Autor: Abimbola Farinde, PhD, PharmD
Urednik sekcije: prof. dr. sc. Goran Hauser, dr. med.
Prijevod: Igor Rubinić, dr. med.
Bez obzira na to kako dolazi do učinka lijeka—putem vezanja za proteine ili kemijskom reakcijom—koncentracija lijeka na mjestu djelovanja kontrolira učinak lijeka. Ipak, taj je odnos odgovora i koncentracije složen i najčešće nije linearan. Odnos između doze lijeka, bez obzira na put primjene, i koncentracije lijeka na staničnoj razini još je složeniji (vidjeti Farmakokinetika).
Podaci o dozi i odgovoru uobičajeno se grafički prikazuju dozom ili funkcijom doze (npr. log10 doze) na osi x i izmjerenim učinkom (odgovorom) na osi y. Kako je učinak lijeka funkcija doze i vremena, takav graf opisuje odnos doze i odgovora neovisno o vremenu. Izmjereni učinci se obično bilježe kao maksimalni učinak u određenom trenutku ili u stanju dinamičke ravnoteže (npr. tijekom kontinuirane intravenske infuzije). Učinci lijeka mogu se kvantificirati na razini molekula, stanica, tkiva, organa, organskih sustava ili cijelog organizma.
Hipotetska krivulja doze i odgovora ima nekoliko varijabilnih značajki (vidi sliku Hipotetska krivulja doze i odgovora):
-
Potentnost (položaj krivulje duž osi koja pokazuje dozu)
-
Maksimalan ili vršni učinak (najveći dostignuti odgovor, vršna učinkovitost)
-
Nagib (promjena odgovora u jediničnoj dozi)
Hipotetska krivulja doze i odgovora
Javlja se i biološka varijacija (raspon odgovora među ispitanicima iz iste populacije, uz istu dozu lijeka). Grafički prikaz krivulja doze i odgovora za lijekove proučavane pod istim uvjetima može pomoći u usporedbi farmakoloških profila lijekova (vidjeti sliku Usporedba krivulja doze i odgovora za lijekove X, Y i Z ). Takvi podaci pomažu pri određivanju doze neophodne za postizanje željenog učinka.
Usporedba krivulja doze i odgovora
Lijek X ima veću biološku aktivnost u ekvivalentnoj dozi stoga je potentniji od lijeka Y ili Z. Lijekovi X i Z jednako su djelotvorni, što pokazuje njihov najveći dostignuti odgovor (vršna učinkovitost). Lijek Y je potentniji od lijeka Z, ali mu je maksimalni učinak slabiji.
|
 |
Odnos doze i odgovora, koji odražava principe farmakokinetike i farmakodinamike, određuje potrebnu veličinu doze, učestalost davanja, kao i terapijski indeks za specifični lijek u populaciji. Terapijski indeks (omjer minimalne toksične i srednje učinkovite koncentracije) pomaže u određivanju djelotvornosti i sigurnosti lijeka. Povećanje doze lijeka s malim terapijskim indeksom povećava vjerojatnost toksičnosti ili nedjelotvornosti lijeka. Međutim, ova se obilježja razlikuju među populacijama i ovise o čimbenicima pacijenta, primjerice trudnoći, dobi, funkciji organa (npr. procijenjenoj vrijednosti glomerularne filtracije, engl. estimated glomerular filtration rate, eGFR).