Juvenilni idiopatski artritis (JIA)

Autor: Jay Mehta, MD
Urednik sekcije: doc. prim. dr. sc. Joško Markić, dr. med.
Prijevod: Tatjana Ćatipović Ardalić, dr. med.

Juvenilni idiopatski artritis je skupina reumatoidnih bolesti čiji se simptomi javljaju prije 16 godine. Tipični simptomi su upala zglobova, vrućica, osip, adenopatija, splenomegalija i iridociklitis. Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom. U terapiji se koriste intraartikularni kortikosteroidi antireumatski lijekovi koji modificiraju bolest.

Juvenilni reumatoidni artritis (JRA) je rijedak. Uzrok JIA je nepoznat, no postoji genetska sklonost kao i sklonost razvoju autoimune i autoinflamatorne patofiziološke reakcije. Velika većina djece s JIA ima bolest koja se razlikuje od reumatoidni artritis (RA) kod odraslih, ali u 3 do 5% djece s JIA, bolest je analogna RA kod odraslih.

Podjela

Podjela JIA

Juvenilni idiopatski artritis nije jedinstvena bolest; pojam se odnosi na niz kroničnih, neinfektivnih artritisa koji se javljaju kod djece i dijele određene značajke. Trenutna klasifikacija, prema međunarodnoj ligi udruženja za reumatologiju, definira katergorije bolesti prema kliničkim i laboratorijskim značajkama. (1). Neke od skupina imaju podskupine. Skupine su sljedeće:

  • Oligoartikularni JIA (trajni ili prošireni)

  • Poliartikularni JIA (reumatoidni faktor [RF] negativan ili pozitivan)

  • Artritisi vezani uz entezitise

  • Psorijatični JIA

  • Nediferencirani JIA

  • Sistemski oblik JIA

Iako mnoge od ovih skupina uključuju više od jedne bolesti, korisne su kod pristupa djeci sa sličnom prognozom i odgovorom na liječenje. Također, tijekom bolesti djeca ponekad prelaze iz jedne skupine u drugu.

Oligoartikularni JIA je najčešći oblik bolesti i javlja se tipično kod mladih djevojaka. Za njega je tipično zahvaćanje 4 zglobova u prvih 6 mjeseci bolesti. Oligoartikularni JIA se dijeli na još 2 podskupine: perzistentni (uvijek su zahvaćena always ≤ 4 zgloba) i prošireni oblik (≥ 5 zglobova je zahvaćeno nakon prvih 6 mjeseci bolesti).

Poliartikularni JIA je drugi najčešći oblik. Kad je od početka bolesti zahvaćeno 5 zglobova, daljnja podjela ide na dvije skupine: RF negativni i RF pozitivni. Tipično, djevojke su RF negativne i imaju bolju prognozu. RF pozitivan oblik bolesti se obično javlja u adolescentica i analogan je reumatoidnom artritisu odraslih. U oba oblika bolesti, artritis može biti simetričan i često zahvaća male zglobove.

Artritis vezan uz entezitise uključuje artritis i enthesitis (bolnu upalu tetiva i ligamenata na mjestima njihova hvatišta). Češći je kod starijih dječaka, a ti pacijenti mogu naknadno razviti artritis svog aksijalnog kostura (sakroilijakalna i lumbalna kralježnica). Entezitis - srodni artritisu češće zahvaća donje udove i asimetričan je. U ovom obliku JIA češće se javlja ljudski leukocitni antigen- B27 HLA-B27.

Psorijatični JIA ima dva vrhunca u dobnoj raspodjeli. Prvi vrhunac je kod djevojčica, a drugi kod kod djevojaka i mladića (koji su u toj dobnoj skupini jednako pogođeni). Povezan je s psorijazom, daktilitisom (natečeni prsti), jamicama u noktima ili je pozitivna obiteljska anamneza za psorijazu u prvom koljenu. Artritis je često oligoartikularni.

Nail Pits Caused by Psoriatic JIA

Juvenilni idiopatski artritis (JIA) ili psorijaza može uzrokovati jamnice u noktima

SCIENCE PHOTO LIBRARY

Dijagnoza nediferenciranog JIA se postavlja kada nisu zadovoljeni kriteriji niti za jednu od skupina ili su pak ispunjeni kriteriji za više od jedne skupine.

