Nespecifična intersticijska pneumonija je idiopatska intersticijska pneumonija koja pogađa uglavnom žene, nepušače i bolesnike koji imaju < 50 godina. Na kašalj i dispneju tuže se mjesecima i godinama. Dijagnoza se postavlja CT-om visoke rezolucije i biopsijom pluća. Liječi se kortikosteroidima, a ponekad i drugim imunosupresivima.
Nespecifična intersticijska pneumonija (NSIP) je idiopatska intersticijska pneumonija. Puno je rjeđa od idiopatske plućne fibroze (IPF). Većina oboljelih su žene, u dobi između 40 i 50 godina i nemaju poznati uzrok ili povezanost. Međutim, sličan patološki proces može se pojaviti u bolesnika koji ima kolagenozu (naročito sistemsku sklerozu ili autoimuni miozitis), kod nekih oblika plućne bolesti izazvane lijekovima, te u bolesnika s hipersenzitivnim pneumonitisom.
Klinička slika NSIP-a slična je onoj kod IPF-a. Na kašalj i dispneju tuže se mjesecima i godinama.
Opći simptomi su rijetki, iako su subfebrilitet i malaksalost mogući.
Dijagnoza
Dijagnozu nespecifične intersticijske pneumonije treba uzeti u obzir kod bolesnika s neobjašnjivim subakutnim ili kroničnim kašljem i dispnejom. Dijagnoza se postavlja pomoću HRCT-a i uvijek se potvrđuje kirurškom biopsijom pluća. NSIP se dijagnosticira isključivanjem što zahtijeva pažljivu kliničku provjeru mogućih alternativnih bolesti, pa osobitu pažnju treba obratiti na kolagenoze, hipersenzitivni pneumonitis i toksičnost lijekova.
RTG snimak pluća prvenstveno pokazuje retikularne sjene u donjim plućnim poljima. Bilateralno se mogu vidjeti mrljaste sjene.
HRCT prikazuje bilateralno mrljaste sjene poput mliječnog stakla, nepravilne linearne sjene i dilataciju bronha (trakcijske bronhiektazije), uglavnom u donjim plućnim poljima. Subpleuralno proces može biti poštedan. Saćasta pluća se rijetko viđaju.
Više od polovice bolesnika ima povećani postotak limfocita u bronhoalveolarnom lavatu, ali taj nalaz je nespecifičan.
Kiruršku biopsiju pluća treba uraditi. Histološki, većina bolesnika ima neki stupanj fibroze. Glavni histološki nalaz kod nespecifične intersticijske pneumonije je homogena upala i fibroza, što je suprotno heterogenim promjenama kod obične intersticijske pneumonije. Promjene su privremeno ravnomjerno raspoređene, ali mogu biti i neujednačeno raspoređene, tj. izmješane (isprekidane) s područjima nezahvaćenog pluća.
Liječenje
Mnogi bolesnici s nespecifičnom intersticijskom pneumonijom reagiraju na kortikosteroidnu terapiju, sa ili bez imunosupresiva (npr. azatioprin, mikofenolata mofetil, ciklofosfamid).
Prognoza, čini se, ovisi najviše o stupnju fibroze utvrđenom kirurškom biopsijom pluća. Od pacijenata koji primarno imaju staničnu bolest, gotovo svi bolesnici prežive barem 10 godina. Međutim, s povećavanjem (širenjem) fibroze, preživljenje se smanjuje pa je u nekim slučajevima srednje preživljenje za fibroznu NSIP iznosilo 3 do 5 godina.
Ključne poruke
-
Nespecifična intersticijska pneumonija je rijetka; većina oboljelih su žene, u dobi između 40 i 50 godina i bez poznatih čimbenika rizika.
-
Isključite bolesti vezivnog tkiva (naročito sistemsku sklerozu i polimiozitis/dermatomiozitis), ozljedu pluća izazvanu lijekovima i hipersenzitivni pneumonitis te uradite kiruršku biopsiju pluća.
-
Liječiti kortikosteroidima, sa ili bez imunosupresiva (npr. azatioprin, mikofenolat mofetil, ciklofosfamid).
-
Prognoza je lošija ako biopsija pokaže više fibroze.