Kanalikulitis je upala suznog kanalića.
Anatomija suznog sustava.
Etiologija
Najčešći uzrok je infekcija s Actinomyces israelii, gram–pozitivnim bacilom koji ima nježne granajuće filamente, ali uzročnici mogu biti i druge bakterije, gljivice (npr. Candida albicans) i virusi (npr. herpes simplex). Sve češći uzrok kanalikulitisa je zaglavljeni punktalni čepić (umetnut kao tretman za suhe oči), koji je pomaknut iz punktuma u kanalić.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi su suzenje, iscjedak, crvenilo oka (osobito nazalno) i blaga osjetljivost zahvaćene strane.
Dijagnoza
Na dijagnozu možemo posumnjati temeljem simptoma i znakova, istiskivanja mutnog iscjetka prilikom pritiska na suznu vrećicu i osjećaj grebanja koji se može osjetiti tijekom sondiranja suznog sustava, a izazvanog nekrotičnim materijalom.
Kanalikulitis se može razlikovati od dakriocistitisa. Kod kanalikulitisa , punktum i kanalić su crveni i otečeni;a kod dakriocistitisa , punktum i kanalić su normalni, suzna vrećica je otečena,koža iznad vrećice je crvena i palpatorna masa se nalazi u i/ili blizini suzne vrećice.
Liječenje
Liječi se toplim oblozima, ispiranjem kanalića antibiotskom otopinom i odstranjenjem konkremenata ili stranih tijela , za što je obično potrebna operacija. Izbor antibiotika najčešće je empirijski npr. 1. generacije cefalosporina ili penicilinaze otporne sintetičke penicilin, ali može biti odabran prema obrisku oka
Ključne poruke
-
Najčešći uzroci kanalikulitisa su infekcije ili zadržan punktalni čepić.
-
Simptomi i znakovi su suzenje, iscjedak, crvenilo oka (osobito nazalno) i blaga osjetljivost zahvaćene strane.
-
Kod pregleda prilikom pritiska na kanalić ili suznu vrećicu mogu biti istisnuti sekreti i može biti prisutan osjećaj grebanja kod sondiranja
-
Tretman uključuje suportivne mjere, kao što su oblozi, antibiotici, ponekad i operacije.