Seborejični dermatitis je upalna bolest kože koja se nalazi na predjelima koji sadrže mnoštvo žlijezda lojnica (npr. lice, vlasište, presternalno). Uzrok je nepoznat, no određenu ulogu ima Malassezia, kvasnica koja se normalno nalazi na koži. Seborejični dermatitis se s povećanom učestalošću pojavljuje u bolesnika s HIV–om i u onih s nekim neurološkim bolestima. Seborejični dermatitis se prezentira povremenim svrbežom, peruti i masnim, žutim ljuskama na vlasištu, uz rub vlasišta te na licu. Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom. Liječenje uključuje antimikotike, lokalne kortikosteroide, katranske pripravke i keratolitike.
(Vidi također Definicija dermatitisa.)
Usprkos imenu, sastav i izlučivanje sebuma su obično normalni. Patogeneza seborejičnog dermatitisa nije jasna, ali je njegova aktivnost povezana s brojem kvasnica Malassezia na koži i s upalnom reakcijom na njih. Seborejični dermatitis se najčešće javlja kod dojenčadi, obično tijekom prva 3 mjeseca života, te u odraslih u dobi od 30 do 70 godina. Čini se kako na incidenciju i težinu bolesti utječu genski čimbenici, emocionalni ili tjelesni stres i klima (obično se pogoršava tijekom hladnog vremena). Seborejični dermatitis može prethoditi psorijazi ili biti s njom povezan (seborijaza). Seborejični dermatitis može biti češći i teži među bolesnicima s neurološkim poremećajima (osobito s Parkinsonovom bolešću), zbog, primjerice, promjena u aktivnosti lojnih žlijezda, ili među onima s HIV/AIDS-om, vjerojatno zbog neravnoteže pro- i protuupalnih odgovora T-stanica. Vrlo rijetko, dermatitis postaje generaliziran.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi seborejičnog dermatitisa
Simptomi se razvijaju postupno, a dermatitis se obično očituje u vidu suhih ili masnih ljusaka na vlasištu (perut) uz različito izražen svrbež. U težim oblicima bolesti žuto-crvene ljuskave papule pojavljuju se na vlasištu, retroaurikularno, u vanjskim slušnim hodnicima, na obrvama, u aksilama, na korijenu nosa, na nazolabijalnim brazdama i presternalno. Može se razviti rubni blefaritis sa suhim žutim ljuskama, uz iritaciju spojnice. Seborejični dermatitis ne uzrokuje gubitak kose.
Novorođenčad može razviti seborejični dermatitis s debelim, žutim, krustoznim lezijama na vlasištu (tjemenica), fisurama i žućkastim ljuskama retroaurikularno, crvenim papulama na licu te tvrdokornim pelenskim osipom. Starija djeca i odrasli mogu razviti debele, tvrdokorne ljuskave plakove na vlasištu promjera 1–2 cm.
Klinička prezentacija seborejičnog dermatitisaSeborejični dermatitis
Ova fotografija prikazuje seborejični dermatitis koji zahvaća obrve, hrbat nosa i nazolabijalne brazde.
Sliku ustupio Thomas Habif, MD.
Seborejični dermatitis (retroaurikularno)
Eritematoskvamozne lezije seborejičnog dermatitisa na retroaurikularnoj regiji.
© Springer Science+Business Media
Seborejični dermatitis (dojenče)
Ova fotografija prikazuje tjemenicu s debelim, žutim, krustoznim lezijama na vlasištu i difuznim eritemom.
Biophoto Associates/SCIENCE PHOTO LIBRARY
Dijagnoza
Dijagnoza seborejičnog dermatitisa
Dijagnoza seborejičnog dermatitisa postavlja se fizikalnim pregledom.
Seborejični dermatitis vlasišta mora se razlikovati od drugih dermatoza uključujući:
Atopijski dermatitis vlasišta: ovaj se poremećaj obično prvo očituje finim, bijelim, suhim ljuskama, a ne masnim žućkastim ljuskama seborejičnog dermatitisa.
Psorijaza vlasišta: oštro ograničeni eritematoskvamozni plakovi.
Rosacea: kada rozaceja zahvati lice, prvo se manifestira eritemom, papulama i papulopustulama, ali ne i ljuskanjem (ipak, bolesnici mogu imati i seborejični dermatitis i rozaceju).
