Limfadenitis

Autor: Wingfield E. Rehmus, MD, MPH
Urednica sekcije: akademkinja prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med.
Prijevod: Zdenka Šitum Čeprnja, dr. med. i Mislav Mokos, dr. med.

Limfadenitis je akutna infekcija jednog ili više limfnih čvorova. Limfadenitis u pravilu uzrokuje bol, osjetljivost i povećanje limfnih čvorova. Dijagnoza se obično postavlja klinički. Liječenje je uglavnom empirijsko.

(Vidi i Pregled bakterijskih infekcija kože i Limfangitis.)

Limfadenitis se razvija kod mnogih bakterijskih, virusnih, gljivičnih i protozoalnih infekcija. Žarišni limfadenitis je upadljiv kod streptokoknih infekcija, tuberkuloze ili netuberkuloznih infekcija mikoplazmom, tularemije, kuge, bolesti mačjeg ogreba, primarnog sifilisa, lymphogranuloma venereum, čankroida i genitalnog herpes simpleksa. Multifokalni limfadenitis može nastati u bolesnika sa sljedećim bolestima:

Simptomi i znakovi

Simptomi i znakovi limfadenitisa

Limfadenitis u pravilu uzrokuje bol, osjetljivost i povećanje limfnih čvorova. Tipično se po boli i osjetljivosti limfadenitis razlikuje od limfadenopatije. Kod nekih infekcija, koža iznad uvećanog limfnog čvora je upaljena, ponekad uz celulitis. Mogu se stvoriti apscesi, a prodiranje u kožu stvara drenažne sinuse. Vrućica je česta.

Limfadenitis (submandibularni)

Ova slika prikazuje dijete s desnostranim submandibularnim netuberkuloznim mikobakterijskim limfadenitisom koji se prezentira kao fluktuirajuća oteklina s ekstenzivnom karakterističnom diskoloracijom kože.

© Springer Science+Business Media

Dijagnoza

Dijagnoza limfadenitisa
  • Klinička procjena

  • Ponekad aspiracija i kultivacija ili ekscizijska biopsija

Na podležeću bolest se obično može posumnjati na temelju anamneze i pregleda. Ukoliko to nije dovoljno, aspiracija i bakterijska kultura, odnosno ekscizijska biopsija (1) su indicirani.

Literatura

  • 1. Olivas-Mazón R, Blázquez-Gamero D, Alberti-Masgrau N, et al: Diagnosis of nontuberculous mycobacterial lymphadenitis: The role of fine-needle aspiration. Eur J Pediatr 2020. doi: 10.1007/s00431-020-03875-2

Liječenje

Liječenje limfadenitisa
  • Liječenje uzroka

Liječenje je usmjereno na uzrok i obično je empirijsko. Mogućnosti liječenja uključuju intravenske antibiotike, tipično usmjerene na Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes; antimikotike i antiparazitarne lijekove, ovisno o etiologiji i kliničkoj sumnji. Većina bolesnika s limfadenitisom može odgovoriti na ambulantno liječenje peroralnim antibioticima. Međutim, u mnogih se nastavljaju stvarati apscesi koje je potrebno kirurški liječiti, a uz ovaj opsežan zahvat primjenjuju se IV antibiotici. U djece je IV primjena antibiotika često potrebna. Bol se može ublažiti toplim, vlažnim oblozima.

Uz pravovremeno liječenje limfadenitis se obično povlači, premda često zaostaje trajna i bezbolna limfadenopatija.