Autor: Christina C. Lindenmeyer, MD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Goran Hauser, dr. med.
Prijevod: Anja Radovan, dr. med.
Kronični kolecistitis je dugotrajna upala žučnjaka i gotovo je uvijek posljedica žučnih kamenaca.
(Vidi također Pregled funkcije žuči.)
Kronični kolecistitis gotovo je uvijek posljedica žučnih kamenaca i prethodnih epizoda akutnog kolecistitisa (čak i blage). Oštećenje može biti od blage infiltracije upalnim stanicama do fibroze i skvrčenog žučnjaka. Žučni mjehur s opsežnim kalcifikatima kao posljedica fibroze zove se porculanski žučnjak.
Simptomi i znakovi
Simptomi i znakovi kroničnog kolecistitisa
Žučni kamenci povremeno opstruiraju duktus cistikus i tako izazovu recidiv žučnih kolika. Takve epizode boli nisu nužno praćeni upalom žučnog mjehura; stupanj upale ne korelira s intenzitetom i učestalošću bilijarnih kolika. Napetost trbušne stijenke u desnom gornjem kvadrantu može biti prisutna, no vrućica uglavnom ne. Vrućica ukazuje na akutni kolecistitis. Jednom kad se simptomi počnu javljati, često su rekurentni.
Dijagnoza
Dijagnoza kroničnog kolecistitisa
Na kronični kolecistitis treba posumnjati u bolesnika koji imaju recidivirajuće bilijarne kolike ili slučajno otkrivene kamence u žučnjaku na nativnoj RTG snimci abdomena. Ultrazvuk ili druge slikovne metode obično pokazuju žučne kamenace, a ponekad i skvrčen, fibrozno promijenjen žučni mjehur. Dijagnoza se postavlja temeljem anamneze o rekurentnim bilijarnim kolikama i ultrazvučnom potvrdom kolelitijaze. Kolescintigrafija u tom slučaju ne vizualizira žučni mjehur, no nije u potpunosti točna.
Liječenje
Terapija kroničnog kolecistitisa
Laparoskopska kolecistektomija je metoda izbora jer sprječava pojavu simptoma i daljnje komplikacije. Ovaj postupak je posebno prikladan u slučaju porculanskog žučnog mjehura povezanog s karcinomom žučnjaka.