Keloidi su glatke nakupine fibroblasta koje nastaju na mjestima ozljede (npr. kirurškim ožiljcima, akni na trupu) ili spontano.
Keloidi su češći u osoba tamnije boje kože. Obično se pojavljuju na trupu, osobito na gornjem dijelu leđa i središnjem dijelu prsišta i u području deltoidnog mišića. Za razliku od hipertrofičnih ožiljaka, tkivo keloida se uvijek proteže izvan područja prvotne ozljede. Mogu se javiti spontano.
Različite kliničke prezentacije keloidaKeloidi na uški i licu
Ova slika prikazuje keloide na uški i predjelu brade nakon ugriza psa.
© Springer Science+Business Media
Keloid
Keloid je hipertrofično tkivo koje se razvija na mjestu ozljede ili spontano; keloidi su sjajni, glatki, obično ovalni, te blago ružičasti ili hiperpigmentirani.
Sliku ustupio Thomas Habif, MD.
Keloidni ožiljci
Za razliku od hipertrofičnog ožiljka, keloidi se šire izvan granica primarne rane zahvaćajući normalnu kožu. Bolesnik ima multiple velike keloidne ožiljke na prednjoj trbušnoj stijenci, nakon intraabdominalne operacije.
© Springer Science+Business Media
Keloidi su sjajni, čvrsti, glatki, obično ovalni, blijedo ružičaste boje ili hiperpigmentirani.
Dijagnoza
Dijagnostika keloida
Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom.
Liječenje
Liječenje uzroka
mogu se pokušati primijeniti injekcije kortikosteroida, imunomodulatori, oblozi sa silikonskim gelom, ekscizija.
Liječenje je često neučinkovito.
Ponekad se keloid može zaravnati injekcijama kortikosteroida (npr. triamcinolon acetonid 5–40 mg/ml) koje se daju jednom mjesečno.
Promjene se mogu odstraniti kirurškom ili laserskom ekscizijom, međutim keloidi često recidiviraju kao veće promjene nego što su prvotno bili. Ekscizija je uspješnija ako joj prethodi i slijedi niz intralezijskih injekcija kortikosteroida. Prekrivanje gelom (nanošenje mekanog poluokluzivnog zavoja napravljenog od križano povezanog polimera polimetilsiloksana ili silikona) i primjena čvrstih poveza su ostale pomoćne metode kojima se sprječava recidiv.
U svrhu sprječavanja stvaranja ili recidiviranja keloida u novije vrijeme se primjenjuju imunomodulatori (npr. imikvimod).