Limfangioleiomiomatoza

Autor: Joyce Lee, MD, MAS
Urednik sekcije: Željko Ivančević, dr. med.
Prijevod: Željko Ivančević, dr. med.

Limfangioleiomiomatoza (LAM) je polagan nemaligni rast glatkih mišićnih stanica u plućima, krvnim i limfnim žilama pluća i pleuri. Bolest je rijetka i viđa se isključivo kod mladih žena. Simptomi su dispneja, kašalj, bol u prsima i hemoptiza; spontani pneumotoraks je čest. Na dijagnozu se posumnja na temelju simptoma i nalaza RTG snimaka pluća, a potvrđuje je CT visoke rezolucije. Prognoza je neizvjesna, ali bolest napreduje polako pa s godinama dovodi do respiratorne insuficijencije i smrti. Terapija je sirolimus ili transplantacija pluća.

Limfangioleiomiomatoza (LAM) je rijetka bolest koja obično pogađa žene u dobi između 20 i 40 godina. Žene bijele rase imaju najveći rizik. LAM pogađa < 1 na milijun žena. Za bolest je karakteristična nemaligna proliferacija atipičnih glatkomišićnih stanica kroz čitav prsni koš, uključujući parenhim pluća, krvne žile, limfne žile i pleuru, što dovodi do narušavanja plućne arhitektonike, buloznog emfizema i progresivnog propadanja plućne funkcije.

Etiologija

Etiologija limfangioleiomiomatoze

Uzrok limfangioleiomiomatoze nije poznat. Hipoteza da ženski spolni hormoni igraju ulogu u patogenezi bolesti nije dokazana.

Bolest obično nastaje spontano, ali LAM ima mnogo sličnosti s promjenama na plućima kod tuberozne skleroze (TS); kako se LAM javlja kod nekih bolesnica s TS-om, neki smatraju da je to abortivni oblik (forme fruste) TS-a. Mutacije na genu za kompleks-2 tuberozne skleroze (TSC-2), tj. na genu za protein tuberin, opisane su i kod LAM stanica i angiomiolipoma (benigni bubrežni hamartomi građeni od glatkih mišića, krvnih žila i masnog tkiva). Angiomiolipomi se javljaju u do 50% bolesnika s LAM-om. Ova zapažanja upućuju na 1 od 2 mogućnosti:

  • somatski mozaicizam za mutacije TSC-2 u plućima i bubrezima, što dovodi do stvaranja žarišta bolesti koja prekrivaju zdrave osnovne stanice unutar tih tkiva (iako se može očekivati više izoliranih žarišta bolesti)

  • LAM predstavlja diseminaciju angiomiolipomatoznog tkiva (niskodiferenciranog) u pluća, koje možda potječe iz uterusa, a širi se limfnim sustavom

Simptomi i znakovi

Simptomi i znakovi limfangioleiomiomatoze

Početni simptomi limfangioleiomiomaze su dispneja a, rjeđe, kašalj, bol u prsima i hemoptiza. Malo je kliničkih znakova bolesti, iako neke bolesnice imaju auskultacijski nalaz: krepitacije i hropce. Mnoge bolesnice se prvo javljaju zbog spontanog pneumotoraksa. Mogu se pojaviti i manifestacije limfne opstrukcije, uključujući hilotoraks, hilozni ascites ili hiluriju. Smatra se da se simptomi bolesti pogoršavaju u trudnoći.

Renalni angiomiolipomi, premda su obično asimptomatski, mogu izazvati krvarenje, koje se obično manifestira hematurijom ili lumbalnim bolovima, ako je tumor velik (npr. > 4 cm).

Dijagnoza

Dijagnoza limfangioleiomiomatoze
  • RTG pluća i CT toraksa visoke rezolucije (HRCT)

  • VEGF-D testiranje

  • biopsija pluća ako HRCT i VEGF-D test nemaju dijagnostičku vrijednost

Na limfangioleiomiomatozu se sumnja kada se u mladih, dispnoičnih žena na RTG-u pluća nađu intersticijske promjene s normalnim ili povećanim plućnim volumenima, spontani pneumotoraks i/ili hilozni izljev. Limfangioleiomiomiomatoza se često pogrešno dijagnosticira kao intersticijska bolest pluća. HRCT se radi svim pacijentima za koje se sumnja da imaju ovu bolest; brojne male ciste, difuzne distribucije općenito su patognomoničnan nalaz za LAM.