Sistemski oblik JIA (Stillova bolesti) uključuje vrućicu i sistemske manifestacije.

Literatura

  • 1. Petty RE, Southwood TR, Manners P, et al: International League of Associations for Rheumatology classification of juvenile idiopathic arthritis: Second revision, Edmonton, 2001. J Rheumatol 31(2):390–392, 2004. PMID: 14760812

Simptomi i znakovi

Simptomi i znakovi JIA

Manifestacija bolesti podrazumijeva zahvaćanje zglobova, povremeno oči i / ili kožu; sistemski juvenilni idiopatski artritis može zahvatiti više organa.

Djeca obično imaju ukočene zglobove, otekline, izljeve, bolove i osjetljivost na dodir, ali ima djece koja nemaju bolove. Zglobovi mogu biti zahvaćeni simetrično ili asimetrično, i zahvaćaju velike i/ili male zglobove. Entezitis obično uzrokuje bolnu osjetljivost pri palpaciji krila zdjelične kosti i kralježnice, velikog trohantera natkoljenice, patele, tuberositas tibije ili hvatište Ahilove tetive ili hvatišta plantarne fascije.

Ponekad, JIA ometa rast i razvoj. Može se javiti mikrognacija (uvučena brada) koja nastaje zbog ranog zatvaranja mandibularnih epifiza ili nejednakost dužine udova (najčešće je zahvaćeni ud duži).

Najčešći poremećaji oka su iridociklitisi (upala prednje očne komore i prednjeg dijela staklastog tijela), obično su asimptomatski, ali ponekad uzrokuju zamućenje vida i miozu. Rijetko, u artritisima vezanim za entezitise postoje crvenilo očne spojnice, bol i fotofobija. Iridociklitis može rezultirati ožiljcima (sinehije), kataraktom, glaukomom ili vrpčastom keratopatijom. Iridociklitis je najčešći u oligoartikularnom JIA, razvije se u gotovo 20% bolesnika, osobito ako su bolesnici pozitivni na antinuklearna antitijela (ANA). Može se pojaviti i u drugim skupinama, ali je iznimno rijedak u poliartikularnom RF-pozitivnom JIA i sistemskom obliku JIA.

Poremećaji kože su prisutni uglavnom u psorijatičnom JIA, u kojeme psorijatične kožne promjene, daktilis i/ili jamnice na noktima mogu biti prisutne i u sistemskom JIA, u kojem je tipično osip s vručicom. Osip u sistemskom obliku JIA može biti difuzan i migrirati po koži, s pojavom urtika ili makula sa središnjim prosvjetljenjem.

Sistmenti poremećaju u sistemnom JIA ukljućuju visoku vručicu, osip, spenomegaliju, generaliziranu adenopatiju (posebno pazušnih limfnih čvorova), serozitis s perikarditisom ili pleuritisom, i plućne bolesti. Ovi simptomi mogu prethoditi razvoju artritisa. Vrućica (quotidiana) je svakodnevna, mahom najviša popodne ili uvečer i može potrajati tjednima. U 7 do 10% bolesnika sustavni JIA može biti kompliciran sindrom aktivacije makrofaga, po život opasan sindrom citokinske oluje.

Dijagnoza

Dijagnoza JIA
  • Klinička procjena

  • Reumatoidni faktor (RF), antinuklearnih antitijela (ANA), citrulirani anticiklički peptidi (anti-CCP) i HLA-B27 testovi

Na JIA treba posumnjati u djece sa simptomima upale zglobova, znacima iridociklitisa, generaliziranom limfadenopatijom, splenomegalijom, osipom i vrućicom koja traje nekoliko dana, osobito ako je svakodnevna, a nepoznatog uzroka. Dijagnoza JIA je primarno klinička. Postavlja se kada kronični neinfektivni artritis traje > 6 tjedana i nema drugog poznatog uzroka.

ANA (antinuklerna antitijela)Testiranje

Bolesnike s JIA treba testirati za RF, anti-CCP antitijela, ANA i HLA-B27 jer ovi testovi mogu pomoći u razlikovanju između različitih skupina bolesti. Test za ANA treba provesti imunofluorescencijom jer druge metode mogu rezultirati lažno negativnim rezultatima.

