebnim brojem drugih simptoma poremećaja raspoloženja
-
Značajno narušavaju sposobnost funkcioniranja
U takvim se slučajevima intenzivna tuga naziva depresijom, a intenzivno veselje manijom. Depresivni poremećaji su obilježeni depresijom; bipolarni poremećaji su obilježeni različitim kombinacijama depresije i manije.
Suicid kod poremećaja raspoloženja
Cjeloživotni rizik od suicida za osobe s depresivnim poremećajem iznosi 2 do 15%, ovisno o težini poremećaja. Rizik je dodatno povećan u sljedećim slučajevima:
-
Na početku liječenja kada se psihomotorna aktivnost vraća u normalu, ali je raspoloženje još depresivno
-
Tijekom miješanih bipolarnih stanja
-
Na obljetnice osobno značajnih događaja
-
Kod teške anksioznosti ili psihomotorne agitacije
-
Kod zloporabe alkohola i sredstava ovisnosti
-
U tjednima ili mjesecima nakon pokušaja suicida, osobito ako je korištena nasilna metoda
Ostale komplikacije poremećaja raspoloženja
Ostale komplikacije poremećaja raspoloženja uključuju
Općenite reference
-
1. Prigerson HG, Boelen PA, Xu J: Validation of the new DSM-5-TR criteria for prolonged grief disorder and the PG-13-Revised (PG-13-R) scale. World Psychiatry 20(1):96-106, 2021. doi: 10.1002/wps.20823