Primjena rentgenskih tehnika i drugih slikovnih kontrastnih metoda za gastrointestinalni trakt

Autor: Jonathan Gotfried, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Goran Hauser, dr. med.
Prijevod: Ema Šomen, dr. med.

Rendgenske kontrastne pretrage abdomena

Radiološke kontrastne pretrage omogućuju vizualizaciju čitavog gastrointestinalnog sustava od farinksa do rektuma i najkorisnije su za otkrivanje opsežnih lezija i anatomskih (strukturnih) poremećaja (npr. tumori, strikture). Jednokontrastne pretrage ispunjavaju lumen radio-neprozirnim sredstvom i otkrivaju strukturu. Bolje i detaljnije slike dobiju se primjenom dvokontrastnih metoda u kojima se malim količinama vrlo gustog barija prekrije površina sluznice a plinom se distendira organ i pojača kontrast. U dvokontrastnim barijevim klizmama plin uvodi operater, dok je u ostalim metodama intrinzični gastrointestinalni plin dovoljan. Kod svih metoda, bolesnik se okreće tako da se barij i plin ravnomjerno rasporede. Napredovanje kontrasta u crijevima može se pratiti i fluoroskopijom. Moguće je uzeti video ili čiste fotografije za dokumentaciju, ali video je posebno koristan kod dijagnosticiranja poremećaja motiliteta (npr, krikofaringealni spazam, ahalazija).

Barijev klistir s dvostrukim kontrastom za prikaz normalne anatomije

Ova slika prikazuje uzorak zraka i barija u normalnom kolonu.

© Springer Science+Business Media

Glavna kontraindikacija za rendgenske kontrastne pretrage je

  • Sumnja na perforaciju

Perforacija je kontraindicirana jer je slobodni barij jako iritabilan za medijastinum ili peritoneum; vodotopivi kontrast je manje iritabilan i može se koristiti ukoliko se sumnja na perforacijiu. Stariji bolesnici mogu imati poteškoća pri okretanju kako bi se plin i barijeva klizma adekvatno rasporedili.

Bolesnici koji se podvrgavaju radiološkim kontrastnim pretragama gornjeg gastrointestinalnog trakta ne smiju uzimati ništa na usta nakon ponoći prije pretrage. Oni koji se podvrgavaju barijskoj klizmi stavljaju se na vodenu dijetu dan ranije, uzimaju peroralne Na-fosfatne laksative poslije podne, i supozitorij bisakodila navečer. Mogu se primjenjivati i drugi režimi pražnjenja.

Komplikacije abdominalnih rendgenskih kontrastnih studija su rijetke. Perforacija se može dogoditi ukoliko se koristi barijev klistir u bolesnika s toksičnim megakolonom. Otvrdnuće barija u crijevima se može spriječiti uzimanjem tekućine na usta i ponekad laksativima.

Klistir barijem

Barijeva klizma se može davati kao mono ili dvokontrastna metoda. Jednokontrastni barijev klistir se koristi kod potencijalnih opstrukcija, divertikulitisa, fistula, i megakolona. Dvostruki kontrast je bolji za otkrivanje tumora.

Enterokliza

Enterokliza (klizma tankog crijeva) omogućuje još bolju vizualizaciju tankog crijeva, ali zahtijeva intubaciju duodenuma s fleksibilnim balonskim kateterom, kroz kojeg se ubacuje suspenzija koja sadrži barij, a zatim otopina metilceluloze. Ovako se postiže učinak dvostrukog kontrasta koji poboljšava prikaz sluznice tankog crijeva.

Pasaža tankog crijeva

Pasaža tankog crijeva izvodi se koristeći fluoroskopiju i omogućava detaljniju procjenu tankog crijeva. Neposredno prije pregleda bolesniku se daje 20 mg metoklopramida na usta da se ubrza prolazak kontrasta.

Pregled gornjeg gastrointestinalnog trakta

Pregled gornjeg gastrointestinalnog sustava je najbolje učiniti u dvije faze počevši s dvokontrastnim pregledom jednjaka, želuca i dvanaesnika, a potom nastaviti s jednokontrastnim pregledom koristeći barij manje gustoće. Pregled može olakšati glukagon (0,5 mg IV) jer izaziva hipotoniju želuca.

CT abdomena

CT skeniranje pomoću oralnog i IV kontrast omogućuje odličnu vizualizaciju tankog crijeva i kolona, kao i od drugih intraabdominalnih struktura.

CT kolonografija

CT kolonografija (virtualna kolonoskopija) stvara 3D i 2D sliku debelog crijeva pomoću multidetektornog CT-a i kombinacijom oralnog kontrasta i plina u debelom crijevu. Gledanje 3D slike visoke rezolucije donekle simulira izgled optičke endoskopije, otuda i ime. Optimalna tehnika CT kolonografije zahtijeva pažljivo čišćenje i istezanje debelog crijeva. Zaostala stolica uzrokuje probleme slične onima koji se susreću s barij klistirom jer simulira polipe ili mase. Trodimenzionalne endoluminalne slike korisne su da se potvrdi prisutnost lezije i za poboljšanje dijagnostičkog uvjerenja.

CT kolonografija koja pokazuje normalnu anatomiju

© Springer Science+Business Media

CT enterografija i MR enterografija

CT enterografija pruža optimalnu vizualizaciju sluznice tankog crijeva; poželjno je da se obavlja pomoću multidetektorskog CT (MDCT) skener. Bolesnicima se daje veliki volumen (1350 ml) 0,1%-tnog barij sulfata prije snimanja. Za određene indikacije (npr. opskurna gastrointestinalna krvarenje, tumori tankog crijeva, kronična ishemija), učini se bifazični kontrastni MDCT.

CT enterografija i CT kolonoskopija uglavnom su zamijenili standardne preglede tankog crijeva, enteroklistir i barij klistir preglede.

Enterografija magnetskom rezonancijom (MR) također se može koristiti na sličan način kao CT enterografija. Obično je rezerviran za mlađe pacijente, posebno one s upalnom bolešću crijeva, kako bi se smanjio rizik od doživotnog izlaganja zračenju. MR enterografija je skuplja od CT enterografije.