U sistemskom tipu JIA RF i ANA su obično negativni. U oligoartikularnom obliku ANA su prisutna u oko 75% bolesnika, a RF je obično negativn. U poliartikularnom JIA, RF je obično negativan, ali može biti pozitivan kod nekih bolesnika, većinom adolescentica. HLA-B27 je najčešće prisutan u artritisima s entezitisima. U sustavnom JIA, laboratorijske abnormalnosti koje upućuju na sustavnu upalu, kao što su povišena brzina sedimentacije eritrocita (ESR), feritin i C-reaktivni protein, zajedno s leukocitozom, anemijom i trombocitozom gotovo su uvijek prisutne pri dijagnozi.

Brzina sedimentacije eritrocita (ESR):C-reaktivni protein (CRP)

Da bi se postavila dijagnoza iridociklitisa, treba napraviti pregled s procjepnom lampom, čak i u odsutnosti očnih simptoma. Novodijagnosticirani bolesnik s oligoartikularnim ili poliartikularnim tipom JIA bi trebao napraviti očni pregled svako 3 mjeseca ako su ANA pozitivni i svako 6 mjeseci ako su ANA negativni.

Prognoza

Prognoza za JIA

U 50–75% liječenih bolesnika postigne se potpuna remisija. Prognoza je nešto lošija u bolesnika s RF pozitivnim poliartikularnim JIA.

Liječenje

Liječenje JIA

Slično kao i terapija odraslih za reumatoidni artritis, antireumatski lijekovi koji modificiraju bolest (DMARDs), osobito metotreksat i biološki agensi (npr, etanercept, anakinra, canakinumab, tocilizumab, abatacept), imaju dramatične promjene u terapijskom pristupu (1, 2, 3).

Metotreksat je indiciran kod oligoartikularnog, psorijatičnog i poliartikularnog oblika JIA. Pojava nuspojava se prati kao i kod odraslih. Određivanjem vrijednosti KKS, AST-a, ALT-a i koncentracije albumina prati se učinak lijeka na depresiju koštane srži i hepatotoksičnost. Povremeno se ordinira sulfasalazin, osobito pri sumnji na spondiloartritis.

Ako je terapija metotreksatom bila neučinkovita, ordinirau se TNF inhibitori. Najčešće se primjenjuje etanercept u dozi od 0,8 mg/kg subkutano (do maksimalno 50 mg) jednom tjedno. Drugi TNF inhibitori koji su se pokazali učinkovitim su adalimumab i infliximab. IL-1 inhibitori koji su se pokazali posebno učinkoviti kod sistemskog oblika JIA su anakinra ili canakinumab. Tocilizumab, antagonist IL-6 receptora, također je indiciran za liječenje sistemskog JIA i poliartikularnog JIA. Abatacept, inhibitor kostimulacije T-stanica, i tofacitinib, inhibitor Janus kinaze, također su opcije za liječenje poliartikularnog JIA.

Osim u teškim oblicima sistemskog JIA, sistemsko davanje kortikosteroida se može izbjeći. Ako je to neophodno, propisuju se najniže moguće doze (npr. oralni prednizon 4 x 0,0125–0,5 mg/kg na dan. ili ista količina u samo jednoj ili dvije dnevne doze). Glavne opasnosti kod dugotrajne kortikosteroidne terapije su zaostajanje u rastu, osteoporoza i osteonekroza. Mogu se dati intraartikularne kortikosteroidne injekcije. Doza za djecu određuje se s obzirom na tjelesnu težinu. Neku djecu je potrebno sedirati kod intraartikularne primjene lijeka, osobito ako je potrebno dati lijek u više zglobova.

Simptomi juvenilnog idiopatskog artritisa se mogu ublažiti s NSAR, ali oni dugoročno ne utječu na nastanak oštećenja zglobova i ne sprječavaju pojavu komplikacija. NSAR su najučinkovitiji u terapiji entezitisa. Neki od lijekova s najboljim terapijskim učinkom su naproksen, 5–10 mg/kg dva puta na dan, oralno., ibuprofen, 5–10 mg/kg 4 puta na dan p.o. te indometacin, 0,5–1 mg/kg 3 puta na dan p.o.

