Autori:
Andrea R. Levine, MD
Jason Stankiewicz, MD
Urednik sekcije:
Željko Ivančević, dr. med.
Prijevod:
Željko Ivančević, dr. med.
Fizikalna terapija prsnog koša sastoji se od vanjskih mehaničkih postupaka kao što su perkusija, posturalna drenaža i vibracijska masaža prsnog koša kako bi se pojačala mobilizacija i uklanjanje (čišćenje) nagomilanog sekreta iz dišnih putova. Indicirana je za bolesnike u kojih kašalj nije dovoljan za izbacivanje gustog, žilavog, obilnog ili lokuliranog sekreta (1). U takve slučajeve spadaju bolesnici koji imaju:
-
bronhiektazije
-
KOPB (kroničnu opstruktivnu plućnu bolest), u određenim kliničkim stanjima (2)
-
cističnu fibrozu
-
neuromuskularne bolesti
-
pneumonije u najnižim dijelovima pluća u odnosu na gravitaciju (donji režanj kod bolesnika u uspravnom položaju ili stražnji segment gornjeg režnja ili gornji segment donjeg režnja u ležećeg bolesnika)
Kontraindikacije
Kontraindikacije za torakalnu fizioterapiju su relativne, a u takve spadaju:
-
hemoragijska dijateza (uključujući terapijsku antikoagulaciju)
-
nelagoda zbog fizičkih položaja ili manipulacija
-
povišen intrakranijalni tlak
-
nedavna hemoptiza
-
prijelomi rebara
-
prijelomi kralježaka ili osteoporoza
Postupak
Fizikalnu terapiju prsnog koša provodi respiratorni terapeut, iako tehniku rehabilitacije (vježbe) mogu naučiti i članovi bolesnikove obitelji.
Najčešći postupak koji se koristi je
Kod položajne drenaže i perkusije prsnog koša bolesnik se okreće kako bi olakšao drenažu izlučevina iz određenog plućnog režnja ili segmenta, a pritom se lagano udara rukama kako bi se oslobodio i mobilizirao zaostali sekret koji se može iskašljati ili drenirati. Postupak je pomalo neugodan i naporan za bolesnika. Alternative za perkusiju prsnog koša su mehanički vibratori i zračni prsluci,
U ostale metode koje pomažu u čišćenju dišnih putova spadaju kontrolirani načini disanja, uređaji s pozitivnim ekspiratornim tlakom za održavanje prohodnosti dišnih putova, sukcija i niskofrekventni oscilatori za mobilizaciju sputuma. Metode čišćenja dišnih putova su usporedive, a biraju se na temelju individualnih potreba i sklonosti bolesnika.
Komplikacije
Komplikacije su rijetke, ali uključuju hipoksiju izazvanu određenim položajem tijela i aspiraciju oslobođenog sekreta u drugim dijelovima pluća.
Literatura
-
1. McCool FD, Rosen MJ: Nonpharmacologic airway clearance therapies: AACP evidence-based clinical practice guidelines. Chest 129: (1 suppl.): 250S–259S, 2006. doi: 10.1378/chest.129.1_suppl.25OS
-
2. Osadnik CR, McDonald CF, Jones AP, Holland AE: Airway clearance techniques for chronic obstructive pulmonary disease. Cochrane Database Syst Rev Mar 14;(3):CD008328, 2012. doi: 10.1002/14651858.CD008328.pub2