Limfangioleiomiomatoza

Ova slika prikazuje difuzne ciste u oba plućna krila kod pacijenta s limfangioleiomiomatozom.

Sliku je ljubazno ustupio Joyce Lee, MD, MAS.

Preporučuje se testiranje seruma na VEGF-D (faktor rasta vaskularnog endotela D). Serumska razina VEGF-D povišena je u većine žena s LAM-om, a normalna u žena s drugim oblicima cistične bolesti pluća. Povišena razina može potvrditi LAM, ali normalna razina ne isključuje dijagnozu (1).

Biopsija (kirurška) je indicirana samo kada nalazi HRCT-a i VEGF-D testa nemaju dijagnostičku vrijednost. Patološka proliferacija glatkih mišićnih stanica (LAM stanice) i cistične promjene u histološkom preparatu potvrđuju dijagnozu.

Testovi za ispitivanje plućne funkcije podupiru dijagnozu i posebno su korisni za praćenje. Tipični nalazi su opstruktivni ili kombinirani (opstruktivno/restriktivni) poremećaj ventilacije. Pluća su obično u hiperinflaciji s povećanim totalnim kapacitetom pluća (TLC) i torakalnim zračnim volumenom. Obično je zrak zarobljen (povećanje rezidualnog volumena [RV] i omjera RV/TLC). PaO2 i difuzijski kapacitet za ugljični monoksid (DLCO) obično su smanjeni. Većina bolesnika slabo podnosi fizičko opterećenje (napor).

Literatura

  • 1. McCormack FX, Gupta N, Finlay GR, et al: Official American Thoracic Society/Japanese Respiratory Society Clinical Practice Guidelines: Lymphangioleiomyomatosis Diagnosis and Management. Am J Respir Crit Care Med 194 (6):748–761, 2016.

Prognoza

Prognoza za limfangioleiomiomatozu

Prognoza limfangioleiomiomatoze je nejasna jer je bolest izuzetno rijetka, a klinički tijek promjenljiv. U biti, bolest napreduje sporo, što na kraju dovodi do respiratorne insuficijencije i smrti, ali trajanje bolesti je različito. Medijan preživljenja iznosi > 8 godina od postavljanja dijagnoze. Plućna funkcija opada 2 do 3 puta brže nego kod zdravih ljudi. Žene moraju znati da trudnoća može ubrzati napredovanje bolesti.

Liječenje

Liječenje limfangioleiomiomatoze

Standardna terapija za limfangioleiomiomatozu je transplantacija pluća, ali je u presatku moguć recidiv.

Nedavni podaci ukazuju na to da sirolimus (inhibitor mTOR) može pomoći stabilizirati ili usporiti pad plućne funkcije kod bolesnika s umjerenim oštećenjem pluća (forsirani ekspiratorni volumen u 1 sekundi [FEV1] < 70% očekivanog). Liječenje sirolimusom preporučuje se bolesnicima s abnormalnom funkcijom pluća ili onima čija funkcija pluća opada. Alternativne terapije, kao što su hormonska manipulacija progestinom (progesteronom), tamoksifen i oforektomija uglavnom su nedjelotvorne pa se ne preporučuju.

Pneumotoraks se teže rješava jer često recidivira, bude bilateralan, a slabije odgovara na standardne terapijske postupke. Recidivirajući pneumtoraks zahtijeva abraziju pleure, pleurodezu izazvanu primjenom talka (talkažu) ili kemijsku pleurodezu, odnosno pleurektomiju. Ako su angiomiolipomi > 4 cm treba razmotriti embolizaciju kako bi se spriječilo krvarenje.

Putovanje zrakoplovom većina pacijenata dobro podnosi.

Ključne poruke

Više informacija

Evo izvor na engleskom jeziku koji bi mogao biti od koristi. Imajte na umu da MERKOV PRIRUČNIK nije odgovoran za sadržaj ovog izvora.

  • LAM Foundation: Pruža edukaciju i podršku pacijentima kao i kliničarima i istraživačima