Iridociklitis se liječi kortikosteroidnim pripravcima za intraokularnu primjenu u kapima i midrijaticima te može zahtijevati sistemsku terapiju metotreksatom i anti-TNF, i naravno operaciju.

Fizikalna terapija, vježbe, udlage i druge potporne mjere mogu pomoći u sprječavanju razvoja fleksijskih kontraktura. Razni tzv. ''aparati za prilagodbu'' poboljšavaju funkciju i smanjuju nepotrebna naprezanja upaljenih zglobova.

Literatura

  • 1. Ringold S, Angeles-Han ST, Beukelman T, et al: 2019 American College of Rheumatology/Arthritis Foundation guideline for the treatment of juvenile idiopathic arthritis: Therapeutic approaches for non-systemic polyarthritis, sacroiliitis, and enthesitis. Arthritis Rheumatol 71(6):846–863, 2019. doi: 10.1002/art.40884

  • 2. Ringold S, Weiss PF, Beukelman T, DeWitt EM, et al: 2013 update of the 2011 American College of Rheumatology recommendations for the treatment of juvenile idiopathic arthritis: Recommendations for the medical therapy of children with systemic juvenile idiopathic arthritis and tuberculosis screening among children receiving biologic medications. Arthritis Rheum 62 (9):2569–2581, 2010. doi: 10.1002/art.38092.2013

  • 3. Mehta J, Beukelman T: Biologic agents in the treatment of childhood-onset rheumatic disease. J Pediatr 189:31–39, 2017. doi: 10.1016/j.jpeds.2017.06.041

Ključne točke

Sindrom aktivacije makrofaga

Sindrom aktivacije makrofaga je hemofagocitna limfohistiocitoza povezana s juvenilnim idiopatskim artritisom (osobito sistemskim oblikom JIA) i s nekoliko drugih reumatskih bolesti (osobito Stillovom bolesti s početkom u odrasloj dobi).

Sindrom aktivacije makrofaga je teška i po život opasna upalna reakcija uzrokovana nekontroliranim bujanjem makrofaga i T limfocita. Javlja se kod 10% djece sa sistemskim oblikom JIA.

Simptomi i znakovi

Značajke Sindroma aktivacije makrofaga uključuju visoku i teško kontrolirajuću vrućicu, hepatosplenomegaliju, generaliziranu limfadenopatiju, osip, pojavu različitog krvarenja, disfunkciju središnjeg živčanog sustava (uključujući napade i komu) i šok.

Dijagnoza

Značajke koje pomažu razlikovati sindrom aktivacije makrofaga od sistemskog oblika JIA uključuju vrućicu (za razliku od svakodnevne vrućice JIA), konstantni osip (za razliku od prolaznog osipa sistemskog oblika JIA), pojavu krvarenja, napade, komu i šok. Unatoč izraženoj sistemskoj upali, sedimentacija eritrocita (ESR) je paradoksalno snižena zbog niske razine fibrinogena.

Brzina sedimentacije eritrocita (ESR):

Često se, međutim, Sindrom aktivacije makrofaga ne može razlikovati od aktivnog oblika sistemskog JIA; kriteriji koji pomažu u razlikovanju dviju bolesti uključuju feritin > 684 mcg / mL plus 2 bilo koja od dolje navedenih

  • trombociti ≤ 181,000/mvL (≤ 181x 109/ L

  • aspartat aminotransferaza > 48 units/L (>0.80 microkat/L)

  • trigliceridi > 156 mg / dL(> 1,76 mmol/L)

  • f ibrinogen ≤ 360 mg / dL (≤ 10.58 g/L)

Prognoza

Smrtnost MAS-a je 8% zbog multiorganskog zatajenja.

Liječenje

Ne postoji specifični dogovor oko liječenja.

Sindrom aktivacije makrofaga može dobro odgovoriti na uspješno liječenje osnovne reumatske bolesti. Specifično liječenje sindroma akrtivacije makrofaga u sistemskom obliku JIA obično uključuje visoke doze kortikosteroida i može uključivati druge lijekove (npr. ciklosporin, inhibitore interleukina IL-1, ciklofosfamid) te transplantaciju matičnih stanica.