Liječenje
Liječenje seborejičnog dermatitisa
Lokalna terapija antimikoticima, kortikosteroidima, katranskim pripravcima, keratoliticima i inhibitorima kalcineurina
Odrasli i starija djeca
Liječenje seborejičnog dermatitisa vlasišta mora uključivati šamponiranje barem dva puta tjedno, jer rjeđe šamponiranje omogućuje proliferaciju gljive Malassezia. Šamponi s antimikticima (npr. ketokonazol 2% ili 1%) vrlo su učinkoviti u kontroli prhuti kod seborejičnog dermatitisa. Također su korisni keratolitički šamponi (cinkov piriton, selenov sulfid ili sumpor i salicilna kiselina) i šamponi s katranskim pripravcima (dostupni bez recepta u SAD-u) koji se koriste svakodnevno ili svaki drugi dan dok se perut ne kontrolira i dva puta tjedno nakon toga. Ako antimikotici i keratolitici ne uspiju dovoljno ublažiti svrbež, lokalno se primjenjuju otopine kortikosteroida (npr. 0.01% otopina fluocinolon acetonida). Iako je vlasište jedno od područja najmanje osjetljivo na štetne učinke lokalnih kortikosteroida (npr. telangiektazije, atrofija, folikulitis, akne, striae distensae), kod dugotrajne primjene se mogu pojaviti nuspojave, pa se lokalni kortikosteroidi trebaju koristiti samo ako su potrebni. Budući da seborejični dermatitis ima tendenciju biti kroničan i često se ponavlja nakon prestanka liječenja, često je potrebna dugotrajna uporaba antifungalnih šampona (npr. jednom ili dva puta tjedno). Seborejični dermatitis u području brade i obrva liječi se slično kao i seborejični dermatitis vlasišta. Međutim, područja brade i obrva sklonija su štetnim učincima lokalnih kortikosteroida. Stoga bi kortikosteroide trebalo koristiti rjeđe, a kada je moguće treba koristiti otopine kortikosteroida slabijeg djelovanja (npr. 0,025% triamcinolona).
Za seborejični dermatitis na područjima bez terminalnih dlaka (npr. nazolabijalne brazde, retroaurikularna područja, presternalno), liječenje je slično. Ipak, kreme (koje obično nisu prihvatljive na područjima s dlakama) imaju prednost pred otopinama. Za blaže slučajeve obično je dovoljna 2%–tna ketokonazolska krema ili drugi imidazoli za lokalnu primjenu nanošeni dva puta dnevno. Ako nije, blagi lokalni kortikosteroidi (1 do 2.5% hidrokortizon krema, 0.2% hidrokortizon valeratna krema) primjenjuju se dva puta dnevno. Lokalni kortikosteroidi veće jakosti obično nisu potrebni i trebaju se koristiti samo kratkoročno, ako uopće, zbog osjetljivosti kože lica na neželjene učinke kortikosteroida (npr. teleangiektazije, atrofija, folikulitis/akne, perioralni dermatitis). Inhibitori kalcineurina (pimekrolimus i takrolimus) su također učinkoviti, osobito kada je potrebno dugoročno korištenje.
Dojenčad i mala djeca
U dojenčadi, dječji šampon se koristi svakodnevno, a hidrokortizon 1-2.5% krema ili fluocinolon 0.01% ulje se može koristiti jednom ili dva puta dnevno za crvenilo i ljuskanje na glavi ili licu. Lokalni antifungalni preparati kao što su ketokonazol 2% krema ili ekonazol 1% krema također mogu biti korisni u teškim slučajevima. Kod debelih naslaga na vlasištu malog djeteta, prije spavanja se nanosi mineralno ulje, maslinovo ulje ili kortikosteroidni gel koji se utrljaju, primjerice, četkicom za zube. Vlasište se svakodnevno pere šamponom sve dok naslaga ne nestane.
Ključne točke
U odraslih, seborejični dermatitis uzrokuje perut i ponekad ljuskanje na vlasištu, oko obrva, nosa i vanjskog slušnog kanala, retroaurikularno i presternalno.
Seborejični dermatitis može uzrokovati debele, žute, krustozne lezije u novorođenčadi ili debele, ljuskave plakove na vlasištu u starije djece i odraslih.
Liječi se antifunganim, keratolitičkim i katranskim šamponima i lokalnom primjenom kortikosteroida.