Autor: Sanjay G. Revankar, MD
Urednici sekcije: prof. dr. sc. Adriana Vince, dr. med. i Branimir Gjurašin, dr. med.
Prijevod: Ljiljana Lukić, dr. med.
Mnoge kvasnice i plijesni u imunokompromitiranih bolesnika mogu izazvati oportunističke infekcije, čak opasne po život. Izuzetno rijetko zahvaćaju imunokompetentne ljude. Kvasnice su sklone izazivanju fungemije kao i žarišnom zahvaćanju kože i drugih mjesta.
(Vidi također Pregled gljivičnih infekcija.)
Blastoschizomyces capitatus i Trichosporon spp (uključujući T. ovoides, T. inkin, T. asahii, T. mucoides, T. asteroides, i T. cutaneum) su kvasnice koje često uzrokuju fatalnu diseminiranu infekciju, posebice u neutropeničnih bolesnika. Od pripadnika porodice Trichosporon, T. asahii je najčešći uzrok diseminirane bolesti. Ime T. beigelii, koje je danas zasterjelo, nekada je korišteno za sve ili bilo koji od ovih Trichosporon spp.
Malassezia furfur je kvasac koji uzrokuje tinea versicolor i folikulitis a također može uzrokovati sepsu povezanu s kateterom u pacijenata koji primaju parenteralne lipide kroz središnji venski kateter. Malassezia furfur fungemia obično pogađa dojenčad i nepokretne odrasle koji primaju IV hiperalimentaciju koja sadrži lipide. Osoblje mikrobiološkog laboratorija mora biti obaviješteno o pokušaju izolacije Malassezia iz kliničkih uzoraka jer su potrebni posebni mediji.
Talaromyces marneffei (nekada nazivan Penicillium marneffei) je oportunistički invazivni patogen uzrokuje diseminiranu infekciju u pacijenata s AIDS-om Jugoistočne Azije, a zapaženi su i slučajevi u SAD-u nakon povratka iz spomenute regije. T. marneffei stvara kožne lezije koje mogu nalikovati na molluscum contagiosum.
Naročito u neutropeničnih bolesnia, različite plijesni mogu imitirati invazivnu aspergilozu, kao što su vrste Fusarium i Scedosporium apiospermum, aspergillosis. Fusarium spp uzrokuju površne infekcije (npr. keratitis, onihomikoza) u imunokompetentnog pacijenta i diseminiranie infekcije u teško imunokompromitiranog bolesnika s produljenom, teškom neutropenijom i/ili teškom imunodeficijencijom T-stanica. Fusarium species (za razliku od Aspergilli) može rasti na rutinskim krvnim kulturama u bolesnika sdiseminiranom bolesti. Vorikonazol je lijek izbora i za Fusarium i za S. apiospermum.
Postavljanje specifične dijagnoze zahtijeva nasađivanje kultura i određivanje vrste, što je ključno iz razloga što ne odgovaraju svi ovi organizmi jednako na određeni antifungalni lijek. Primjerice, Scedosporium spp je u pravilu rezistentna na amfotericin B. Optimalni režimi antifungalnog liječenja za svakog pripadnika ove skupine oportunističkih gljiva moraju se tek utvrditi.