Pregled raka kože

Autor: Gregory L. Wells, MD
Urednica sekcije: akademkinja prof. dr. sc. Mirna Šitum, dr. med.
Prijevod: Zdenka Šitum Čeprnja, dr. med. i Mislav Mokos, dr. med.

Rak kože je najčešća vrsta raka u ljudi; većina slučajeva nastaje na dijelovima kože izloženima suncu. Incidencija je najveća u osoba koje rade na otvorenom, sportaša i osoba koje se sunčaju, a obrnuto je razmjerna količini melaninske pigmentacije kože; najpodložnije su osobe svijetle puti. Rak kože se također može razviti godinama nakon terapijskog ionizirajućeg zračenja ili izlaganja karcinogenima (npr. ingestija arsena).

U SAD–u se godišnje dijagnosticira preko 5.4 milijuna novih slučajeva raka kože u više od 3.3 milijuna ljudi. (Vidi The Skin Cancer Foundation.)

Najčešći oblici raka kože su

Manje česti oblici raka kože su

Bowenova bolest je površinski in situ planocelularni karcinom. Keratoakantom može biti dobro diferencirani oblik planocelularnog karcinoma.

Rak kože je u početku često asimptomatski. Najčešće se očituje u vidu nepravilne crvene ili pigmentirane promjene koja ne prolazi. Potrebno je učiniti biopsiju svake promjenu za koju se čini da se povećava, neovisno o tome je li prisutna bol, blaga upala, stvaranje kruste ili povremeno krvarenje. Većina oblika raka kože je izlječiva ako se rano otkrije i liječi.

Probir

Neke profesionalne organizacije podržavaju klinički pregled i samopregled radi otkrivanja raka kože; međutim, radna skupina za preventivne usluge SAD-a nije pronašla dovoljno dokaza za to. (Vidi US Preventive Services Task Force summary of recommendations for screening for skin cancer and counseling for skin cancer.)

Prevencija

Smatra se da su mnogi oblici raka kože povezani s izloženošću ultraljubičastom (UV) zračenju te se preporuča niz mjera za ograničavanje izloženosti.

  • izbjegavanje sunca: boravak u hladu, izbjegavanje aktivnosti na otvorenom između 10 h ujutro i 4 h popodne (kada su sunčeve zrake najjače) te izbjegavanje sunčanja i korištenja solarija

  • korištenje zaštitne odjeće: košulje dugih rukava, hlače i šeširi širokog oboda

  • upotreba krema za zaštitu od sunca: najmanji faktor zaštite od sunca (engl. sun protection factor, SPF) 30 sa širokim spektrom UVA/UVB zaštite, uz korištenje prema uputama (tj. primijeniti svaka 2 sata i nakon plivanja ili znojenja); ali ne u svrhu produljenog izlaganja suncu

Postojeći dokazi nisu dovoljni da bi se utvrdilo smanjuju li navedene mjere učestalost i smrtnost od melanoma; zaštita od sunca smanjuje incidenciju novih nemelanomskih tumora kože (bazocelularni karcinom i planocelularni karcinom).

Više informacija

Mogu biti korisni sljedeći izvori literature: Imajte na umu da PRIRUČNIK nije odgovoran za sadržaj ovih izvora.

  • The Skin Cancer Foundation: Informacije o činjenicama i statistikama raka kože

  • The US Preventive Services Task Force Recommendations for Skin Cancer: Counseling

  • The US Preventive Services Task Force Recommendations for Skin Cancer: Screening

  • American Academy of Dermatology Skin Cancer Resource Center: Informacije prilagođene potrošačima o pronalaženju, liječenju i podizanju svijesti o raku kože